Արցունքոտ աչքեր, հուզմունքից կիսատ մնացած խոսքեր, հատուկենտ ծափեր ու հաճախ լսվող՝ ափսոս, հազար ափսոս։
Օգոստոսի 28-ին Երևանի Շենգավիթ համայնքի Արտաշիսյան 56 հասցեում տեղի ունեցավ հուշ-երեկո՝ նվիրված 44- օրյա պատերազմի հերոս Գևորգ Գրիգորի Ջավախյանի հիշատակին, բացվեց հերոսի անունով պուրակ, հուշաղբյուր և խաչքար։
«Այս այգին, հուշաքարը պետք է մեզ, մեր ապագա սերունդներին այստեղով անցնելուց, այգում նստելուց հիշեն՝ Գևորգի և նրա սերնդակից տղաների շնորհիվ մենք ապրում ենք, մենք հայրենիք ունենք։ Այո, մենք ապրում ենք նրանց շնորհիվ»,- այգու, խաչքարի բացմանն ասաց Գևորգ Ջավախյանի քույրը՝ Սեդան։
Օրը պատահական չէր ընտրված. հենց այդ օրը լրացավ Գևորգի մահվան 10 ամիսը...
Երեկոյի ընթացքում հիշեցին բոլորի կողմից սիրված Գևի չարաճճիությունները, հումորները, նրա հաջողությունները, մարդիկ լսում էին, հուզվում ու նորից ափսոս ասում... նրա կյանքն անավարտ մնաց։
Միջոցառման ժամանակ պատմում են.
«Գևորգը նստում է երթուղային, պտտվում ու հետևի նստածին ասում՝ կներեք, որ մեջքով եմ նստած»
Մի պահ միջոցառմանը ներկա բոլորի դեպքին ժպիտ երևաց, որը սակայն վայրկյանների ընթացքում կրկին վերածվեց արցունքի։
Գևորգը եղել է բակի ու դպրոցի ամենագեղեցիկ տղան։
Դպրոցական ընկերների հուշերից ևս պատմեցին.
Երբ ուշացած ներս է մտնում դասասենյակ ու պետք է ուսուցիչը բարկանա նրա վրա, միանգամից ասում է՝ «Ընկեր Սարգսյան, ո՞վ է դասարանի ամենասիրուն տղան»։ Բոլորը բարձրաձայն ասում են՝ «Իհարկե, դու ես»։
Սիրուն տղա, լուսավոր տղա, կապուտաչյա տղա... Արդեն՝ հերոս։
Նշենք, որ վերջերս կայացել է Գևորգին նվիրված «Լուսավոր տղա» երգի ու տեսահոլովակի պրեմիերան՝ Արամ MP3-ի կատարմամբ։ Երգի հեղինակը Ռաֆֆի Ալթունյանն է։
Միջոցառման վերջում հնչեց «Լուսավոր տղա»-ն... Լուսավոր տղա՝ բոլորի հիշողության մեջ Գևորգն այդպես կմնա։ Նա միշտ ներկա կլինի՝ նույն բակում, նույն դպրոցում, Ջավախյանների, ընկերների ու ծանոթների կյանքում։ Արդեն նաև անծանոթների։
Հուշ-երեկոյին ներկա էին զոհված զինծառայողների մայրերը՝ իրենց որդիների նկարները ձեռքներին։ Մի ողջ սերունդ, որն արդեն չկա։ Բայց նրանք իրենց կյանքը տվեցին հանուն մեզ՝ կյանք տվին կյանքի հանուն։
Բոլորն են դա հասկանում, նրանց ծնողներն են դա հասկանում, սակայն շատ բարդ է հասկանալ, համակերպվել, որ իրենց զավակներն այլևս իրենց հետ չեն։ Այդ ամենը «դաջված» է նրանց դեմքին։
Սևազգեստ մայրեր՝ վերնաշապիկներին՝ որդիների նկարները։ Կարծես այդպես մշտապես զգում են նրանց ներկայությունը, մշտապես որդիների հետ են։
«Մենք երբեք չպետք է մոռանանք այդ լուսավոր տղաներին, որոնք հանուն մեզ զոհվեցին։ Այսօր ձեր զավակները միասին են։ Տարիներ կանցնեն, նոր սերունդներ կգան, բայց անմոռաց կմնա Գևորգի և նրա ընկերների սխրանքը»,- ասաց Սեդան՝ դիմելով իր և զոհված զինծառայողների մայրերին:
Գևորգն այս տարվա մայիսին 3-ին նոր կդառնար 20 տարեկան։ Բանակ գնալուց մեկ օր առաջ ինստագրամյան էջում լուսանկար էր հրապարակել ու գրել. «Ես չեմ ուզում կիսվել իմ պլանների մասին, կարող եմ միայն ասել՝ շուտով դուք կլսեք իմ անունն ավելի բարձր...»:
Այսօր նա շատ բարձր է, նրա անունը հերոսների շարքում է։
Գևորգը բանակ է գնացել 2019 թվականի հուլիսի 11-ին։ Սկզբում ծառայել է Արմավիրում, իսկ վեց ամիս հետո տեղափոխվել Արցախ։ Ասկերանի շրջանի Իվանյանի (Խոջալու) Տանկային բրիգադի տանկիստներից էր, տանկի նշանառու օպերատոր։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27։ Շատ ընտանիքների համար կյանքի դաժանագույն օրը։ Պատերազմ...
Գևորգը վերջին անգամ ծնողների հետ խոսել է հոկտեմբերի 23-ին, մորը խոստացել էր, որ առավոտյան կզանգի, սակայն զանգ այդպես էլ չեն ստացել։
Հոկտեմբերի 25-ին Գևորգի քրոջը՝ Սեդային զանգել է ծանոթներից մեկն ու ասել, որ եղբայրը վիրավորվել է, նրան տեղափոխում են Երևան։ Գևորգը նախորդ օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին վիրավորվել էր:
Տարբեր հիվանդանոցներում փնտրելուց հետո ի վերջո տղային գտնում են։ Բազմաթիվ վնասվածքների պատճառով քույր չի ճանաչում եղբորը, իսկ մայրն անմիջապես ճանաչում է որդուն։ Սակայն Գևորգի կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Հոկտեմբերի 28-ին սիրտը կանգ է առնում:
Ծնողները որդու զոհվելուց հետո են իմանում, որ տանկիստների գումարտակn իրականացրել է հատուկ գործողություններ։ Տանկի նշանառու օպերատոր Գևորգը մարտի դաշտում հերոսական պայքար է մղել թշնամու դեմ։ Հոկտեմբերի 20-ից հետո նրա տանկը հայտնվել է թշնամու դիտակետում, իսկ արդեն հոկտեմբերի 24-ին, ժամը 23:30-ին, թշնամու ԱԹՍ-ն հարված է հասցրել տանկին, որն այդ պահին որևէ գործողության մեջ չի լինում։ Տանկի կողքին կանգնած են լինում Գևորգն ու զինակից ընկերները։ Հարվածից հետո զինվորներից մեկը տեղում զոհվում է, իսկ Գևորգն ու մեկ այլ զինվոր ծանր վիրավորվում։

Геворк Джавахян: «Отдал жизнь во имя жизни»
Заплаканные глаза, недосказанные из-за волнения слова, редкие аплодисменты и часто повторяемые – жаль, тысячу раз жаль.
28 августа в ереванской общине Шенгавит, на улице Арташисяна, 56 прошел вечер памяти героя 44-дневной войны Геворка Григорьевича Джавахяна. Состоялось открытие носящего имя героя-Геворка сквера, питьевого фонтанчика его памяти и хачкара (крест-камня).
«Когда мы будем проходить мимо, этот сад, памятник должны напоминать нам, нашим будущим поколениям, что мы живем, что у нас есть Родина благодаря Геворку и представителям его поколения. Да, мы живем благодаря им», – сказала на открытии сестра Геворка Джавахяна – Седа.
День был выбран не случайно. Именно 28 августа исполнилось 10 месяцев со дня смерти Геворка...
В течение вечера присутствующие вспомнили озорные поступки, шутки, успехи всеми любимого Геворка, тысячу раз повторили – жаль… его жизнь оборвалась.
Рассказывают:
Геворк садится в маршрутное такси, поворачивается к сидящему сзади пассажиру и говорит: извините, что я к вам спиной сижу.
На мгновение на лицах всех присутствующих на мероприятии появляется улыбка, но через несколько секунд она вновь превращается в слезы.
Геворк был самым красивым мальчиком во дворе и в школе.
Или вот рассказывают:
Когда Геворк с опозданием входит в класс и учитель собирается уже пожурить его, он сразу произносит: «Товарищ Саркисян, а кто у нас самый красивый мальчик в классе?» «Конечно, ты!» – произносит хором класс.
Красивый мальчик, светлый мальчик, синеглазый мальчик ... Уже – герой.
На днях состоялась премьера видеоклипа на посвященную Геворку песню «Светлый мальчик» в исполнении певца Арама MP3.
Песня прозвучала и в конце мероприятия… Светлый мальчик, именно таким останется Геворк в памяти всех. Он всегда будет присутствовать – в том же дворе, в той же школе, в жизни Джавахянов, друзей и знакомых. Уже и незнакомцев.
На вечере памяти присутствовали матери погибших военнослужащих – с фотографиями сыновей в руках. Целое поколение, которого больше нет. Но они отдали свои жизни за нас – отдали свои жизни во имя жизни.
Все это понимают, понимают это и их родители, но очень сложно понять, принять то, что их сыновей больше нет с ними! Это «застыло» на их лицах.
Одетые в черное матери, с фотографиями павших сыновей на футболках. Кажется, так они всегда чувствуют их присутствие, так сыновья всегда с ними.
«Мы никогда не должны забывать светли мальчиков, которые погибли, чтобы мы жили. Сегодня ваши дети – вместе. Пройдут годы, появятся новые поколения, но подвиг Геворка и его товарищей не будет забыт», – сказала Седа, обращаясь к матерям погибших военнослужащих.
Геворку исполнилось бы 20 лет только 3 мая этого года. За день до отправления на службу в армию он опубликовал в Instagram фотографию и сопроводил ее описанием: «Я не хочу делиться своими планами, могу сказать лишь, что скоро вы услышите мое имя еще громче ...»
Сегодня он очень высоко, его имя – среди имен героев.
Геворк ушел в армию 11 июля 2019 года. Сначала он служил в Армавире, а через полгода отправился в Арцах. Был одним из танкистов танковой бригады Иваняна (Ходжалу) Аскеранского района, наводчиком-оператором танка.
27 сентября 2020 года. Тяжелейший день в жизни многих семей. Война…
В последний раз Геворк разговаривал с родителями 23 октября, пообещал матери, что позвонит утром, но звонка так и не последовало.
25 октября сестре Геворка – Седе – позвонил один из знакомых и сообщил, что брат ранен и его перевозят в Ереван. Геворк получил ранение накануне этого дня, 24 октября.
После поисков в разных больницах они, наконец, находят Геворка. Из-за множества повреждений сестра не узнает брата, но мать узнает сына сразу. Ни опытные врачи, ни молитва матери не смогли спасти Геворка: 28 октября его сердце остановилось.
Только после гибели сына родители узнали, что танковый батальон проводил спецоперацию. Наводчик-оператор танка Геворк героически сражался с врагом на поле боя. После 20 октября его танк оказался в поле зрения врага, а уже 24 октября в 23:30 вражеский БПЛА нанес удар по танку, который в этот момент не выполнял никаких действий. Рядом с танком находились Геворк и его сослуживцы. После удара беспилотника один из военных погиб на месте, а Геворк и еще один его сослуживец были тяжело ранены.