Իմ տպավորությամբ Հայաստանի պաշտպանության նախարարը լրիվ այլ իրականության մեջ է ապրում. Աբրահամյան
Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր, անվտանգային հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Իմ տպավորության Հայաստանի պաշտպանության նախարարը լրիվ այլ իրականության մեջ է ապրում։
Ես չգիտեմ, թե իր ներկայիս դերի մեջ սեփական, թե այլ անձանց խորհրդով է մտել, բայց ակնհայտ է, որ բանակի մարտունակության կամ հեղինակության վերականգնումը չպետք է սկսել նախարարի ուռճացված կերպարի ստեղծմամբ։ Դա գործին որևէ ձևով չի օգնում։
Ու սա այն դեպքում, որ ներկայիս նախարարը պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում վարչապետի ռազմական հարցերով խորհրդականն էր, մայիսի 12-ի ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ ԳՇ պետի առաջին տեղակալը, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածին ստեղծված ճգնաժամի ժամանակ գործող նախարարը։
Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ՊՆ-ն նույն օրվա լրահոսով հաղորդում է Սոթքում ինտենսիվ փոխհրաձգության, Արցախի Թաղավարդում հայ զինծառայողի վիրավորման մասին, իսկ պաշտպանության նախարարը «ուժեղ տղա» ոճի մեջ տեսանյութեր է տեղադրում՝ տարբեր զինատեսակներից կրակահերթեր արձակում։
Ես որպես կանոն բովանդակային եմ արձագանքում իմ ոլորտային խնդիրներին, սակայն պաշտպանության նախարարի վարքագիծը ցավոք ստիպում է վերջինիս հիշեցնել, որ «մկաններ պետք է ցուցադրել» սահմանագծին թշնամուն զսպելուց և անհրաժեշտ հարվածներ հասցնելուց, բանակի մարտունակության վերականգնմամբ, անհրաժեշտ պաշտպանական համակարգի ստեղծմամբ։

MP: The impression is that Armenia’s defense minister lives in ‘completely different reality’
MP Tigran Abrahamyan from the opposition I’m Honored (Pativ Unem) bloc deplored the conduct of Armenia’s Defense Minister Arshak Karapetyan, saying he lives in a “completely different reality”.
“The impression is that the Armenian defense minister lives in a completely different reality. I do not know whether he took up such a role on his own or by other people’s advice, but it is obvious that restoring the army's combat readiness or image should not begin with creating an exaggerated image of a minister. It doesn't lead to anywhere,” he wrote on Facebook on Sunday.
The lawmaker recalled that before and during last year’s war in Artsakh, Harutyunyan served as the prime minister's adviser on military affairs, he was the first deputy chief of the General Staff during the May 12 Azerbaijani invasion and the incumbent minister during the crisis on the Goris-Kapan interstate road.
“Moreover, on the same day the Defense Ministry reports an intense shootout in Sotk and the wounding of an Armenian serviceman in Artsakh's Taghavard, whereas the minister, acting as a "strong guy", releases a video of how he fires from different types of weapons.
“The conduct of the defense minister makes me remind him that "the muscles should be shown" at the border when restraining the enemy and delivering the necessary blows, restoring the army's combat effectiveness and establishing the necessary defense system. In all other cases, such a behavior is unacceptable and does not lead to anywhere,” Abrahamyan said.