Մարուքյան․ Ստացանք Ադրբեջանի դեմ կայացված հայ ռազմագերու վերաբերյալ ՄԻԵԴ վճիռը
ՄԻԵԴ կանոնների համաձայն` Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով Ադրբեջանի կառավարությունը 3 ամիս ժամանակ ունի վճիռը ՄԻԵԴ Մեծ պալատ բողոքարկելու համար։
Եթե մինչև հոկտեմբերի 22-ը չբողոքարկվեց, այն ուժի մեջ կմտնի, իսկ եթե բողոքարկվեց, ուրեմն դեռ կռիվ ունենք տալու նաև ՄԻԵԴ Մեծ պալատում։
Վստահ եմ՝ այնտեղ էլ ենք այս գործով հաղթանակ արձանագրելու։ Սպասենք զարգացումներին»։
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ վճռով արձանագրվել էր, որ 2009-2011 թթ. Ադրբեջանը խոշտանգել և ապօրինի ազատությունից զրկել է Արթուր Բադալյանին, որը մոլորվել էր և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է Ա.Բադալյանին վճարել 30.000 եվրո, որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:

Эдмон Марукян: Получили решение ЕСПЧ против Азербайджана по делу армянского военнопленного
«Сегодня получили решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) против Азербайджана по делу армянского военнопленного.
Согласно нормам ЕСПЧ, по делу «Бадалян против Азербайджана» у правительства Азербайджана срок в 3 месяца, чтобы обжаловать решение в Большой палате ЕСПЧ.
Если до 22 октября решение обжаловано не будет, оно вступит в силу. А если баку обжалует, то нам еще предстоит сразиться еще и в Большой палате ЕСПЧ.
Уверен, и там мы зафиксируем победу по данному делу. Посмотрим, как будут развиваться события».
Европейский суд зафиксировал, что Азербайджан в 2009-2011 годах пытал и незаконно лишил свободы Артура Бадаляна, который заблудился и оказался на территории Азербайджана. Европейский суд обязал Азербайджан выплатить А.Бадаляну 30 тыс. евро в качестве компенсации нематериального вреда.