Անտուան Ագուջյանը՝ Արցախի պատերազմում արած նկարներով արժանացել է միջազգային ֆոտոլրագրության մրցանակի
54-ամյա ֆրանսահայ լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանը «Visa pour l'image» միջազգային ֆոտոլրագրության փառատոնում արժանացել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) «Visa d'Or» մրցանակի, որն այսօր հանձնվել է նրան՝ Ֆրանսիայի Պերպինյան քաղաքում տեղի ունեցած մրցանակաբաշխությանը։ Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 8000 եվրո։
Ագուջյանը ներկայացրել էր արցախյան պատերազմում արված տպավորիչ լուսանկարները, որոնք ցույց են տալիս քաղաքացիական բնակչության վճարած ծանր գինը։
Լուսանկարների շարքը կոչվում է «Հայեր՝ վտանգված մարդիկ», որոնք հրապարակել են «Le Figaro» ամսագրում։
54-ամյա լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանը 20 տարի շարունակ լուսանկարելու նյութի որոնումներում շրջել է Մերձավոր Արեւելքում ու Կովկասում։ 2011 թվականին նա դարձավ Թուրքիայում արգելված թեմայի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ցուցահանդես ունեցած առաջին լուսանկարիչը։
Ինչպես գրում է «Ավրորա մրցանակաբաշխության» կայքը, 1961-ի փետրվարի 6-ին ծնված Անտուան Հարություն Ագուջյանը երեք երեխաներից կրտսերն է։ Նրա մայր Անգինեն եւ հայր Կլեմենտն աշխատում էին տեքստիլի արտադրությունում։ Անտուանը մեծացել ու մինչ օրս բնակվում է Ալֆորվիլում, որը հայտնի է որպես «Սենայի ափին փոքրիկ Հայաստան»։
Նա պատկանում է երրորդ (եւ վերջին) սերնդին, որ անձամբ ճանաչել է ցեղասպանությունը վերապրածներին։ 2000 թվականին լուսանկարիչը հայկական հիշողության թեմայով հավակնոտ մի ծրագիր նախաձեռնեց, որի առանցքում 1915-ի ցեղասպանությունն էր։ Նախագիծը նրան տարավ Երուսաղեմ, Լիբանան, Սիրիա, Իրաք, Իրան, Վրաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ։
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կապակցությամբ 2015-ին Flammarion հրատարակչությունը լույս ընծայեց Անտուանի գրեթե 30 տարվա աշխատանքի արդյունքը՝ նրա «Լռության աղաղակ. հայոց հիշողության հետքերը» վերջին գիրքը, որի նախաբանը գրել էր ընկերը՝ կատակերգու դերասան, ռեժիսոր եւ դրամատուրգ Սիմոն Աբգարյանը։

Антуан Агуджян удостоился международной премии за фотографии, сделанные во время Арцахской войны
54-летний француз армянского происхождения Антуан Агуджян в Фестивале международной фотожурналистики «Visa pour l'image» удостоился премии Международного комитета Красного креста «Visa d'Or», которая сегодня была передана ему в ходе вручения премии во французском городе Перпиньян. Призовой фонд составляет 8000 евро.
Агуджян представил впечатляющие фотографии, сделанные в дни Арцахской войны, фотографии изображают ту горькую цену, которую пришлось заплатить гражданскому населению.
Серия фотографий называется «Армяне – люди в опасности», которая была опубликована в журнале «Le Figaro».
54-летний фотограф Антуан Агуджян на протяжении 20 лет в поисках материала для съемок объехал Ближний Восток и Кавказ. В 2011 году он стал первым фотографом, организовавшим выставку на запрещенную в Турции тему – Геноцид армян.
Как пишет сайт премии «Аврора», родившийся 6 февраля 1961 года Антуан Арутюн Агуджян – младший из троих детей. Его мать Ангине и отец Клемент работали в текстильном производстве. Антуан вырос и до сих пор живет в Альфорвиле, известном как «маленькая Армения на берегу Сены».
Он является представителем третьего (и последнего) поколения переживших геноцид. В 2000 году фотограф на тему армянской памяти инициировал амбициозную программу, ключевой темой которой являлся геноцид 1915 года. Проект его довез в Иерусалим, Ливан, Сирию, Ирак, Иран, Грузию и Арцах.
В связи с 100-летней годовщиной геноцида армян в 2015 году издательство  Flammarion выпустило плод почти 30-летнего труда Антуана – его последнюю книгу «Крик тишины: Следы армянской памяти», пролог которой написал его друг, комик, режиссер и драматург Симон Абгарян.