Ռուսաստանը հարաբերություններ է հաստատում «Թալիբան» շարժման հետ (արգելված է Ռուսաստանի Դաշնությունում) և անհրաժեշտ է համարում Աֆղանստանի ցանկացած կառավարության հետ նորմալ կապերի պահպանումը: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր հայտարարել է Աֆղանստանում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Զամիր Կաբուլովը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
«Նախ, մենք արդեն հաստատում ենք [հարաբերություններ նոր կառավարության ներկայացուցիչների հետ], մեր դեսպանատունը աշխատում է Քաբուլում և բավականին ակտիվ։ Մենք պետք է նորմալ հարաբերություններ պահպանենք Աֆղանստանի ցանկացած կառավարության հետ։
Հասկանալի է, որ մենք, ինչպես և շատերը, ունենք որոշակի մտահոգություններ երկրում հետագա ռազմաքաղաքական իրավիճակի, հիմնարար նորմերի պահպանման, մարդու իրավունքների վերաբերյալ, բայց այս ամենով հանդերձ, մենք պետք է հաշվի առնենք Աֆղանստանի ժողովրդին և չփորձենք ինչ-որ բան պարտադրել՝ սկսած ժողովրդավարության, կարգուկանոնի և այլնի մասին իրենց սեփական մշակութային պատկերացումներից», - ընդգծել է ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը:
Կաբուլովը նշել է՝ Ռուսաստանը միշտ ասել է, որ աֆղաններն ունեն ժողովրդավարության սեփական ընկալումը, «իրենց ավանդական ինստիտուտները, որոնք պայմանականորեն կարելի է համարել ժողովրդավարական»:

Russia needs to maintain normal relations with any Afghan government, says special envoy
Moscow believes that there is a need to maintain normal relations with any government in Afghanistan, Russian Special Presidential Envoy for Afghanistan Zamir Kabulov told the Rossiya-24 TV channel on Monday.
"We are already building [ties with the new authorities], our embassy in Kabul is working, and quite actively," he pointed out. "We established these ties a while ago. And we will continue to boost them," Kabulov vowed. "We need to maintain normal relations with any government in Afghanistan," the Russian presidential envoy insisted, as quoted by TASS news agency.
"Clearly, like many others, we have certain concerns related to the future military and political situation in the country, the implementation of fundamentals norms and human rights but at the same time, we need to take the cultural and religious background of the Afghan people into account and refrain from trying to impose anything on them based on our own view of democracy, order and other things," Kabulov emphasized.
According to him, Russia has always stressed that the Afghan people have their own perception of democracy, "their own traditional institutions that can be considered to be democratic." "And what others tried to impose on them over the past 20 years has collapsed before our very eyes," he added.