Սեպտեմբերի 3-ին կատարվել է 52 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 4 դեպք է գրանցվել։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱՀ ԱՆ-ից։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 25 վարակակիր: Բժիշկները 2 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 11 747 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1070-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

Artsakh reports 4 fresh Covid-19 cases
Artsakh confirmed 4 new coronavirus cases in the past 24 hours, the Ministry of Health reported on Saturday, September 4.
In total, 52 Covid-19 tests were performed in the country on Friday.
Currently, 25 coronavirus patients are hospitalized, while the patients with mild symptoms receive home treatment. 2 patients are said to be in serious condition.
An estimated number of 11,747 people have been tested for coronavirus in Artsakh in 2021, with 1,070 of them getting positive results.
The health authorities again urge the people to abide by the safety rules to overcome the coronavirus disease as soon as possible.