Արցախը կարծես թե դարձել է տարածաշրջանի ապագան կանխորոշելու նոր հենասյուն. Արտակ Զաքարյան
30 տարին պատմական շատ կարճ ժամանակահատված է, բայց Արցախի դեպքում՝ այդ կարճ ժամանակահատվածում ահհավատալի շատ բան արվեց: Ազգովի հասցրեցինք պետականության հիմքեր դնել, անկախություն հռչակել, ինքնապաշտպանություն կազմակերպել, պատերազմ վարել, 1992թ-ի անհուսալի իրավիճակից դուրս գալով՝ հաղթանակներ արձանագրել, անվտանգության գոտի ստեղծել, ԵԱՀԿ ՄԽ ձևավորել, ինքնորոշման իրավունքի և միջազգային ճանաչման համար՝ հետևողականորեն բանակցել:
Այս ամենին զուգահեռ կայացավ Արցախի Պաշտպանության բանակը, չճանաչված պետության կարգավորման հարցը դարձավ միջազգային ակտիվ ու հայտնի հարցերից մեկը, կայացան Արցախի պետականության բոլոր ինստիտուտները, տնտեսություն ձևավորվեց՝ իր գրեթե բոլոր ճյուղերով, ժողովրդավարական մեխանիզմներ ներդրվեցին, մշակույթ և կրթություն զարգացավ, վերածնվեց հոգևոր կյանքը, Արցախը վերագտավ ինքն իրեն:
Թվում էր, թե դե ֆակտո կայացած Արցախի Հանրապետությանը պակասում էր միայն դե յուրէ ճանաչումը: Եվ ոչ ոք չէր հավատում, որ Հադրութի, Շուշիի, Քաշաթաղի և Շահումյանի շրջանների տարածքները երբևէ կհայտնվեն թուրքական նոր օկուպացիայի մեջ: Իսկ տարածքների 75%-ը կորցրած Արցախի Հանրապետությունը՝ կդառնա ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի:
Դրա պատճառն այն էր, որ Հայաստանում ոչ ոք չէր մտածում, թե մի դժբախտ օր փողոցից, իրենց փոշոտ ու չկայացած կենսագրություններով իշխանության կգան մի խումբ բախտախնդիր կապիտուլյանտներ, և ՀԱՅԸ կկորցնի իր 29 տարիների արյուրն-քրիտինքի արգասիք դարձած Արցախը:
Շուրջ 12000-ից ավելի հայորդիներ իրենց կյանքն են նվիրել Արցախի Հանրապետությանը: Ավելի թանկ գին, վերջին 30 տարիներին՝ գիտակցված կերպով, մենք չենք վճարել: Հայաստանի Հանրապետության անկախության համար պայքար գրեթե չի եղել, որովհետև այն ավելի շատ աշխարհաքաղաքական նվեր էր մեր ժողովրդին: Իսկ Արցախի Հանրապետության անկախության համար պայքարը մեր ժողովրդի 30-ամյա կենսագրությունն է, նրա ամենացավոտ, ամենավեհ, ամենահերոսական և ամենալուսավոր էջը:
Այսօր Արցախի Հանրապետությունը մնացել է փաշինյանական «Արցախը Հայաստան է և վե՛րջ» և ալիևյան «Ղարաբաղը Ադրբեջան է!» տխրահռչակ բառակապակցությունների արանքում: Արդյունքում ո՛չ Հայաստան դարձավ, ո՛չ էլ Ադրբեջան: Բայց կարծես թե դարձել է տարածաշրջանի ապագան կանխորոշելու նոր հենասյուն՝ պարուրված ռուսական անվտանգության երաշխիքներով:
Արցախի Հանրապետությունն, անկախ ամեն ինչից, պե՛տք է ապրի: Այսօր կրկին ապրելու խնդիր է դրված, ապրել՝ հանուն նոր Վերածննդի: Նոր Վերածնունդը հեռու չէ և այն լինելու է: Այն լինելու է անխուսափելիորեն, նոր ավյունով ու ջանքերով՝ հանուն վերջնական խաղաղության, հանուն կորցրած տարածքների վերականգնման, հանուն սեփական Հայրենիքում Հայ ժողովրդի բարօրության և հարատևման:
Հպարտության, վրեժի, ցասումի, հույսի և հավատի մեծ զգացողությամբ շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 30 ամյակը:
Հավերժ փառք և հավերժ հիշատակ Արցախի և Հայաստանի պաշտպանության համար ընկած բոլոր հայորդիներին:
Շնորհակալություն և պատիվ բոլոր այն հայորդիներին և օտարերկրացիներին, ովքեր ռազմա-քաղաքական, դիվանագիտական, սոցիալ-տնտեսական, գիտա-կրթական, հոգևոր-մշակութային, տեղեկատվական ջանքեր են ներդրել՝ ի նպաստ Արցախի Հանրապետության կայացմանն ու զարգացմանը:
Վստահ եմ, որ Արցախի Հանրապետության հաջորդ՝ հոբելյանական 35 ամյակը,  բոլորովին այլ իրավիճակում ենք նշելու, հպարտության, հաղթանակների և զարթոնքի նոր արձանագրումներով»:

Республика Арцах, кажется, стала новым определяющим будущее региона столпом – Артак Закарян
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Республике Арцах 30 лет.
30 лет – очень короткий исторический период, но в случае с Арцахом за этот короткий период было сделано невероятно многое. Всей нацией успели заложить основы государственности, провозгласить независимость, организовать самооборону, вести войну, выйдя из безнадежной ситуации 1992 года, зафиксировать победы, создать зону безопасности, сформировать Минскую группу ОБСЕ, вести последовательные переговоры вокруг права на самоопределение и  международного признания.
Параллельно всему этому состоялась Армия обороны Арцаха, вопрос урегулирования непризнанного государства стал одним из активных и известных международных вопросов, состоялись все институты государственности Арцаха, сформировалась экономика – практически со всеми своими отраслями, были внедрены демократические механизмы, развивались культура и образование, возродилась духовная жизнь, Арцах вновь обрел сам себя.
Казалось, что де-факто состоявшейся Республике Арцах не хватало только признания де-юре. И никто не верил, что территории Гадрутского, Шушинского, Кашатагского и Шаумянского районов когда-нибудь окажутся под новой турецкой оккупацией, а Республика Арцах, потерявшая 75% своих территорий, станет зоной ответственности миротворческой миссии РФ.
Причина этого в том, что никто в Армении не думал, что в один злополучный день к власти придет группа капитулянтов-проходимцев, с улицы, со своими пыльными и несостоявшимися биографиями, и АРМЯНЕ потеряют Арцах.
Более 12 тысяч сынов армянского народа посвятили свою жизнь Республике Арцах. Более дорогой цены, за последние 30 лет, сознательно мы не платили. Борьбы за независимость Республики Армения практически не было, потому что это был скорее геополитический подарок нашему народу. А борьба за независимость Республики Арцах – это 30-летняя биография нашего народа, его самая болезненная, самая величественная, самая героическая и самая светлая страница.
Сегодня Республика Арцах застряла между печально известными фразами "Арцах - это Армения и точка" Пашиняна и "Карабах – это Азербайджан!" Алиева. В итоге она не стал ни Арменией, ни Азербайджаном. Но, кажется, стала новым определяющим будущее региона столпом, окутанным российскими гарантиями независимости.
Республика Арцах, несмотря ни на что, должна жить. Сегодня вновь поставлена задача жить , жить во имя нового Возрождения. Новое Возрождение не за горами, и оно будет. Оно будет неизбежно, с новой энергией – во имя окончательного мира, восстановления потерянных территорий, во имя благоденствия и долговечности Армянского народа на собственной Родине.
С огромным чувством гордости, мести, гнева, надежды и веры поздравляю с 30-летием провозглашения Независимости Республики Арцах.
Вечная слава, вечная память всем сынам армянского народа, павшим на защиту Арцаха и Армении.
Спасибо всем сынам армянского народа и иностранцам, которые приложили усилия в военно-политической, дипломатической, социально-экономической, научно-образовательной, духовно-культурной, информационной сферах – во имя становления и развития Республики Арцах.
Уверен, что следующий юбилей Республики Арцах – 35-летие – мы встретим совсем в другой ситуации, с новыми констатациями гордости, побед и возрождения».