Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 5-ին «InClassica» փառատոնի շրջանակներում Դուբայի օպերային թատրոնում կներկայացնեն հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը։
Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը, իրենց տեղեկություններով, Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտն առաջին անգամ է հնչելու Դուբայի օպերային թատրոնում և ընդհանրապես ԱՄԷ-ում։
Նվագախմբի տնօրենը վստահ է, որ այն ջերմ ընդունելության կարժանանա օտարազգի հանդիսատեսի կողմից։
Սարգիս Բալբաբյանը նաև հայտնեց, որ սեպտեմբերի 5-ին կայանալիք համերգի ժամանակ կհնչի Մուսորգսկիի «Պատկերներ ցուցահանդեսից» ստեղծագործությունը։
«Սա կարևոր համերգ է մեր նվագախմբի համար, քանի որ համավարակից հետո հանդես է գալու այսպիսի մեծ ծրագրով։ Վստահ եմ, որ ինչպես միշտ, այս անգամ էլ նվագախումբը փայլուն հանդես կգա»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մասնակցում է օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ը Դուբայ քաղաքում անցկացվող «InClassica» դասական երաժշտության 10-րդ փառատոնին։ Այն իրականացվում է «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի» (EUFSC) և «SAMIT Event Group»-ի օժանդակությամբ։ Փառատոնի շրջանակում նաև անցկացվում է «Classic Piano» երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային երկրորդ մրցույթը, որի 3-րդ և 4-րդ փուլերի մասնակիցները հանդես են գալիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
Անդրադառնալով նվագախմբի գործունեությանն ու «InClassica» դասական երաժշտության միջազգային փառատոնին մասնակցությանը՝ Սարգիս Բալբաբյանը նախ ասաց, որ առաջին անգամ չեն համերգներով ելույթ ունենում Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Ըստ նրա՝ համավարակից առաջ էլ հանդես են եկել Դուբայի օպերային թատրոնում։
Ինչ վերաբերում է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի հետ համագործակցությանը, նա նշեց, որ նվագախումբը հիմնադրամի հրավերով 2018 թվականին մասնակցել է Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։ Ավելին, եղել է փառատոնի պաշտոնական՝ ռեզիդենտ նվագախումբը։
Այսքանով Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվել։
«Հիմնադրամը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կարևոր գործընկերներից ու աջակիցներից է։ Դրա վառ վկայությունը 2020 թվականին կազմակերպված համերգներն են»,- ընդգծեց Սարգիս Բալբաբյանը։
Նրա խոսքով՝ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը 2020 թվականը սկսել էր եվրոպական համերգային շրջագայությամբ՝ ներկայացնելով հայկական երաժշտությունը։ Մասնավորապես, առաջին անգամ Հայաստանի սահմաններից դուրս հնչել է Ջոն Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը», որը 20-րդ դարի հայ կոմպոզիտորական արվեստի լավագույն գործերից է։ Ջոն Տեր-Թադևոսյանի սիմֆոնիկ այս ստեղծագործությունը եվրոպացների կողմից արժանացել է ջերմ ընդունելության:
«Դա մեծ ձեռքբերում էր, քանի որ այս գործն առաջին անգամ հնչեց Եվրոպայում։ Այդ ստեղծագործության ձայնագրությունները շուտով տեղ են գտնելու դասական երաժշտության օնլայն ալիքներում»,- ասաց նա։
Ի դեպ Եվրոպայում տեղի ունեցած համերգներին նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել նաև աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը՝ ներկայացնելով Մաքս Բրուխի‚ Մորիս Ռավելի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Անդրադառնալով InClassica դասական երաժշտության 10-րդ միջազգային փառատոնին՝ Սարգիս Բալբաբյանը նշեց, որ այն իսկապես աննախադեպ երևույթ է ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին, քանի որ համավարակից հետո սա մեծ հնարավորություն է աշխարհահռչակ արտիստների, ինչպես նաև նվագախմբերի համար՝ մաս կազմելու այս մեծ երաժշտական իրադարձությանը։
«Յյուրաքանչյուր օր դասական երաժշտությունը գնահատողները հնարավորություն ունեն լսելու աշխարհի լավագույն մենակատարներին ու նվագախմբերին, որոնք ներկայացնում են ռուս և եվրոպացի կոմպոզիտորների հայտնի ստեղծագործություններ։ Մեր նվագախմբի համար էլ շատ կարևոր է օտարազգի հանդիսատեսին ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների գործերը։ Ուրախ ենք, որ այստեղ ենք և կարող ենք ներկայացնել հայ կատարողական արվեստը»,- նշեց նա։
Ըստ Սարգիս Բալբաբյանի՝ մինչ այս փառատոնին մասնակցելը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հունիսին հասցրել էր համերգային ծրագրով հանդես գալ Դուբայում. «Նվագախումբը սպասված հյուր է այստեղ և ուրախ եմ, որ չնայած սահմանափակումներին, համերգներն անցնում են լեցուն դահլիճներում»։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Դուբայում անցկացվող «InClassica»10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենում երիտասարդ դաշնակահարների Classic Piano 2-րդ միջազգային մրցույթը։ Մրցույթի երրորդ և չորրորդ փուլերում մասնակիցները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Այսպիսով, նվագախումբ համագործակցում է նաև տարբեր կատարողական դպրոցին պատկանող դաշնակահարների հետ։
Հարցին, թե արդյոք փառատոնի շրջանակներում Հաաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը համագործակցության այլ հրավերներ ստացել է, Սարգիս Բալբաբյանն ասաց, որ մինչև համավարակը մեծ թվով հրավերներ ունեին, և նախատեսում էին հաճախ համերգներով լինել արտերկրում։
«Ցավոք, կան հյուրախաղեր, որոնք համավարակի պատճառով հետաձգվեցին, սակայն հուսով ենք, որ մոտ ապագայում տեղի կունենան Լոնդոնում, Մալթայում, Ավստրիայում պլանավորած համերգները»,- ընդգծեց նվագախմբի տնօրենը։
Այդուհանդերձ, ըստ նրա, նվագախումբը հրավերների պակաս չունի։ Ըստ նրա՝ «InClassica» փառատոնին մասնակցող աշխարհի լավագույն երաժիշտների զգալի մասն արդեն եղել են Հայաստանում՝ համերգային ծրագրերով հանդես գալով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
«Փառատոնին մասնակցող երաժիշտներից ոմանց հետո ունենք պայմանավորվածություն առաջիկայում համագործակցելու համար։ Մասնավորապես, նախատեսվում են համերգներ աշխարհի լավագույն երաժիշտներ Մաքսիմ Վենգերովի,Անդրեաս Оտենզամերի, Ալեքսանդր Ռոմանովսկու, Գիլ Շահամի և այլ արտիստների հետ, որոնք համարվում են աշխարհի լավագույն երաժիշտներ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ նվագախումբն այսօր էլ Հայաստանում շարունակում է համերգները և կարող են ասել, որ ունեն այնքան համերգներ, որքան առաջ։ Ըստ նրա՝ նոր համերգաշրջանը լինելու է շատ ակտիվ, մասնավորապես, նախատեսում են տարեկան ունենալ 45 համերգ Հայաստանում, 15 համերգ` արտերկրում, որոնք արդեն պլանավորման փուլում են։ Բացի այդ, շարունակելու են արդեն ավանդական դարձած նախագծերը։

Государственный симфонический оркестр Армении под управлением художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна, всемирно известный скрипач Сергей Хачатрян 5 сентября в рамках фестиваля InClassica в оперном театре Дубая представят «Концерт для скрипки с оркестром» великого армянского композитора Арама Хачатуряна.
Как рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am директор оркестра Саркис Балбабян, по их информации, Скрипичный концерт Арама Хачатуряна впервые прозвучит в оперном театре Дубая и в ОАЭ в целом.
Директор оркестра уверен, что концерт удостоится теплого приема со стороны зарубежной публики.
Саркис Балбабян сообщил также, что во время концерта, который состоится 5 сентября, прозвучит цикл фортепианных пьес «Картинки с выставки» русского композитора Модеста Петровича Мусоргского.
«Это важный концерт для нашего оркестра, так как он после пандемии выступит с такой большой программой. Я уверен, что, как всегда, так и в этот раз оркестр выступит блестяще», – указал он.
Напомним, что Государственный симфонический оркестр Армении принимает участие в юбилейном X фестивале классической музыки InClassica, который проходит с 28 августа по 26 сентября в Дубае. Юбилейный InClassica должен был состояться весной в своем привычном месте – на Мальте, однако из-за пандемии коронавируса было принято решение перенести фестиваль. Организаторами фестиваля выступают Европейский фонд поддержки культуры (EUFSC) и SAMIT Event Group. В рамках фестиваля проводится также II Международный конкурс пианистов Classic Piano. В третьем и четвертом этапах финала конкурса участники выступают в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении.
Обратившись к деятельности оркестра и его участию в X фестивале классической музыки InClassica, Саркис Балбабян сначала указал, что Государственный симфонический оркестр Армении не впервые выступает с концертом в Объединенных Арабских Эмиратах. По его словам, они выступали в Дубайской опере и до пандемии.
Что касается сотрудничества с Европейским фондом поддержки культуры (EUFSC), он упомянул, что оркестр по приглашению фонда участвовал в Мальтийском международном музыкальном фестивале в 2018 году. Более того, Государственный симфонический оркестр Армении являлся оркестром-резидентом фестиваля.
Однако только этим сотрудничество с Европейским фондом поддержки культуры не ограничивалось.
«Фонд является одним из важных партнеров и соратников Государственного симфонического оркестра Армении. Яркое свидетельство тому – организованные в 2020 году концерты», – подчеркнул Саркис Балбабян.
По его словам, при содействии Европейского фонда поддержки культуры и министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Государственный симфонический оркестр Армении начал 2020 год с европейского концертного турне, представляя армянскую музыку. В частности, за пределами Армении впервые прозвучала Вторая симфония Джона Тер-Тадевосяна – «Судьба человека», которая является одним из лучших произведений армянского композиторского искусства ХХ века. Это симфоническое произведение Джона Тер-Тадевосяна было тепло встречено европейцами.
«Это было большим достижением, потому что это произведение впервые прозвучало в Европе. Записи этого произведения скоро найдут место на онлайн-каналах классической музыки», – сказал он.
Кстати, с оркестром на концертах в Европе выступал и всемирно известный скрипач Максим Венгеров, представляя произведения Макса Бруха, Мориса Равеля и других композиторов.
Касаясь X международного фестиваля классической музыки InClassica, Саркис Балбабян отметил, что это действительно беспрецедентное явление на фоне происходящих во всем мире событий, поскольку после пандемии это прекрасная возможность для всемирно известных артистов и оркестров стать частью этого грандиозного музыкального события.
«У ценителей классической музыки есть возможность каждый день послушать лучших солистов, лучшие оркестры мира, которые представляют известные произведения русских и европейских композиторов. Для нашего оркестра очень важно представить зарубежной публике произведения армянских композиторов. Мы рады тому, что находимся здесь и можем представить армянское исполнительское искусство», – сказал он.
По словам Саркиса Балбабяна, до участия в этом фестивале Государственный симфонический оркестр Армении в июне успел выступить с концертной программой в Дубае. «Оркестр здесь – ожидаемый гость, и я рад, что, несмотря на ограничения, концерты проходят в переполненных залах», – добавил он.
Собеседник Panorama.am сообщил, что в рамках проходящего в Дубае Десятого Международного музыкального фестиваля InClassica проводится II Международный конкурс пианистов Classic Piano. В третьем и четвертом этапах финала конкурса участники выступают в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении. Таким образом, оркестр сотрудничает с пианистами разных исполнительских школ.
На вопрос, получил ли Государственный симфонический оркестр Армении другие приглашения к сотрудничеству в рамках фестиваля, Саркис Балбабян сказал, что до пандемии у них было большое количество приглашений, они планировали часто выступать с концертами за рубежом.
«К сожалению, есть гастроли, которые были отложены из-за пандемии, но мы надеемся, что концерты, запланированные в Лондоне, на Мальте и в Австрии, состоятся в ближайшее время», – подчеркнул директор оркестра.
Тем не менее, по его словам, у оркестра нет дефицита в приглашениях. Как он указал, большинство лучших музыкантов мира, участвующих в фестивале InClassica, уже побывали в Армении с концертными программами, выступая с Государственным симфоническим оркестром Армении.
«С некоторыми принимающими участие в фестивале музыкантами у нас есть договоренность о сотрудничестве в ближайшее время. В частности, запланированы концерты с лучшими мировыми музыкантами Максимом Венгеровым, Андреасом Отензамером, Александром Романовским, Гилом Шахамом и другими артистами, которые считаются лучшими музыкантами мира», – сказал он, добавив, что оркестр продолжает давать концерты в Армении, можно сказать, что сегодня у них столько же концертов, сколько и раньше.
По его словам, новый концертный сезон будет очень активным, в частности, планируется проведение 45 концертов в год в Армении, 15 концертов за рубежом, которые уже находятся в стадии планирования. Кроме того, будут продолжены и ставшие традиционными проекты.