Արդեն 13 տարի սեպտեմբերի 4-ը տոնվում է, որպես Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատողի օր։
1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժը բացահայտեց Հայաստանում քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի շատ հիմնահարցեր և դարձավ այդ համակարգի արմատական վերակազմավորման ու ՀՀ կառավարությանն առընթեր արտակարգ իրավիճակների վարչության ստեղծման հիմնական ազդակը:
1991 թ. հուլիսի 17-ին Հայաստանի ԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի թիվ 462 որոշմամբ, Սերգեյ Բալասանյանի, Վարդան Ամիրբեկյանի և մյուսների ջանքերով, ստեղծվեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունը (ՀՀ ՍՊԱԾ): Գերատեսչությունը կազմակերպելու էր բնակչության, շենքերի և կառույցների սեյսմիկ պաշտպանությունը: Շատ կարճ ժամանակամիջոցում ՀՀ ՍՊԱԾ-ը հասավ բարձր արդյունքների՝ ճանաչվելով տարածաշրջանում ոլորտի առաջատար: Հայաստանում սեյսմիկ պաշտպանության համակարգի կազմակերպման փորձն արժանացավ ՄԱԿ-ի ՍԱՍԱԿԱՎԱ-ի «Վտանգի նվազեցման և աղետների կանխման գործում ակնառու ներդրման համար» հատուկ մրցանակին, որը 1998թ. հոկտեմբերի 4-ին Ժնևի Ազգերի պալատում հանձնվել է ՀՀ ՍՊԱԾ-ին:
1991 թ. ստեղծվում է Արտակարգ իրավիճակների վարչությունը, որի պետ է նշանակվում Ստեփան Բադալյանը: Հայաստանում 1961 թվականից գործող ՔՊ շտաբն իր բոլոր կազմավորումներով 1991 թ. վերջին դրվում է Արտակարգ իրավիճակների վարչության ենթակայության տակ: Վարչությունը, ի տարբերություն քաղպաշտպանության գործունեության ոլորտի նեղ շրջանակի, թե' հայեցակարգային, թե' մասնագիտական, թե' իրավական տեսակետներից նոր, լայն մոտեցում էր ցուցաբերում համակարգի ողջ աշխատանքի կազմակերպմանը` ելնելով Հայաստանում հավանական խոշոր աղետների ու վթարների առկայությունից, դրանց դասակարգումից և ռիսկի գնահատումից:
ՀՀ կառավարության 1997 թ. սեպտեմբերի 4-ի թիվ 359 որոշմամբ ստեղծվում է արագ արձագանքման փրկարարական ջոկատը, որի գլխավոր խնդիրներն էին.
- աղետի գոտում փրկարարական աշխատանքների իրականացումը, ինչպես նաև արտակարգ պատահարների դեպքում բնակչությանը հնարավոր սեղմ ժամկետում համապատասխան մասնագիտական օգնության ցուցաբերումը.
- աղետների և վթարների դեպքում վերականգնողական աշխատանքների կատարումը:
1994 թ. Հայաստանը դառնում է Քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ:
«Յուրաքանչյուր ժամանակահատված իր հրամայականն ունի, և դա այսօր պատերազմի հետևանքները հաղթահարելու, մեր բնակչությանը աղետներից, անկանխատեսելի արհարվիրքներից պաշտպանելու հրամայականն է:
Իսկ դրա համար մեր միտքն ու գործը պետք է ծառայեցնենք մասնագիտական պատրաստվածության բարձացմանը, հանրապետության ողջ տարածքում հրշեջ-փրկարարական ջոկատների շենքային պայմանների, տեխնիկական հնարավորությունների հզորացմանն ու համալրմանը, կանխատեսման, կանխարգելման, արձագանքման և վերականգնման բոլոր ծառայությունների արդիականացմանը»,-ասված է արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատողի օրվա կապակցությամբ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանի հղած ուղերձում։

В Армении сегодня отмечается День спасателя
В 2008 году решением правительства Республики Армения 4 сентября было объявлено в стране профессиональным праздником – Днём спасателя, чтобы отметить важность работы людей этой профессии и почтить память, погибших при исполнении своих служебных обязанностей.
Армянские спасатели имеют тяжкий опыт работы ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций. В 1988 году они, вместе с тысячами других добровольцев со всего Советского Союза спасли жизни многих жителей севера Армении, пострадавших от землетрясения.
Спитакское землетрясение 1988 г. выявило много вопросов, связанных с системой гражданской обороны в Армении и стало главным импульсом коренной перестройки этой системы и создания управления чрезвычайных ситуаций при правительстве РА.
В 1991 г. было создано управление по чрезвычайным ситуациям, главой которого был назначен Степан Бадалян. Штаб ГО, действующий в Армении начиная с 1961 г., в конце 1991г. со всеми его подразделениями переходит под руководство управления по чрезвычайным ситуациям. Управление, в сравнении с узким спектром деятельности гражданской обороны в прошлом, с концептуальной, профессиональной и юридической точки зрения применял широкий подход в организации работ всей системы, имея в виду наличие потенциальных крупномасштабных стихийных бедствий и несчастных случаев в Армении, их классификацию и оценку рисков.
Решением № 359 правительства РА, принятого 4 сентября 1997г., создается спасательный отряд быстрого реагирования, главные задачи которого были:
- выполнение спасательных работ в зоне бедствия, а также оказание профессиональной помощи населению при чрезвычайных происшествиях в кратчайшие сроки;
-выполнение восстановительных работ во время стихийных бедствий и несчастных случаев.
В 1994 г. Армения становится полноправным членом Mеждународной организации гражданской обороны.
В 1997 г. управление по ЧС было отделено от структуры правительства РА и переименовано в управление по чрезвычайным ситуациям при правительстве РА.
В декабре 2005 г. управление по чрезвычайным ситуациям было переименовано в Спасательную службу Армении в Министерстве территориального управления РА.
В 2008 г. по решению президента РА было создано министерство чрезвычайных ситуаций и министром был назначен Мгер Шахгельдян.