Մենք պատմական պարտավորություն ունենք՝ ապրել ու արարել մեր սեփական հայրենիքում. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ  Հարությունյանը սեպտեմբերի 2-ին ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ
Սեպտեմբերի 2-ը կարևորագույն օր է մեր կյանքում: Երեսուն տարի առաջ Ստեփանակերտում գումարված՝ ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Պետականաշինության ճանապարհին մենք մեծ ձեռքբերումներ ու կորուստներ ենք ունեցել:
Խոնարհվում եմ հանուն հայրենիքի ընկած նահատակների հիշատակի առջև: Անդառնալի են մարդկային կորուստները, միևնույն ժամանակ՝ պարտավորեցնող: Մենք պատմական պարտավորություն ունենք՝ ապրել ու արարել մեր սեփական հայրենիքում, կերտել Արցախի Հանրապետությունը՝ առաջնորդվելով մեր ազգային արժեքներով և միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքներով:

Араик Арутюнян: На нас лежит историческая ответственность жить и созидать на своей собственной Родине
2 сентября президент Араик Арутюнян направил послание по случаю Дня Республики Арцах.
“Дорогие соотечественники!
2 сентября – важнейший день в нашей жизни. На совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов, созванной 30 лет назад в Степанакерте, была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. На пути государственного строительства у нас были достижения и потери.
Преклоняю голову перед памятью всех погибших за Родину. Человеческие потери невосполнимы, но при этом обязывают нас. На нас лежит историческая ответственность: жить и созидать на своей собственной родине, строить Республику Арцах, руководствуясь нашими национальными ценностями и международно признанными правами.