Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի «Խաչին տափ» կոչվող տարածքում այգեգործական աշխատանքների ժամանակ հելլենիստական ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտ է բացվել:
Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ օգոստոսի 24-25-ին իրականացված հետախուզական պեղումների ընթացքում, որը ղեկավարել է հնագետ Վարդգես Սաֆարյանը, պարզվել է, որ դամբարանները պատկանել են հելլենիստական շրջանին, ինչի մասին վկայում են տեղում հայտնաբերված խեցաբեկորները՝ անգոբով պատված գունազարդ խեցեղեն, որոնք զուգահեռներ ունեն ինչպես Արցախում բացահայտված անտիկ դամբարանների խեցեղենի հետ՝ այդ թվում Տիգրանակերտ, այնպես է ՀՀ տարածքում և թվագրվում են մ.թ.ա. I – մ.թ. II դդ.:

Во время садоводческих работ в местности под названием «Хачин Тап» в селе Астхашен Аскеранского района Республики Арцах был открыт некрополь.
Как сообщается на странице ГНКО Artsakh Monuments в Facebook, во время раскопок, проведенных 24-25 августа под руководством археолога Вардгеса Сафаряна, выяснилось, что гробницы относятся к эллинистическому периоду, о чем свидетельствует найденные на месте осколки керамики, бесцветная посуда, покрытая ячменем, имеющая параллели с керамикой древних гробниц, обнаруженных в Арцахе, в том числе в Тигранакерте, а также на территории Республики Армения, датируется до нашей эры. I в.до н.э - II в.до н.э.: