Կապիտուլյանտները անցնում են ընդդիմախոսների դեմ նոր գործեր կարելուն. Ռոբերտ Հայրապետյան
իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը հայտնում է, որ օգոստոսի 30-ից ուժի մեջ է մտնում Քրեական օրենսգրքի՝ ծանր վիրավորանքի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող նոր հոդվածը, որն ամբողջությամ հակասահմանադրական է և չի բխում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններից:
«Այս փոփոխության առաջին հասցեատերը հենց լրատվամիջոցներն են լինելու, ու մեղմ ասած տարակուսելի է, թե ինչպես կարող է լրատվամիջոցին սպառնալ ազատազրկում ազատ արտահայտվելու որևէ դրսևորման համար։
Այս փոփոխությունը հակասում է նաև ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքին ու ՄԻԵԿ-ին:
Ըստ այդմ ոչ միայն արգելվում է քրեականացումը, այլ նաև արգելվում է պետական իշխանության ներկայացուցիչներին հատուկ պաշտպանությամբ օժտելը՝ հիմնավորմամբ, որ հանրային գործառույթներ իրականացնող պաշտոնյաները ընդհակառակը, պիտի ավելի նվազ պաշտպանված լինեն զրպարտության և վիրավորանքի գործերում, ի տարբերություն հասարակ քաղաքացու։
Հայաստանում զրպարտությունն ու վիրավորանքը ապաքրեականացվել են 2010-ը թվականին, այն ժամանակ կառավարությունը հաշվի էր առել ԵԽԽՎ-ի կոչն անդամ պետություններին։ Այն ըստ էության կրկին քրեականցվեց Գլխավոր դատախազության առաջարկությամբ:
Օգոստոսի 30-ից կապիտուլյանտները անցնում են ընդդիմախոսների դեմ նոր գործեր կարելուն»,- գրել է Ռոբերտ Հայրապետյանը։

Капитулянты начнут шить новые дела против оппонентов – Роберт Айрапетян
Юрист Роберт Айрапетян сообщает, что с 30 августа входит в силу новая статья УК об уголовной ответственности за тяжкое оскорбление, которая является полностью антиконституционной и не исходит из международных обязанностей Армении.
«Первыми адресатами этого изменения будут именно средства информации, и, мягко говоря, непонятно, как может информационному ресурсу грозить лишение свободы за какое-либо проявление свободы слова.
Данное изменение противоречит также прецедентному праву ЕСПЧ и ЕКПЧ, по которым не только запрещается криминализация, но также запрещается наделение государственной власти особой защитой, по обоснованию, что должностные лица, осуществляющие публичные функции, наоборот, должны быть менее защищены в вопросе клеветы и оскорбления, нежели обычные граждане.
В Армении клевета и оскорбление декриминализованы в 2010 году, тогда правительство учло призыв ПАСЕ к странам-членам. По сути, клевета и оскорбление вновь криминализовались по предложению Генеральной прокуратуры.