Հաջորդ ամիս «Sotheby's» ընկերությունը աճուրդի կհանի 13-14-րդ դարերի հրեական աղոթագիրքը՝ ձեռագիր տեքստով, նկարազարդումներով և գրառումներով: «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ ըստ «The Guardian»-ի՝ գրքի գինը կարող է հասնի 6 մլն դոլարի:
«Machzor Luzzatto»- աղոթքների հավաքածուն, որն օգտագործվում է տոն օրերին, ստեղծվել է Գերմանիայում՝ Աբրահամ անունով վարպետի կողմից: Նման եզրակացության համար հիմք է ծառայել այն փաստը, որ նախահոր՝ Աբրահամի անվան յուրաքանչյուր հիշատակման կողքին հատուկ նշաններ կան:
Դատելով լուսանցքում եղած գրառումներից ՝ գիրքը Գերմանիայից տեղափոխվել է Իտալիա, այնուհետև Ֆրանսիա:
«Այն փաստը, որ գիրքը ստեղծվել է հրեա գրագրի կողմից այն ժամանակ, երբ յուրաքանչյուր միջնադարյան հրեական ձեռագիրը պատկերազարդվում էր քրիստոնյաների կողմից, արժանի է հատուկ ուշադրության»,- «The Guardian»-ին ասաել է «Sotheby's»-ի գրքերի և ձեռագրերի ավագ խորհրդատու Շերոն Լիբերման Մինցը:
Գիրքը պարունակում է աղոթքների ամբողջական հավաքածու՝ Ռոշ Հաշանայի (Նոր տարի) և Յոմ Կիպուրի (դատաստանի օր) տոների համար:
«Machzor» ավանումը վերջին սեփականատիրոջ՝ Սամուել Դեյվիդ Լուցատտոյի պատվին է, ով 19-րդ դարի կոլեկցիոներ և գրագիր էր, Իտալիացի հրեա: Նրա մահից հետո աղոթագիրքը գնել է «Alliance Israélite Universelle» հասարակական կազմակերպությունը, որն այժմ վաճառում է իր միջոցները`կրթական ծրագրերի համար գումար հավաքելու նպատակով:

Иудейский молитвенник конца XIII-начала XIVвека с рукописным текстом, иллюстрациями и пометками будет выставлен на аукцион Sotheby's в следующем месяце. Ожидается, что цена его достигнет $6 млн, сообщает gazeta.ru со ссылкой на The Guardian.
Отмечается, что Махзор Луззатто — сборник молитв, который используется по праздникам, был создан в Германии мастером по имени Авраам – этот вывод сделан, поскольку каждое упоминание праотца Авраама снабжено особыми знаками.
Судя по пометкам на полях, книга переезжала из Германии в Италию, а затем Францию.
«Тот факт, что она была создана еврейским писцом в те времена, когда любая средневековая иудейская рукопись иллюстрировалась христианами, заслуживает особого внимания», — заявил The Guardian Шарон Либерман Минц, старший консультант отдела книг и рукописей Sotheby's.
Книга содержит полное собрание молитв на праздники Рош-А-Шана (Новый год) и Йом-Кипур (Судный день).
Махзору назван в честь последнего владельца — Самуила Давида Луззатто, коллекционера и книжника XIX века, еврея из Италии. После его кончины молитвенник был выкуплен общественной организацией Alliance Israélite Universelle, который сейчас распродает свои фонды с целью собрать деньги на образовательные проекты.