Գեղարքունիքում ադրբեջանցիները հրդեհում են ոչ միայն արոտավայրերը, այլ նաև ձմեռվա պաշար խոտը. ՄԻՊ
«Գեղարքունիքում ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն այրում են ոչ միայն արոտավայրերն ու խոտհարքները, այլ նաև խոտը, որ մարդիկ չարչարանքով հնձել, պաշարել են ձմեռվա համար։
Օրինակ՝ Կութ գյուղի բնակիչներից մեկն օգոստոսի 31-ին ժամը 17-ի սահմաններում ահազանգել է, որ ունի 4-5 հեկտար խոտհարք և հավաքել է մոտավորապես 500 հակ խոտ։ Հրդեհը ժամը 17-ի սահմաններում իր խոտի հակերից հեռու է եղել ընդամենը 4-5 մետր:
Ահազանգերը նաև այն մասին են նաև, որ հրդեհների օջախները մարելուց հետո ադրբեջանական զինծառայողները նորից են դիտավորյալ հրդեհներ գցում։
Այսօր Գեղարքունիքի մարզի Կութ և Սոթք գյուղերից տարբեր ժամերի ահազանգեր ենք ստացել, որ այդ գյուղերի ուղղությամբ դեռևս օգոստոսի 29-ին ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն ավելի են ընդարձակվել և արդեն տարածվում են դեպի գյուղերը:
Կան շատ վայրեր, որոնց մոտենալ հնարավոր չէ, քանի որ ադրբեջանական նշանառության ներքո են, իսկ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Հրդեհների մարման աշխատանքներ են իրականացնում փրկարար ծառայողները, նրանց աջակցում են բնակիչները: Բայց համապատասխան տեխնիկա հնարավոր չէ օգտագործել բոլոր տեղերում, քանի որ հրդեհը տարածված է տեխնիկայի համար դժվար հասանելի բարձրադիր վայրերում։ Իսկ եղանակային պայմանների պատճառով հրդեհներն ավելի են տարածվում: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ օրվա ընթացքում հաջողվել է մարել միայն Սոթքի ուղղությամբ հրդեհը:
Ադրբեջանական զինծառայողների այս արարքների հետևանքով ոչնչացվում են քաղաքացիական բնակիչների պատկանող արոտավայրերն ու խոտհարքները, մարդիկ զրկվում են ապրուստի աղբյուրից, ինչն իր հերթին նպաստելու է մարդկանց սոցիալական խնդիրների ավելացմանը:
Հաշվի առնելով նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել ու տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ապա հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում նաև գյուղերի քաղաքացիական բնակչության կյանքի, նրանց ողջ սեփականության համար:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ադրբեջանական զինված ուժերի արարքների փաստերը, ստուգումները, վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն մարդկանց վնաս պատճառելու ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ»:

Азербайджанцы в Гегаркунике поджигают не только пастбища, но и заготовленную на зиму траву - Омбудсмен
Защитник прав человека Армении Арман Татоян пишет:
«Азербайджанские военнослужащие поджигают в Гегаркунике не только пастбища, но и скошенную траву, с трудом заготовляемую сельчанами на зиму.
К примеру, 31 августа примерно в 17:00 один из жителей села Кут сообщил, что у него есть покос площадью 4-5 га, и он собрал около 500 стогов сена. Пожар полыхал в 4-5 метрах от этих стогов.
Поступали также сигналы и о том, что после ликвидации очагов пожаров азербайджанские военные вновь умышленно поджигают эту территорию.
Из сел Кут и Сотк Гегаркуникской области получены сообщения о том, что площадь пожаров, устроенных азербайджанскими военными еще 29 августа, увеличилась, огонь распространяется и на территорию этих населенных пунктов.
Есть множество мест, к которым подойти невозможно, поскольку они находятся под прицелом противника, в случае приближения они открывают стрельбу.
Работу по тушению огня ведут пожарные-спасатели, им помогают местные жители. Но невозможно везде использовать соответствующую технику, поскольку огонь распространился в труднодоступной местности на возвышенности. Распространению огня способствуют также погодные условия. В течение дня удалось потушить лишь пожар, вспыхнувший в направлении Сотка.
Вследствие действий азербайджанских военнослужащих уничтожаются пастбища и покосы, принадлежащие гражданским лицам, люди лишаются источника дохода, что в свою очередь приводит к усугублению социальных проблем. Учитывая также, что ВС Азербайджана вторглись на суверенную территорию Республики Армения и разместились в непосредственной близости от сел, пожары представляют собой реальную угрозу для жизни и собственности местного населения.
Факты, проверки данных о действиях ВС Азербайджана, свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданского населения, преследуют цель причинить ущерб людям, сделать их мишенью, а нарушения прав граждан Армении носят уже массовый характер».