Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 5-ին «InClassica» փառատոնի շրջանակներում Դուբայի օպերային թատրոնում կներկայացնեն հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը։
Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը, իրենց տեղեկություններով, Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտն առաջին անգամ է հնչելու Դուբայի օպերային թատրոնում և ընդհանրապես ԱՄԷ-ում։
Նվագախմբի տնօրենը վստահ է, որ այն ջերմ ընդունելության կարժանանա օտարազգի հանդիսատեսի կողմից։
Սարգիս Բալբաբյանը նաև հայտնեց, որ սեպտեմբերի 5-ին կայանալիք համերգի ժամանակ կհնչի Մուսորգսկիի «Պատկերներ ցուցահանդեսից» ստեղծագործությունը։
«Սա կարևոր համերգ է մեր նվագախմբի համար, քանի որ համավարակից հետո հանդես է գալու այսպիսի մեծ ծրագրով։ Վստահ եմ, որ ինչպես միշտ, այս անգամ էլ նվագախումբը փայլուն հանդես կգա»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մասնակցում է օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ը Դուբայ քաղաքում անցկացվող «InClassica» դասական երաժշտության 10-րդ փառատոնին։ Այն իրականացվում է «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի» (EUFSC) և «SAMIT Event Group»-ի օժանդակությամբ։ Փառատոնի շրջանակում նաև անցկացվում է «Classic Piano» երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային երկրորդ մրցույթը, որի 3-րդ և 4-րդ փուլերի մասնակիցները հանդես են գալիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
Անդրադառնալով նվագախմբի գործունեությանն ու «InClassica» դասական երաժշտության միջազգային փառատոնին մասնակցությանը՝ Սարգիս Բալբաբյանը նախ ասաց, որ առաջին անգամ չեն համերգներով ելույթ ունենում Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Ըստ նրա՝ համավարակից առաջ էլ հանդես են եկել Դուբայի օպերային թատրոնում։
Ինչ վերաբերում է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի հետ համագործակցությանը, նա նշեց, որ նվագախումբը հիմնադրամի հրավերով 2018 թվականին մասնակցել է Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։ Ավելին, եղել է փառատոնի պաշտոնական՝ ռեզիդենտ նվագախումբը։
Այսքանով Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվել։
«Հիմնադրամը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կարևոր գործընկերներից ու աջակիցներից է։ Դրա վառ վկայությունը 2020 թվականին կազմակերպված համերգներն են»,- ընդգծեց Սարգիս Բալբաբյանը։
Նրա խոսքով՝ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը 2020 թվականը սկսել էր եվրոպական համերգային շրջագայությամբ՝ ներկայացնելով հայկական երաժշտությունը։ Մասնավորապես, առաջին անգամ Հայաստանի սահմաններից դուրս հնչել է Ջոն Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը», որը 20-րդ դարի հայ կոմպոզիտորական արվեստի լավագույն գործերից է։ Ջոն Տեր-Թադևոսյանի սիմֆոնիկ այս ստեղծագործությունը եվրոպացների կողմից արժանացել է ջերմ ընդունելության:
«Դա մեծ ձեռքբերում էր, քանի որ այս գործն առաջին անգամ հնչեց Եվրոպայում։ Այդ ստեղծագործության ձայնագրությունները շուտով տեղ են գտնելու դասական երաժշտության օնլայն ալիքներում»,- ասաց նա։
Ի դեպ Եվրոպայում տեղի ունեցած համերգներին նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել նաև աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը՝ ներկայացնելով Մաքս Բրուխի‚ Մորիս Ռավելի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Անդրադառնալով InClassica դասական երաժշտության 10-րդ միջազգային փառատոնին՝ Սարգիս Բալբաբյանը նշեց, որ այն իսկապես աննախադեպ երևույթ է ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին, քանի որ համավարակից հետո սա մեծ հնարավորություն է աշխարհահռչակ արտիստների, ինչպես նաև նվագախմբերի համար՝ մաս կազմելու այս մեծ երաժշտական իրադարձությանը։
«Յյուրաքանչյուր օր դասական երաժշտությունը գնահատողները հնարավորություն ունեն լսելու աշխարհի լավագույն մենակատարներին ու նվագախմբերին, որոնք ներկայացնում են ռուս և եվրոպացի կոմպոզիտորների հայտնի ստեղծագործություններ։ Մեր նվագախմբի համար էլ շատ կարևոր է օտարազգի հանդիսատեսին ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների գործերը։ Ուրախ ենք, որ այստեղ ենք և կարող ենք ներկայացնել հայ կատարողական արվեստը»,- նշեց նա։
Ըստ Սարգիս Բալբաբյանի՝ մինչ այս փառատոնին մասնակցելը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հունիսին հասցրել էր համերգային ծրագրով հանդես գալ Դուբայում. «Նվագախումբը սպասված հյուր է այստեղ և ուրախ եմ, որ չնայած սահմանափակումներին, համերգներն անցնում են լեցուն դահլիճներում»։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Դուբայում անցկացվող «InClassica»10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենում երիտասարդ դաշնակահարների Classic Piano 2-րդ միջազգային մրցույթը։ Մրցույթի երրորդ և չորրորդ փուլերում մասնակիցները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Այսպիսով, նվագախումբ համագործակցում է նաև տարբեր կատարողական դպրոցին պատկանող դաշնակահարների հետ։
Հարցին, թե արդյոք փառատոնի շրջանակներում Հաաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը համագործակցության այլ հրավերներ ստացել է, Սարգիս Բալբաբյանն ասաց, որ մինչև համավարակը մեծ թվով հրավերներ ունեին, և նախատեսում էին հաճախ համերգներով լինել արտերկրում։
«Ցավոք, կան հյուրախաղեր, որոնք համավարակի պատճառով հետաձգվեցին, սակայն հուսով ենք, որ մոտ ապագայում տեղի կունենան Լոնդոնում, Մալթայում, Ավստրիայում պլանավորած համերգները»,- ընդգծեց նվագախմբի տնօրենը։
Այդուհանդերձ, ըստ նրա, նվագախումբը հրավերների պակաս չունի։ Ըստ նրա՝ «InClassica» փառատոնին մասնակցող աշխարհի լավագույն երաժիշտների զգալի մասն արդեն եղել են Հայաստանում՝ համերգային ծրագրերով հանդես գալով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
«Փառատոնին մասնակցող երաժիշտներից ոմանց հետո ունենք պայմանավորվածություն առաջիկայում համագործակցելու համար։ Մասնավորապես, նախատեսվում են համերգներ աշխարհի լավագույն երաժիշտներ Մաքսիմ Վենգերովի,Անդրեաս Оտենզամերի, Ալեքսանդր Ռոմանովսկու, Գիլ Շահամի և այլ արտիստների հետ, որոնք համարվում են աշխարհի լավագույն երաժիշտներ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ նվագախումբն այսօր էլ Հայաստանում շարունակում է համերգները և կարող են ասել, որ ունեն այնքան համերգներ, որքան առաջ։ Ըստ նրա՝ նոր համերգաշրջանը լինելու է շատ ակտիվ, մասնավորապես, նախատեսում են տարեկան ունենալ 45 համերգ Հայաստանում, 15 համերգ` արտերկրում, որոնք արդեն պլանավորման փուլում են։ Բացի այդ, շարունակելու են արդեն ավանդական դարձած նախագծերը։

InClassica: Aram Khachaturian's Violin Concerto to be performed at Dubai Opera for first time
The Armenian State Symphony Orchestra (ASSO), led by its artistic director Sergey Smbatyan, and world-renowned violinist Sergey Khachatryan will perform great Armenian composer Aram Khachaturian's Violin Concerto at the Dubai Opera on September 5 within the framework of the InClassica International Music Festival.
Speaking to the Panorama.am correspondent, ASSO Director Sargis Balbabyan said according to their information, Khachaturian's Violin Concerto will be performed for the first time at the Dubai Opera and in the UAE in general.
He strongly belives that it will be warmly welcomed by the foreign audience.
Sargis Balbabyan also said that Mussorgsky’s " Pictures at an Exhibition" will also be performed during the concert slated for September 5.
"This is an important concert for our orchestra, because it is going to perform such a big program after the pandemic. I am convinced that this time as well the orchestra will perform brilliantly," he said.
The Armenian State Symphony Orchestra is participating in the 10th InClassica International Music Festival being held in Dubai from August 28 to September 26. The festival is organized by the European Foundation for Support of Culture (EUFSC) in partnership with the SAMIT Event Group.
Within the framework of the festival, the second grand edition of the “Classic Piano” International Piano Competition for young pianists is being held, the participants of the 3rd and 4th rounds of which are to perform with the State Symphony Orchestra.
Touching upon the activities of the orchestra and its participation in the InClassica Festival, Sargis Balbabyan said that it is not the first time that the ASSO has held concerts in the United Arab Emirates. He said they had performed at the Dubai Opera before the coronavirus pandemic.
Referring to the cooperation with the European Foundation for Support of Culture, he noted that the orchestra took part in the Malta International Music Festival 2018 at the invitation of the foundation. Moreover, ASSO performed as the official resident orchestra at the festival. The cooperation with the European Foundation was not limited to this, he said.
"The foundation is one of the key partners and supporters of the Armenian State Symphony Orchestra. The vivid evidence of that is the concerts organized in 2020," Balbabyan underlined.
In his words, with the support of the European Foundation for Support of Culture and Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the Armenian State Symphony Orchestra started its 2020 concert season with a concert tour across Europe, presenting Armenian music. In particular, John Ter-Tatevosian's Symphony No. 2 "The Fate of Man", which is one of the best Armenian musical compositions of the 20th century, was performed outside Armenia for the first time. The symphony by Ter-Tatevosian was warmly welcomed by the European audiece.
"It was a great achievement, because the composition was performed in Europe for the first time. The recordings of that performance will soon be available on the online channels of classical music,” he said.
Incidentally, world-famous violinist Maxim Vengerov shared the stage with the Armenian orchestra during the concerts in Europe, performing compositions by Max Bruch, Maurice Ravel and others.
Speaking about the 10th InClassica International Music Festival, Sargis Balbabyan described it a truly “unprecedented event” against the background of developments taking place all over the world, adding after the pandemic it is a great opportunity for world-renowned musicians and orchestras to take part in such a big music event.
"Every single day, lovers of classical music have the opportunity to listen to the best soloists and orchestras of the world, who perform famous pieces by Russian and European composers. Presenting the works of Armenian composers to foreign audiences is of high importance to our orchestra. We are glad to be here and be able to present the Armenian performing art," he said.