Ադրբեջանցի փորձագետ. Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա 2024 կամ 2025թթ․-ներին
11:41 30/08/2021
Ամերիկաբնակ ադրբեջանցի քաղաքագետ Արեֆ Յունեսն ասում է, որ չնայած Իլհամ Ալիևը հայտարարում է, որ Հայաստանի պարտության արդյունքում ղարաբաղյան պատերազմն ավարտվեց, մեծ է հավանականությունը, որ 2024 թվականին կամ 2025-ին կբռնկվի ղարաբաղյան երրորդ պատերազմը: Այս մասին գրում է Pars Today-ը։
Osmanqızı TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Յունեսն ասել է. «Շատ փորձագետների կարծիքով, ղարաբաղյան երրորդ պատերազմը կարող է տեղի ունենալ 2024 և 2025 թվականներին: Որովհետեւ, ռուս խաղաղապահ ուժերի առաքելությունը Ղարաբաղում կավարտվի հինգ տարի անց: Սակայն ռուսները հստակ ասում են, որ  եկել են  տարածաշրջան՝ երկար մնալու համար: Հետևաբար, նրանց արդարացում է պետք: Այդ արդարացումներից մեկը կլինի պատերազմը, որը կարող է բռնկվել դիվերսիայի հետևանքով»:
Արեֆ Յունեսը համարում է, որ  ռուսական նոր զինատեսակներով Հայաստանի  և իսրայելական և թուրքական զենքերով  Ադրբեջանի  զինումը ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի նախապատրաստությունն է և կանխատեսում է, որ Ռուսաստանը չեզոք չի մնա հաջորդ ղարաբաղյան պատերազմում և կպատժի Ադրբեջանին ու հաղթաանակը կլինի Հայաստանինը»:
Նա նշում է. «Զարգացումները գնում են հօգուտ հայկական կողմի: Հայկական բանակը վերազինվում է: Եվ  մինչ Ադրբեջանի Հանրապետությունը գումար է վճարում Իսրայելին, Թուրքիային և Ռուսաստանին՝ իր բանակը զինելու համար, հայկական բանակն իրականում զենք է ստանում առանց վճարելու»:

Азербайджанский эксперт: Третья карабахская война, вероятнее всего, вспыхнет в 2024 или 2025 году
Проживающий в США азербайджанский политолог Ареф Юнес говорит, что хотя Ильхам Алиев заявляет, что в результате поражения Армении карабахская война завершилась, велика вероятность, что в 2024 или 2025 году начнется третья карабахская война. Об этом пишет Pars Today.
В интервью телеканалу Osmanqızı TV Юнес сказал: «По мнению многих экспертов, третья карабахская война может начаться в 2024 или 2025 году. Потому что миссия российских миротворцев в Карабахе завершится через 5 лет.
Однако россияне четко дают понять, что пришли в регион надолго. Следовательно, им нужно оправдание. Одним из этих оправданий будет война, которая может вспыхнуть вследствие диверсии».
Ареф Юнес считает, что поставка нового российского вооружения Армении и турецкого, израильского оружия – Азербайджану является подготовкой к третьей карабахской войне, и прогнозирует, что Россия не останется нейтральной в следующей войне, накажет Азербайджан, и победа будет у Армении».
Он отмечает: «Развития идут в пользу армянской стороны. Армянская армия перевооружается. И пока Республика Азербайджан платит Израилю, Турции и России за вооружение своей армии, армянская армия получает оружие бесплатно».