10 գործոններ, որոնք կանխորոշում են Հայաստանի զարգացման  գործընթացների բովանդակությունը․ Արմեն Գևորգյան
12:48 31/08/2021
10 գործոններ, որոնք կանխորոշում են Հայաստանի զարգացման գործընթացների բովանդակությունը․ Արմեն Գևորգյան
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, Աժ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Գևորգյանը Թելեգրամում գրում է.
«10 գործոններ, որոնք կանխորոշում են Հայաստանի զարգացման  գործընթացների բովանդակությունը․
1. Աշխարհաքաղաքական աճող մրցակցություն. Ռուսաստանի եվրասիական ինտեգրացիան, Թուրքիայի պանթուրքական էքսպանսիան, Արևմուտքի անվտանգության նոր ճարտարապետությունը։
2.  Տարածաշրջանում կոնֆլիկտայնության բարձր մակարդակ. Արցախյան հակամարտությունը, Հայաստանի չկարգավորված հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի չկարգավորված հիմնախնդիրները, Իրանի շուրջ իրավիճակը, քրդական հարցը տարածաշրջանում, հակամարտությունը Սիրիայում։ Հակամարտության նոր բաղադրիչ են դառնում տարածաշրջանային հաղորդակցության և ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները՝ նոր ճանապարհներ, նոր խողովակաշարեր, նոր նավահանգիստներ:
3. Բնական ռեսուրսների սպառումն ու դրանց համար պայքարը․ մեր տարածաշրջանում դրանք առաջին հերթին ջրային ռեսուրսներն են, ինչպես նաև՝ ոսկի, պղինձ, մոլիբդեն և այլն, իսկ Հայաստանի համատեքստից դուրս՝ գազը և նավթը։
4. Հայաստանի կողմից այնպիսի մրցակցային առավելության կորուստ, ինչպիսին է «մարդկային բարձրորակ ներուժը»:
5.  Երկրի արագ և բեկումնային տնտեսական զարգացման սահմանափակ հնարավորություններ և սոցիալական անհավասարության աճ, այդ թվում՝ համավարակի, կլիմայական փոփոխությունների պատճառով, որոնք հանգեցնում են առօրյա կյանքի և արդյունաբերական ավանդույթների էական փոփոխությունների, պետական պարտքի ծավալների արագ աճ:
6. Արտագաղթի տեմպերի ավելացում և երկրում բնակչության թվի կրճատում։ Հակառակը՝ դեպի երկիր ներհոսքի միտում չկա, և այդպիսի գործընթացի համար նախադրյալներ չեն նկատվում։
7. Հասարակարության պառակտում, ներքին ատելության և ագրեսիայի բարձր մակարդակ: Պետականության ավանդույթների խարխլում, ներկայացուցչական ժողովրդավարության թուլացում, ահագնացող պոպուլիզմ, արդյունքում՝ ավտորիտարիզմի ի հայտ գալը:
8. Երկրի պաշտպանունակության համակարգի դեֆորմացիա՝ վերջինս վերածելով մշտական սադրանքների և ոտնձգությունների օբյեկտի։
9. Համահայկական ներուժի քայքայումը, ընդհանուր օրակարգի, միավորող համազգային գաղափարների և զարգացման լուծումների բացակայությունը:
10. Գլոբալիզացիան և տեղեկատվական ու հաղորդակցային նոր միջավայրը։
Մեր զարգացման ուղիների և հնարավորությունների ամբողջական և օբյեկտիվ ընկալման համար անհրաժեշտ է համարժեքորեն և ազնվորեն հասկանալ.
Ա) Աշխարհաքաղաքական միջավայրը և նոր սպառնալիքները,
Բ) Ներքաղաքական միջավայրը և նոր մարտահրավերները,
Գ) Համահայկական միջավայրը և նոր նկրտումները»:

Армен Геворкян: 10 факторов, определяющих содержание процессов развития Армении
Депутат Национального Собрания от фракции альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем телеграмм-канале представил 10 факторов, определяющих содержание процессов развития Армении:
«1. Растущая геополитическая конкуренция: евразийская интеграция России, пан-тюркская экспансия Турции, новая архитектура безопасности Запада.
2. Высокая конфликтность в регионе: Арцахский вопрос, неурегулированные отношения Армении с Турцией, проблемы вокруг Абхазии и Южной Осетии, ситуация вокруг Ирана, курдский вопрос в регионе, противостояние в Сирии. Новым компонентом конфликтности становятся перспективы региональных инфраструктурно-коммуникационных возможностей развития – новые дороги, новые трубопроводы, новые порты.
3. Сокращение природных ресурсов и борьба за них: в нашем регионе – это, в первую очередь водные ресурсы, а также металлы – золото, медь, молибден и др. Вне контекста Армении – газ и нефть.
4. Потеря Арменией такого конкурентного преимущества как «качественный человеческий потенциал».
5. Ограниченные возможности для быстрого и прорывного экономического развития страны и усиление социального неравенства, в том числе из-за пандемии, климатических изменений, ведущих к существенным изменениям быта и производственных традиций, увеличение объемов государственного долга.
6. Усиление темпов миграции и сокращение численности населения в стране. Обратного потока в страну нет и не прослеживается мотивация для такого процесса.
7. Разобщенность общества, высокая степень внутренней ненависти и агрессии. Слабые традиции государственности, ослабление представительной демократии, усиление популизма, в результате проявление авторитаризма.
8. Деформация всей системы обороноспособности страны, превращающая ее в объект постоянных провокаций и притязаний.
9. Разложение всеармянской сплоченности, отсутствие общей повестки дня и объединяющих общенациональных идей и решений для развития.
10. Глобализация и новая информационно-коммуникационная среда.
Для полного и объективного понимания наших путей и возможностей развития необходимо адекватно и честно описать: