Ադրբեջանի ՊՆ-ն նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը վերահաստատում է իր հայտարարությունը, որ ադրբեջանական զինծառայողները Գեղարքունիքի Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից, դիտավորյալ հրդեհներ են գցում:
«Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը երեկ պաշտոնական հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով հրապարակված անհերքելի փաստերը:
Այս բոլոր փաստերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են փոխանցել գյուղերի բնակիչները: Մենք դա հիմնավոր ստուգել ենք մի քանի աղբյուրից, այդ թվում՝ օբյեկտիվ ապացույցներով:
Հայտարարությամբ որոշվել էր հրապարակել ոչ բոլորը, բայց ադրբեջանական ՊՆ հերքումից հետո լրացուցիչ տեսանյութ-ապացույց ենք հրապարակում, որ հենց Կութ գյուղից է արված երկու օր առաջ՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում:
Այնպես որ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ, այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, իսկ նրանց զինված ուժերը պետք է բացառեն ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումները:
Բոլորը պետք է միշտ նկատի ունենան, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակում է միայն հիմնավոր փաստեր ու կան ավելին, քան հրապարակված է: Դրանք բոլորը արձանագրվում և ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին»,- նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Арман Татоян: Цель МО Азербайджана – скрыть свои преступные действия в отношении гражданского населения Армении
12:02 31/08/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян подтверждает свое заявление о том, что азербайджанские военнослужащие преднамеренно поджигают территорию по соседству с селами Сотк и Кут в Гегаркунике.
«Министерство обороны Азербайджана накануне распространило официальное заявление, попытавшись опровергнуть публикованные неопровержимые факты.
Все эти факты передали в аппарат Защитника прав человека жители сел. Мы проверили их основательно, из нескольких источников, располагаем в том числе объективными доказательствами.
Было принято решение не обнародовать все данные в заявлении, но после опровержения МО Азербайджана публикуем дополнительный видеоматериал – доказательство, заснятый из села Кут два дня назад, около 22:30.
Так что министерство обороны Азербайджана преследует цель скрыть свои преступные действия в отношении гражданского населения РА, причем на суверенной территории РА. ВС Азербайджана должны исключить нарушения прав граждан РА.
Все должны всегда иметь в виду, что Защитник прав человека Армении публикует только обоснованные факты и располагает большим количеством доказательств, нежели публикуется. Все они регистрируются и отправляются международным организациям», – отмечается в сообщении офиса омбудсмена Армении.