«Fly Arna»-ն Հայաստանի ազգային ավիաընկերությունն է
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) և Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորը` Էյր Արաբիա ընկերությունը, այսօր հայտարարել են, որ համատեղ ձեռնարկության կողմից գործարկվող նոր ազգային ավիաընկերությունը կանվանվի «Fly Arna» («ՖլայԱրնա»):
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդից հայտնում են, որ անունն ընտրվել է համատեղ ձեռնարկության տնօրենների խորհրդի կողմից, 2021 թվականի հուլիսին հայտարարված «Անվանեք ավիաընկերությունը» մրցույթի մասնակիցներից ստացված ավելի քան 500 առաջարկներից:
Բոլոր առաջարկների համապարփակ քննարկումներից հետո որպես ավիաընկերության անուն ընտրվեց «Fly Arna»-ն։ «Արնա» բառը ստացվել է «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» (Armenian National Airlines) անունից՝ համատեղելով «ARmenian» բառի առաջին երկու տառերը, «National» և «Airline» բառերի առաջին տառերը:
Մրցույթը նպատակ ուներ հնարավորություն տալու Հայաստանի քաղաքացիներին մասնակցելու երկրի ազգային ավիաընկերության անվանակոչմանը` արտացոլելով ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիայի հանձնառությունը` նպաստելու շահագրգիռ կողմերի հնարավորինս ընդգրկուն ներգրավմանը:
Ավելի քան 800 մասնակից ԱՆԻՖ-ի սոցիալական ցանցերում և էլեկտրոնային հաղորդագրության միջոցով առաջարկել է 500 անուն նոր ավիաընկերության համար:
«Շնորհակալ եմ բոլորին մրցույթին ակտիվ մասնակցության համար. դա և՛ ոգեշնչող է, և, կարծում եմ, արտացոլում է ավիաընկերության հաջողության բոլորիս ընդհանուր տեսլականը և ձգտումը» - նշել է ԱՆԻՖ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը: «Չնայած համավարակով պայմանավորված լուրջ մարտահրավերներին, մենք վստահ ենք, որ Fly Arna-ի համար սա նաև շուկային շահեկան ու մրցունակ նոր առաջարկ բերելու հնարավորություն է, որը շոշափելի օգուտներ կբերի մեր պետությանը և ժողովրդին»:
Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին այս առիթով ասել է. «Նոր անունը, մեր համոզմամբ, արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները և հանդիսանում է ազգային մասնակցության արդյունք՝ ընդգծելով մեր համատեղ ձեռնարկության՝ հանրային շահի առաջնահերթության հանձնառությունը»:
Fly Arna-ն Հայաստանի ավիացիայի համար նոր դարաշրջանի սկիզբ կարող է հանդիսանալ՝ զգալի արժեք ստեղծելով տնտեսության համար և խթանելով զբոսաշրջության, հյուրընկալության և հարակից բիզնես ոլորտները:
Fly Arna-ն գործելու է որպես բյուջետային ուղևորատար ավիաընկերություն, որի բազան հանդիսանալու է Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը:
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ընկերությունը կդիմի օդանավ շահագործողի վկայականի(AOC) ստացման համար: Մանրամասները՝ գործարկման ամսաթվի, ուղղությունների մասին կհայտարարվի առաջիկայում:
ԱՆԻՖ-ը և Էյր Արաբիան հայտարարել էին Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերության գործարկման համաձայնագրի մասին 2021 թվականի հուլիսին:

The Armenian National Interests Fund (ANIF) and Air Arabia Group, the Middle East and North Africa’s first and largest low-cost carrier (LCC) operator, today announced that the new national airline to be launched by their joint venture company will be named “Fly Arna”.
The name was chosen by the Board of Directors of the joint venture company from over 500 suggestions received in response to the Name the Airline competition announced in July 2021. Following a comprehensive review, the name of the airline was chosen as “Fly Arna” – with the word “Arna” being derived from the name “Armenian National Airlines” by combining the first two letters of the words "ARmenian" with the first letter of "National" and the first letter of "Airline". The competition aimed to engage the citizens of Armenia to participate in naming their new national airline reflecting the commitment of ANIF and Air Arabia Group to promote stakeholder participation, ANIF said in a statement.
“I thank everyone for the active participation in the contest. It is both inspiring and a sign of a shared vision of a successful endeavour we all aspire for the project,” said David Papazian, CEO of ANIF. “Despite the current challenges of the pandemic, we are confident of the new opportunity that exists for “Fly Arna” to deliver a winning proposition that will benefit the nation and our people.”
Adel Al Ali, Group Chief Executive Officer of Air Arabia, said: “The new name represents the aspirations of the people of Armenia and is the result of a national competition, underlining how the joint venture company prioritises the interests of the community. “Fly Arna” will mark the beginning of a new era for Armenia’s aviation sector, and also create significant value to the economy by boosting the tourism, hospitality and business sectors.”
More than 800 participants suggested the 500 names via email and on ANIF’s social media pages. The name was chosen to be most inclusive and reflecting the spirit of the joint venture company to transform the aviation sector of the country.
“Fly Arna” will operate as a low-cost passenger airline with Yerevan’s Zvartnots International Airport (EVN) as its base. The company will apply for the Airline Operation Certificate in the coming weeks. More details about the launch date, fleet, and destination network will be announced in due course.
ANIF and Air Arabia Group had announced the agreement to launch Armenia’s new national airline in July 2021.