Կապիտուլյանտները անցնում են ընդդիմախոսների դեմ նոր գործեր կարելուն. Ռոբերտ Հայրապետյան
իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը հայտնում է, որ օգոստոսի 30-ից ուժի մեջ է մտնում Քրեական օրենսգրքի՝ ծանր վիրավորանքի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող նոր հոդվածը, որն ամբողջությամ հակասահմանադրական է և չի բխում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններից:
«Այս փոփոխության առաջին հասցեատերը հենց լրատվամիջոցներն են լինելու, ու մեղմ ասած տարակուսելի է, թե ինչպես կարող է լրատվամիջոցին սպառնալ ազատազրկում ազատ արտահայտվելու որևէ դրսևորման համար։
Այս փոփոխությունը հակասում է նաև ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքին ու ՄԻԵԿ-ին:
Ըստ այդմ ոչ միայն արգելվում է քրեականացումը, այլ նաև արգելվում է պետական իշխանության ներկայացուցիչներին հատուկ պաշտպանությամբ օժտելը՝ հիմնավորմամբ, որ հանրային գործառույթներ իրականացնող պաշտոնյաները ընդհակառակը, պիտի ավելի նվազ պաշտպանված լինեն զրպարտության և վիրավորանքի գործերում, ի տարբերություն հասարակ քաղաքացու։
Հայաստանում զրպարտությունն ու վիրավորանքը ապաքրեականացվել են 2010-ը թվականին, այն ժամանակ կառավարությունը հաշվի էր առել ԵԽԽՎ-ի կոչն անդամ պետություններին։ Այն ըստ էության կրկին քրեականցվեց Գլխավոր դատախազության առաջարկությամբ:
Օգոստոսի 30-ից կապիտուլյանտները անցնում են ընդդիմախոսների դեմ նոր գործեր կարելուն»,- գրել է Ռոբերտ Հայրապետյանը։

‘Capitulators’ will move to fabricate new cases against their opponents – Robert Hayrapetyan
Lawyer Robert Hayrapetyan says that a new article of the Criminal Code criminalizing grave insults comes into force on 30 August, stating that it runs counter to the Constitution and Armenia's international obligations.
“The first addressees of this change will be the media, and, to put it mildly, it is not clear how the media can possibly face imprisonment for any manifestation of freedom of expression,” he wrote on Facebook on Sunday.
“The amendment also contradicts the case law of the ECHR and the European Convention on Human Rights, which not only prohibits criminalization, but also the provision of special protection to government officials, arguing that officials holding public office, on the contrary, should be less protected when it comes to defamation and insult than ordinary citizens.
“In Armenia, defamation and insult were decriminalized in 2010, when the government took into account the PACE call to the member states. In fact, defamation and insult were again criminalized at the proposal of the Prosecutor General's Office.
“From August 30, the capitulators will move to fabricate new cases against their opponents,” Hayrapetyan said.