Հնդկաստանում մոտ 70 մարդ է մահացել չբացահայտված հիվանդության պատճառով
Հնդկաստանի Ուտար Պրադեշ նահանգը հայտնել է վերջին մեկ շաբաթում անհայտ տենդային վիրուսի պատճառով 68 մարդու մահվան մասին: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը,վկայակոչելով  տեղի առողջապահության նախարարությանը։
Մահացածների թվում 40-ը երեխաներ են:
Հաղորդվում է, որ մահվան դեպքերից 12-ը գրանցվել է վերջին մեկ օրում: Հիվանդներից շատերի մոտ բարձր ջերմություն է եղել, ինչպեսնաև ջրազրկում և արյան մեջ թրոբոցիտների մակարդակի անկում: Հիվանդներից ոմանց մոտ ի հայտ են եկել դենգե տենդին բնորոշ աշխատնշաններ՝ բարձր ջերմություն, ուժեղ գլխացավ, մկանային ցավ, սրտխառնոց և լիմֆատիկ հանգույցների մեծացում:
«Իրավիճակը շրջաններում տագնապ է առաջացնում: Ճահճացումը, սանիտարական պայմանների բացակայությունը հիվանդության տարածման պատճառներ են»,- տեղի լրատվամիջոցի հետ զրույցում ասել է բժիշկ Մանիշ Ասիջան:
Իշխանությունները նշում են, որ բարձր ջերմաստիճանի ու խոնավության պատճառով, որը պայմանավորված է հորդառատ անձրևներով, տուժած շրջանները կատարյալ վայր են դարձել վարակիչ հիվանդությունների տարածման համար, որոնք փոխանցվում են արյունով սնվող միջատների միջոցով:

Индия: почти 70 человек умерли от неизвестной вирусной лихорадки
В индийском штате Уттар-Прадеш как минимум 68 человек умерли за последнюю неделю от неизвестной вирусной лихорадки, сообщает местный Минздрав.
Как передает РИА Новости, при этом среди них 40 детей, а 12 человек скончались за последние сутки.
У большинства заболевших выявили высокую температуру, обезвоживание и падение уровня тромбоцитов в крови. У некоторых проявлялись симптомы, характерные для лихорадки денге: сильная головная боль, боль в мышцах, тошнота и увеличение лимфатических узлов.
"Ситуация в районах вызывает тревогу. Заболачивание, отсутствие санитарии и гигиены — это причины распространения болезни", — сказал Times of India один из медиков, Маниш Асиджа.
Власти отмечают, что из-за жары и высокой влажности, вызванной проливными дождями, пострадавшие районы стали идеальным местом для распространения инфекционных заболеваний, которые передаются кровососущими насекомыми.