Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Իրանն ու Ղազախստանը զորավարժություններ կանցկացնեն Կասպից ծովում
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Իրանի և Ղազախստանի նավերը սեպտեմբերի սկզբին Կասպից ծովում համատեղ ծովային վարժանքներ կանցկացնեն «Ծովի գավաթի» խաղարկության ավարտից հետո։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, այսօր լրագրողներին ասել է ռուսական պատվիրակության ղեկավար, ծովակալ Սերգեյ Եկիմովը։
««Ծովի գավաթի» խաղարկության ավարտից անմիջապես հետո մենք համատեղ վարժանքներ կանցկացնենք, որոնց կմասնակցեն Ռուսաստանի, Իրանի, Ղազախստանի և Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերը: Մի քանի օր մենք համատեղ գործողություններ կմշակենք այստեղ՝ Կասպից ծովում», - ասել է Եկիմովը։
«Ծովի գավաթ» 2021 մրցույթին, որն առաջին անգամ է անցկացվում Իրանում (նախորդ մի քանի տարիներին հյուրընկալող երկիրն էր Ադրբեջանը), մասնակցում են Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Իրանի և Ռուսաստանի փոքր հրթիռային և հրետանային նավերը:

На Каспийском море пройдут совместные учения России, Азербайджана, Ирана и Казахстана
Корабли России, Азербайджана, Ирана и Казахстана проведут в начале сентября совместные военно-морские учения в Каспийском море, после завершения конкурса "Кубок моря". Об этом, как передает РИА Новости, сообщил во вторник журналистам глава российской делегации замкомандующего Каспийской флотилией контр-адмирал Сергей Екимов.
"Сразу после завершения "Кубка моря" у нас состоятся совместные учения, в которых примут участие боевые корабли Военно-морского флота России, ВМС Ирана, Казахстана и Азербайджана. В течение нескольких дней мы будем отрабатывать совместные действия здесь, в Каспийском море", - сказал Екимов, слова которого приводит пресс-центр Армейских международных игр.
В конкурсе "Кубок моря" АрМИ-2021, который впервые проходит в Иране (в предыдущие несколько лет страной-хозяйкой выступал Азербайджан), принимают участие малые ракетные и артиллерийские корабли Азербайджана, Казахстана, Ирана и России. Каспийская флотилия представлена малыми ракетными кораблями "Махачкала" и "Астрахань".