Ացախում սկսվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների կրկնակի պատվաստման փուլը
Արցախում սկսվել են Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների պլանային կամավոր պատվաստումները կորոնավիրուսի դեմ: Պատվաստվում են այն զինծառայողները, որոնք արդեն պատվաստանյութի ամբողջական կուրս են ընդունել մինչև 2021 թվականի հունվարի 1-ը: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ հաղորդագրության՝ մինչև «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով պատվաստվելը, զինվորական անձնակազմն անցնում է ՊՇՌ թեստավորում, բուժզննում և բժիշկ-մասնագետներից ստանում առաջարկություններ առաջին և երկրորդ բաղադրիչների պատվաստանյութերի կրկնակի ընդունման վերաբերյալ:
Կորոնավիրուսի դեմ զինծառայողների պատվաստումն իրականացվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական բժիշկների հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման կողմից:
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը սկսել է անձնակազմի կրկնակի պատվաստման արշավը»,-ասել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի խոսնակ Վլադիմիր Ալեքսեևը և հավելել. «Նախքան պատվաստումը, ՊՇՌ թեստավորում իրականացվեց ամբողջ անձնակազմի համար, այժմ մենք ժամանակացույցի համաձայն իրականացնում ենք պատվաստում: Զինծառայողները հետազոտվում են հիվանդության առկայության, պատվաստումների հակացուցումների բացահայտման համար: Նոր պատվաստումն իրականացվում է «Գամ-Կովիդ-Վակի» երկու դեղաչափի պատվաստմամբ, նույնը, ինչ առաջին պատվաստման ժամանակ»։
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ առաջին փուլով պատվաստվում են առաջնահերթ խմբերը` դիտորդական կետերում ծառայող զինվորական անձնակազմը, բժիշկները և ռազմական օդաչուները:
Մինչ օրս Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ավելի քան 100 զինծառայող արդեն կրկնակի պատվաստվել է կորոնավիրուսի վարակի դեմ:

В Арцахе началась плановая ревакцинация от коронавируса военнослужащих российского миротворческого контингента
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) началась плановая добровольная ревакцинация против новой коронавирусной инфекции военнослужащих российского миротворческого контингента, прошедших полный курс вакцинации до 1 января 2021 года. Об этом сообщается на сайте МО РФ.
Перед введением вакцины «Спутник V» военнослужащие в обязательном порядке проходят ПЦР-тестирование, медицинский осмотр, получают от медицинских специалистов рекомендации, связанные с введением повторного курса вакцин первого и второго компонентов.
Ревакцинация военнослужащих от коронавируса проводится военными врачами российского миротворческого контингента на базе медицинского отряда специального назначения.
«В российском миротворческом контингенте начата компания по ревакцинации личного состава», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Владимир Алексеев. «Перед вакцинацией было проведено ПЦР-тестирование на новую коронавирусную инфекцию всего личного состава, теперь согласно графика проводим ревакцинацию. Военнослужащие осматриваются на предмет наличия заболевания, противопоказаний на прививку. Ревакцинация производится двухкомпонентной прививкой препарата Гам-Ковид-Вак, такой же, как и при первой вакцинации», - пояснил он.
Сначала прививаются первоочередные категории — военнослужащие на боевом дежурстве на наблюдательных постах, медики и военные летчики.
Повторную вакцинацию от коронавирусной инфекции в Арцахе к настоящему времени прошли уже более 100 военнослужащих российского миротворческого компонента.