Ռուս խաղաղապահները Արցախում մշակել են ԱԹՍ-ների դեմ դիտորդական կետի գործողությունները
Կանոնավոր մարտական պատրաստության դասընթացի շրջանակներում ռուս խաղաղապահները վարժանք են անցկացրել՝ պայմանական հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր խախտումները կանխելու և Բերձորի միջանցքի դիտակետերի անվտանգությունն ապահովելու սցենարով: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ հաղորդագրության՝ վարժանքներն անցկացվել են վեց ուսումնական վայրում: Զինծառայողները մշակել են նոր մարտավարական հնարքներ, տեղակայման վայրից դուրս գալու, BTR-82A զրահափոխադրիչի մեջ տեղավորվելու, պայմանական ներխուժողին արգելափակելու և նշված բնագծում մանևվրելու ուղղությամբ՝ օգտագործելով տեղանքի գաղտնի խութերը, ինչպես նաև իմիտացիոն միջոցների օգտագործմամբ կանխելու դիտակետի վրա հնարավոր հարձակման դեպքում խաղաղապահներին գործողությունները:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ վարժանքի առանձնահատկությունը դիտորդական կետի պատասխանատվության գոտում անօդաչու թռչող սարքի (ԱԹՍ) հայտնաբերման առաջադրանքների կատարումն էր՝ փակ կապի ուղիներով տեղեկատվության փոխանցումը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարական կետին:
«Դիտորդական կետի անձնակազմը միջոցներ է մշակել մարտական պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Գործողություններ են մշակվել կրակակետեր գրավելու, տեխնիկայի քողի ներքո դիրքերից առաջ շարժվելու համար: Նաև անօդաչու թռչող սարքերի հայտնաբերման դեպքում հակաօդային դիտակետի դիտորդն աշխատել է ներածական գործողություններ վրա: Միջոցներ են փորձարկվել խրամատային պայթուցիչների միջոցով դրանց երկարացման ուղղությամբ»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վլադիսլավ Վորոբիևը:
Ըստ հաղորդագրության՝ դասընթացն ավարտվել է զինծառայողների գործնական գործողությունների և դիտակետի մարտական պատրաստվածությունը պահպանելու համար առաջադրանքների մշակման համապարփակ վարժանքով:

Российские миротворцы отработали выполнение задач по обнаружению БПЛА в Арцахе
Российские миротворцы в рамках планового занятия по боевой подготовке провели тренировку по предотвращению возможных нарушений с использованием беспилотной авиации условного противника и обеспечения безопасности на наблюдательных постах в Бердзорском коридоре Арцаха. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Отмечается, что занятия проводились на шести учебных местах. Военнослужащие отработали новые тактические приемы и действия при выходе из места расположения, погрузке на бронетранспортер БТР-82А, блокировании условного нарушителя и маневрировании на указанный рубеж, используя скрытные складки рельефа местности, а также действия по недопущению миротворцами нарушений и возможного нападения на пост, используя средства имитации.
Особенностью проведения занятия стало выполнение задач по обнаружению беспилотного летательного аппарата (БПЛА) в зоне ответственности наблюдательного поста с передачей информации на пункт управления российского миротворческого контингента по каналам закрытой связи.
«Личный состав наблюдательного поста отработал мероприятия по подъему по боевой готовности. Были отработаны мероприятия по занятию огневых позиций, выдвижения на позиции под прикрытием техники. Также по вводным отработал наблюдатель поста воздушного наблюдения по обнаружению беспилотных летательных аппаратов. Также были выполнены мероприятия по проделыванию траншеи с применением окопных зарядов», - сказал представитель российского миротворческого контингента Владислав Воробьев.
Завершилось занятие комплексной тренировкой с практическими действиями военнослужащих и отработкой задач по поддержанию боеготовности наблюдательного поста.