Քովիդից հետո առաջացող ուղեղային փոփոխություններն արտահայտվում են հիշողության վատացմամբ, կետրոնացման շեղմամբ, դեպրեսիայի երևույթներով
13:35 03/09/2021
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը ներկայացնում է COVID-19-ով պայմանավորված հետազոտությունների նախնական արդյունքները, որոնք 2020 թվականի մայիսից իրականացվել են համալսարանական մասնագետների կողմից՝
ԵՊԲՀ երիտասարդ հետազոտողների, կլինիկական օրդինատորների, ուսանողների հետ համատեղ:
• Կատարվել է COVID-19 վարակը հաղթահարած (կոնվալեսցենտ) շուրջ 1500 հիվանդի 8000 թեստավորում՝ 4000 N, 4000 S:
• Հետազոտության մասնակիցները հսկվել են մեկ տարի՝ յուրաքանչյուր ամիս հսկման ստուգման ռեժիմով և շարունակում են հսկվել:
• Հետազոտությունը գերազանցել է ազգային պոպուլյացիոն միջին մակարդակը, իսկ որոշ ամիսների համար արդեն հասելով ազգային պոպուլյացիոն մակարդակի:
• Արդյունքում ցույց է տրվել, որ COVID-19-նն իրոք նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիա է:
• 6-7 % դեպքերում հիվանդությունից հետո հակամարմին չի հայտնաբերվել:
• COVID-19 հիվանդների շրջանում հակամարմինները մնում են մեկ տարուց ավելի:
• Առկա է 12 դեպք, երբ հակամարմին այլևս չի հայտնաբերվել, և 16՝ ուշացած պատասխան:
• Առկա է 1 դեպք, երբ հակամարմին ունեցողը նորից վարակվել է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ:
• Անհատի օրգանիզմում հակամարմինների փոփոխության պատկերը կրում է զանգակաձև բնույթ:
• Անհատ-կախյալ հակամարմինների փոփոխությունն ունի տարբեր արտահայտչաձև: Այժմ իրականացվում է վերլուծություն՝ պարզելու, թե ինչով են պայմանավորված այդ փոփոխությունները՝ թիրախում են տարիքը և ծանրության աստիճանը:
• Հետքովիդյան շրջանում ուսումնասիրվում են կորոնավիրուսից հետո առաջացող ուղեղային փոփոխություններ, որոնք արտահայտվում են հիմնականում հիշողության վատացմամբ, կետրոնացման շեղմամբ, դեպրեսիայի երևույթներով:
• Ուսումնասիրվում է COVID-19-ի ազդեցությունը նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների զարգացման վրա՝ Ալցհեյմեր, Պարկինսոն, ինչպես նաև որոշ աուտոիմուն հիվանդությունների՝ օրինակ՝ բազմակի սկլերոզ: Ենթադրվում է վերջիններիս երիտասարդացումը:
• Հոտի և համի խանգարմամբ COVID-19 վարակը հաղթահարած 190  հիվանդ միջինում 3 անգամ անցել է հոտի և համի թեստավորման հետազոտություն: Այժմ պարզաբանվում է՝ այն պերիֆերիկ ախտահարման հետևանք է, թե կենտրոնական:
• Ուսումնասիրվում է COVID-19-ի հնարավոր ազդեցությունը երեխաների  նյարդահոգեկան զարգացման վրա:
Համալսարանական մասնագետների կողմից այժմ  հետազոտություններ են տարվում բացահայտելու վերը թվարկված փոփոխությունների մեխանիզմները:

Постковидные мозговые изменения проявляются в виде ухудшения памяти, нарушения концентрации, депрессивных явлений
14:51 03/09/2021
Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци представляет предварительные результаты исследований, связанных с COVID-19, которые с мая 2020 года осуществлялись университетскими специалистами совместно с молодыми исследователями, клиническими ординаторами, студентами ЕГМУ:
• Проведено 8000 тестирований - 4000 N, 4000 S - порядка 1500 пациентов, преодолевших инфекцию коронавируса (конвалесцент)
• Участники исследования находились по наблдением на протяжении года – с режимом проверки наблюдения, и продолжают наблюдаться.
• Исследование превысило средний популяционный национальный уровень, а в некторые месяцы уже достигли национального популяционного уровня.
• В результате выяснилось, что COVID-19 действительно новая коронавирусная инфекция.
• В 6-7 % случаев после болезни антител не выявлено.
• У пациентов COVID-19 антитела остаются больше года.
• Выявлено 12 случаев, когда антител больше не обнаружено, и 16 – с опоздавшим ответом.
• Выявлен 1 случай, когда пациент с антителом повторно заразился коронавирусной инфекцией.
• Картина изменения антител в организме индивидуума носит колоколообразный характер.
• Изменение индивидуум-зависимые анитела проявляется по-разному. На сегодняшний день проводится анализ для выяснения, чем обусловлены эти изменения – в фокусе возраст и степень тажести.
• В постковидный период исследуются мозговые изменения, которые в основном проявляются в виде ухудшения памяти, нарушения концентрации, депрессивных явлений.
• Изучается влияние COVID-19 на развитие нейродегенеративных болезней – Альцгеймера, Паркинсона, а также на некоторые аутоимунные заболевания, например, множественный склероз. Предполагается омоложение последних.
• 190 пациентов с нарушением вкуса и обоняния, переболевших коронавирусом, в среднем трижды проходили тест на вкус и обоняние. На сегодняшний день выясняется, является ли это следствием периферического нарушения или центрального.
• Изучается возможное влияние COVID-19 на нервно-психическое развитие детей.
Университетские специалисты проводят исследования для обнаружения механизмов вышеуказанных изменений.