Քաբուլում անկանոն կրակոցների հետևանքով զոհվել է 17 մարդ
Առնվազն 17 մարդ մահացել, 41 մարդ վիրավորվել է Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում թալիբների կողմից օդ արձակված անկանոն կրակոցների հետևանքով: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Հիվանդանոց տեղափոխված քաղաքացիական անձինք տարբեր աստիճանի ծանրության վնասվածքներ են ստացել:
Աֆղանական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ, թալիբները սկսել են անկանոն օդ կրակել Փանջշեհեր շրջանը գրավելու առթիվ: Մինչդեռ Փանջշեհերում ազգային դիմադրության ներկայացուցիչները հերքել են տեղեկությունն այն մասին, որ ծայրահեղական թալիբները վերահսկողություն են հաստատել շրջանի նկատմամբ:
Թալիբների ներկայացուցիչ Զաբիհուլլա Մուջահիդը կոչ է արել զինյալներին դադարեցնել կրակոցները Քաբուլում, քանի որ դա կարող է վնասել տեղի բնակչությանը:

At least 17 reportedly killed in celebratory gunfire in Kabul
At least 17 people were killed in celebratory gunfire in Kabul, news agencies said on Saturday, after Taliban sources said their fighters had seized control of Panjshir, the last province in Afghanistan holding out against the Islamist group.
Leaders of opposition to the Taliban have denied that the province has fallen, Reuters reports.
The Shamshad news agency said "aerial shooting" in Kabul on Friday killed 17 people and wounded 41. Tolo news agency gave a similar toll.
At least 14 people were injured in celebratory firing in Nangarhar province east of the capital, said Gulzada Sangar, spokesman for an area hospital in the provincial capital of Jalalabad.
The gunfire drew a rebuke from the main Taliban spokesman, Zabihullah Mujahid.
"Avoid shooting in the air and thank God instead," Mujahid said in a message on Twitter. "Bullets can harm civilians, so don't shoot unnecessarily."