Կապառոսը վստահ է՝ Հենրիխ Մխիթարյանի խաղը կօգնի ազգային հավաքականին
Սեպտեմբերի 1-ին՝ Սկոպյեի «Տոդոր Պրոեսկի» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացել է Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 2-ին՝ Սկոպյեի Տոդոր Պրոեսկու անվան մարզադաշտում, կկայանա ՖԻՖԱ ԱԱ 2022 որակավորման J խմբի չորրորդ մրցափուլի Հյուսիսային Մակեդոնիա-Հայաստան հանդիպումը։
«Կարող եմ ասել, որ հաղթողի հոգեբանությունը ձևավորվել էր դեռ Ազգերի լիգայի նախորդ խաղարկությունում, որտեղ մեր հավաքականը հաղթեց։ Դա փոխանցվեց արդեն որակավորման առաջին երեք խաղերին։ Թիմային խաղի որակը մեզ մոտ շատ է բարձրացել, և կարծում եմ, որ այն գնալով էլ ավելի կբարելավվի։
Եղան առանցքային ֆուտբոլիստներ, որոնք թիմին տարան իրենց հետևից և արդյունք ապահովեցին, ինչը շատ գովելի է։ Հուսամ, որ մյուս խաղերին նույնպես դա կրկնվի։ Մի քանի անգամ նշել եմ, որ թիմում ոչ թե մեկ-երկու ֆուտբոլիստ պիտի առաջատարի որակներ ունենա, այլ ամբողջ թիմը պետք է իր վրա պատասխանատվություն վերցնի։
Ցավոք, վաղվա խաղում մեր թիմից երեք առանցքային ֆուտբոլիստներ որակազրկման պատճառով հանդես չեն գա, սակայն վստահ եմ, որ նրանց փոխարինողները պատվով հանդես կգան և կօգնեն հավաքականին»,- ասել է Հ. Մխիթարյանը։
Խ. Կապառոսն ասել է, որ Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականի մասին շատ մեծ կարծիք ունի. «Այդ թիմը ապացուցեց, որ լավ աշխատանքի շնորհիվ կարելի է մասնակցել մեծ մրցաշարերի։ Այո, դաշտի տեր թիմը ունի նոր գլխավոր մարզիչ և երիտասարդ ֆուտբոլիստներ, սակայն կարծում եմ, որ վաղվա խաղին մասնակցող ֆուտբոլիստների մեծ մասը ամռանը խաղում էին նաև ԵՎՐՈ-ում։ Ազգային հավաքականների կյանքն այսպիսին է»։
Նա նշել է, որ ազգային հավաքականը թիմային խաղ է դավանում. «Մխիթարյանը, իհարկե, շատ մեծ, տաղանդով ֆուտբոլիստ է, և նա գիտի, որ իր տաղանդը պետք է ծառայեցնի մեր թիմին։ Վստահ եմ, որ նրա խաղը կօգնի մեր թիմին»։

Хоакин Капаррос: Генрих Мхитарян очень поможет сборной Армении в матче с командой Северной Македонии
Накануне,1 сентября, в зале для пресс-конференций стадиона «Тодор Проески» в Скопье состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера национальной сборной Армении Хоакина Капарроса и капитана команды, полузащитника итальянского клуба «Рома» Генриха Мхитаряна.
Напомним, что в Скопье 2 сентября состоится матч четвертого тура отборочного этапа чемпионата мира 2022 года между Северной Македонией и Арменией.
«Могу сказать, что психология победителя сформировалась еще на предыдущем турнире Лиги Наций, где наша команда выиграла. Эта волна была подхвачена уже в трех отборочных играх. Качество командной игры у нас сильно улучшилось, и думаю, оно улучшится еще больше», – отметил Генрих Мхитарян.
«Были ключевые футболисты, которые повели за собой команду, что весьма похвально. Надеюсь, это повторится и в других матчах. Я несколько раз говорил, что не один-два футболиста должны обладать лидерскими качествами, а вся команда должна брать на себя ответственность.
К сожалению, в завтрашнем матче три ключевых игрока нашей команды не сыграют из-за дисквалификации, но я уверен, что те, кто их заменит, сыграют достойно и помогут команде», – добавил футболист.
Хоакин Капаррос в свою очередь отметил, что у него очень хорошее мнение о команде Северной Македонии.
«Эта команда доказала, что благодаря хорошей работе можно участвовать в крупных турнирах. Да, у хозяев поля новый главный тренер, молодые игроки, но я думаю, что большинство игроков, которые завтра выйдут на поле, летом также выступали на ЕВРО. Такова жизнь сборных», – указал он.
«Мы исповедуем командную игру. Мхитарян, конечно же, футболист с большим талантом, и он знает, что его талант должен служить нашей команде. Уверен, что его игра поможет нашей команде», – заявил также главный тренер сборной Армении по футболу.