Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են աշխատանքի անվտանգությունը՝ Արցախի հեռավոր շրջաններում բջջային կապի և ինտերնետի վերականգնման համար
13:50 04/09/2021
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են բջջային աշտարակի անվտանգ վերականգնումը՝ Արցախի Հանրապետության հեռավոր շրջանների շուրջ 5 հազար բնակիչների ապահովելու բարձրորակ բջջային կապով և գերարագ ինտերնետով: Այս մասին հաղորդվում է ՌԴ ՊՆ կայքում:
Մարտակերտի շրջանում՝ սահմանազատման գծի մոտ, ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ գտնվող հեռահաղորդակցության ցանցերի աշխատակիցները վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ են կատարել բջջային կապի ալեհավաք կառույցներում և փոխարինել ռելեային սարքավորումները:
«Այսօր մեր խնդիրն է ապահովել բջջային աշտարակի աշխատանքի անվտանգությունը, որը գտնվում է սահմանազատման գծի մոտ: Այդ կապակցությամբ ընկերության ղեկավարությունը դիմել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարությանը` աշխատանքի անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Զայցևը:
Արցախի հեռավոր շրջաններում աշխատանքներ են տարվում բջջային կապի աշտարակները ժամանակակից արևային վահանակներով վերազինելու ուղղությամբ, որոնք ապահովում են բջջային կապի և գերարագ ինտերնետի անխափան աշխատանքը:

Российские миротворцы обеспечили безопасность работ по восстановлению мобильной связи и Интернета в отдаленных районах Арцаха
10:30 04/09/2021
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасное восстановление вышки сотовой связи для обеспечения около 5 тыс. жителей отдаленных районов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) качественной мобильной связью и высокоскоростным интернетом. Об этом сообщается на сайте МО РФ.
В Мартакертском районе вблизи линии разграничения сторон сотрудники телекоммуникационных сетей под контролем российских миротворцев провели ремонтно-восстановительные работы на антенно-мачтовых сооружениях сотовой связи и замену ретрансляционного оборудования.
«Нашей задачей на сегодня является обеспечение безопасности работ на вышке сотовой связи, которая находится в близи линии разграничения. В связи с чем руководство компании обратилось к командованию российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, с просьбой обеспечить безопасность проведения работ», - сказал представитель Российского миротворческого контингента Александр Зайцев.
В отдаленных районах Арцаха проводятся работы по оборудованию сотовых вышек связи современными солнечными панелями, обеспечивающими бесперебойную работу мобильной связи и высокоскоростного интернета.