Իմ տպավորությամբ Հայաստանի պաշտպանության նախարարը լրիվ այլ իրականության մեջ է ապրում. Աբրահամյան
Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր, անվտանգային հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Իմ տպավորության Հայաստանի պաշտպանության նախարարը լրիվ այլ իրականության մեջ է ապրում։
Ես չգիտեմ, թե իր ներկայիս դերի մեջ սեփական, թե այլ անձանց խորհրդով է մտել, բայց ակնհայտ է, որ բանակի մարտունակության կամ հեղինակության վերականգնումը չպետք է սկսել նախարարի ուռճացված կերպարի ստեղծմամբ։ Դա գործին որևէ ձևով չի օգնում։
Ու սա այն դեպքում, որ ներկայիս նախարարը պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում վարչապետի ռազմական հարցերով խորհրդականն էր, մայիսի 12-ի ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ ԳՇ պետի առաջին տեղակալը, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածին ստեղծված ճգնաժամի ժամանակ գործող նախարարը։
Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ՊՆ-ն նույն օրվա լրահոսով հաղորդում է Սոթքում ինտենսիվ փոխհրաձգության, Արցախի Թաղավարդում հայ զինծառայողի վիրավորման մասին, իսկ պաշտպանության նախարարը «ուժեղ տղա» ոճի մեջ տեսանյութեր է տեղադրում՝ տարբեր զինատեսակներից կրակահերթեր արձակում։
Ես որպես կանոն բովանդակային եմ արձագանքում իմ ոլորտային խնդիրներին, սակայն պաշտպանության նախարարի վարքագիծը ցավոք ստիպում է վերջինիս հիշեցնել, որ «մկաններ պետք է ցուցադրել» սահմանագծին թշնամուն զսպելուց և անհրաժեշտ հարվածներ հասցնելուց, բանակի մարտունակության վերականգնմամբ, անհրաժեշտ պաշտպանական համակարգի ստեղծմամբ։

У меня впечатление, что министр обороны Армении живет в совсем иной реальности - Абрамян
Депутат от фракции «Честь имею», учредитель аналитического центра «Энакет», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян пишет:
«У меня впечатление, что министр обороны Армении живет в совсем иной реальности.
Я не знаю, вписался ли он в эту роль по собственному желанию или по совету других лиц, но очевидно, что восстановление боеспособности или авторитета армии не должно начинаться с создания раздутого образа. Это никак не помогает делу.
И это в том случае, когда нынешний министр до войны, в ходе войны являлся советником премьера по военным вопросам, во время вторжения азербайджанцев 12 мая – первым заместителем начальника ГШ, а во время кризиса на дороге Горис-Капан – действующим министром.
Уже не говорю о том, что МО за один и тот же день сообщает об интенсивной перестрелке в Сотке, о ранении армянского военнослужащего в арцахском Тагаварде, а министр в образе «сильного парня» публикует видео, как стреляет из разного вида оружия.
Я как правило содержательно реагирую на проблемы моей сферы, однако поведение министра обороны заставляет напомнить ему, что «мускулы надо показывать» на границе при сдерживании врага и нанесении необходимых ударов, восстановлением боеспособности армии, созданием необходимой оборонной системы.