Ռուս խաղաղապահները խմելու ջուր են հասցրել Արցախի ավելի քան 1,5 հազար բնակչի
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները խմելու ջուր են հասցրել Ստեփանակերտի և Արցախի հեռավոր շրջանների ավելի քան 1500 բնակչի:Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
«Մենք ապրում ենք երկրորդ հարկում և այս պահին, քանի որ ջուր չունենք, մեզ խմելու ջուր էր պետք: Մենք չէինք կարող գոյատևել առանց ռուս խաղաղապահների: Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել նրանց մեզ օգնելու և այն ամենի համար, ինչ նրանք անում են մեր համար այս պահին: Խաղաղապահները մեր համար երաշխավոր են, նրանք պաշտպանում են մեր հողերը, և հույս ունենք, որ ապագայում ամեն ինչ լավ կլինի»,-ասել է Ստեփանակերտի բնակիչ Լենա Իզմայլյանը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ երկու շաբաթ շարունակ խաղաղապահ կոնտինգենտի հումանիտար կենտրոնի զինծառայողներն իրականացրել են ավելի քան 30 փոխադրում և ավելի քան 200 տոննա խմելու ջուր են տրամադրել արցախի բնակիչներին: Մարդասիրական առաքելությունը կատարելու համար խաղաղապահները օգտագործել են 2 փոխադրամիջոց՝ յուրաքանչյուրը մոտ 5 խորանարդ մետր ծավալով:
«Շատ շնորհակալություն, խաղաղապահների շնորհիվ մենք այստեղ խաղաղ ենք ապրում»,-ասաց տեղի բնակիչ Նելլի Իվանյանը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, մինչև ջրակայանների վերանորոգման և վերականգնմանաշխատանքների ավարտը և Արցախի Հանրապետության քաղաքներ ու շրջաններ խողովակաշար անցկացնելը, խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ամեն օր տեղի բնակիչներին ապահովում են խմելու ջրով:
«Խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ապահովում են Ստեփանակերտ քաղաքի բնակիչների խմելու ջրի մատակարարումը: Երկրորդ ջրատարն է արդեն ժամանել է նշված հասցե»,-ասել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Կոլեսնիկովը:

Российские миротворцы обеспечили питьевой водой более 1500  жителей Арцаха
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили питьевой водой более 1 500 жителей г. Степанакерт и отдаленных районов Арцаха. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«Мы проживаем на втором этаже и на данный момент, так как у нас не хватает воды нам нужна была питьевая вода. Без российских миротворцев мы не смогли бы выжить. И я бы хотела поблагодарить их за то, что они помогают нам и за всё, что они для нас делают на данный момент. Миротворцы являются гарантом для нас, они защищают наши земли и надеемся, что в дальнейшем всё будет хорошо», - сказала жительница г. Степанакерт Лена Измайлян.
За две недели военнослужащие гуманитарного центра миротворческого контингента совершили более 30 рейсов и обеспечили более 200-ми тоннами питьевой воды жителей Арцаха. Для выполнения гуманитарной задачи миротворцы задействовали 2 водовоза, каждый объемом около 5 куб. метров.
«Большое вам спасибо. Благодаря миротворцам мы здесь спокойно живем», - поблагодарила местная жительница Нели Иванян.
До завершения ремонтно-восстановительных работ на водной станции и прокладки трубопровода в города и районы Арцаха военнослужащие миротворческого контингента ежедневно обеспечивают местных жителей питьевой водой.
«Представителями миротворческого контингента обеспечивается подвоз питьевой воды жителям города Степанакерта, на указанный адрес это прибыла уже вторая автомобильная цистерна», - сказал представитель российского миротворческого контингента Алексей Колесников.