Ադրբեջանի ՊՆ-ն նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը վերահաստատում է իր հայտարարությունը, որ ադրբեջանական զինծառայողները Գեղարքունիքի Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից, դիտավորյալ հրդեհներ են գցում:
«Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը երեկ պաշտոնական հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով հրապարակված անհերքելի փաստերը:
Այս բոլոր փաստերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են փոխանցել գյուղերի բնակիչները: Մենք դա հիմնավոր ստուգել ենք մի քանի աղբյուրից, այդ թվում՝ օբյեկտիվ ապացույցներով:
Հայտարարությամբ որոշվել էր հրապարակել ոչ բոլորը, բայց ադրբեջանական ՊՆ հերքումից հետո լրացուցիչ տեսանյութ-ապացույց ենք հրապարակում, որ հենց Կութ գյուղից է արված երկու օր առաջ՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում:
Այնպես որ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ, այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, իսկ նրանց զինված ուժերը պետք է բացառեն ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումները:
Բոլորը պետք է միշտ նկատի ունենան, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակում է միայն հիմնավոր փաստեր ու կան ավելին, քան հրապարակված է: Դրանք բոլորը արձանագրվում և ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին»,- նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Ombudsman published new video showing Azerbaijani armed forces deliberately set fires in the vicinity of Sotk and Kut villages
10:34 31/08/2021
Armenian Ombudsman Arman Tatoyan reiterates its statement that Azerbaijani servicemen deliberately set fires from near their tents in the vicinity of Sotk and Kut villages. In a statement on Tuesday, the Ombudsman reminds that the Defense Ministry of Azerbaijan has released an official cstatement, refuting the published facts.
"All these facts were passed to the Office of the Human Rights Defender by the village residents. We have thoroughly checked them from several sources, including through objective proofs. In the initial statement not all facts were published but after the denial of the Azerbaijani ministry, we are publishing additional a video from Kut village filmed two days ago at around 22:30," Tatoyan wrote.
In the words of the Ombudsman, the Azerbaijani Defense Ministry aims to cover up its criminal actions against the civilian population of the Republic of Armenia, committed in the sovereign territory of Armenia, while its Armed Forces should rule out any violation of the rights of Armenian people,' Tatoyan wrote on his Facebook page.
It is noted that the Human Rights Defender of Armenia published only verified facts and there are more that published. All those are recorded and sent to international organizations.