Մինչև 2022 թվական պետպատվերով բուժումները սառեցվել են. Yerevan.Today
«Կառավարությունը ֆինանսների սխալ կառավարումով տարվա կեսին կաթվածահար է արել առողջապահական համակարգը:
Yerevan.Today-ին հայտնի է դարձել, որ խոշոր բուժհիմնարկներին 4 միլիարդի չափով պետությունը պարտքեր է կուտակել. օգոստոսի 1-ից Առողջապահության նախարարությունը հրաժարվում է պետպատվերով սպասարկել վիրավոր զինծառայողներին և հատուկ խմբերում ընդգրկվածների սրտի վիրահատություններն ու դժվարամատչելի ախտորոշիչ հետազոտությունները (МРТ, КТ): Դեռևս 2004 թվականից գործող օրենքը որոշել են ներքին կարգով դադարեցնել առժամանակ. Այս մասին ներքին կարգով գրություն է իջեցվել ԱՆ-ից:
Փոխարենը՝ պետությունը աղմուկից խուսափելու համար ԲԿ-ների տնօրինությանն առաջարկել է սրտի վիրահատությունների ու բարդ հետազոտությունների սպասարկումը «կազմակերպել նիսյա եղանակով»՝ ԲԿ-ի միջոցների հաշվին, բայց սրան կտրականապես դեմ են եղել ԲԿ սեփականատերերը՝ պատճառաբանելով, թե վստահություն չկա:
Մյուս առաջարկը պետպատվերով բուժումն հետաձգելն է՝ հերթագրման եղանակով հաջորդ տարի, այս դեպքում էլ ուղեգիրը ձեռքը եկած հիվանդներն են կտրուկ մերժում, մի մասը հարկադրաբար վճարում է տեղում, քանի որ անհետաձգելի հետազոտման կարիք ունի:
Yerevan.Today-ի ձեռքի տակ է հայտնվել Առողջապահության նախարարությունից ԲԿ-ներին իջեցված այդ ներքին հրահանգի պատճենը:
Ահազանգեր են ստացվում 44-օրյա պատերազմին տուժած հաշմանդամ տղերքից, ասում են՝ «Ուղեգիր տալիս են, մեզ գցում են դռնեդուռ, չեն էլ ասում, որ փողը պրծել ա, ձեր հաշվին գլխներիդ ճարը տեսեք, վիրավորական է այս անտարբերությունը»:
«Մենք կույրաղիք չենք վիրահատում, որ պլանային վիրահատություն դնենք-հետաձգենք, ասենք ոչինչ հիմա պետությունը ճար չունի, տղերք կան 2-3-րդ անգամն են վիրահատվում, դեռ մի հատ էլ պիտի վերականգնողական կենտրոնում բուժվեն, բայց էս քաոսից հասկանում ենք, պետությունն իրեն բացակա դրեց նաև էստեղ, ուրեմն պիտի միլիոնների վարկերի տակ ընկնենք, ճար չկա»:
Ստացվում է՝ անհետաձգելի սրտի ստենդավորումն ու զոնտավորումը այլևս վճարովի են, պետպատվերի ուղեգիր գրվում է, բայց ձևական, չի սպասարկվում, զինվորի հերթական վիրահատության համար ծնողը պիտի վճարի վարկով կամ պարտքով՝ ինչ գնով լինի:
Իսկ ինչո՞ւ ֆինանսական կազուսն առաջացավ այսքան շուտ. ոլորտի մասնագետներն ասում են՝ զինվորից թանկ հիմա տուրիստն է համարվում Փաշինյանի համար. Ահռելի ծավալով կորոնավարակով պետպատվեր է իջեցվում:
Հայրենի կառավարությունը սիրտը բացել է կորոնայով բուժվող հնդիկների, իրանցիների ու բոլոր այլազգի վարակակիրների առաջ, Ավանի հոսպիտալը երկու ամիս է ծանրաբեռնված ռեժիմով սպասարկում է վարակակիր օտարազգիներին:
Նրանք բուժվում են լրիվ անվճար հիմունքներով՝ մեր հարկատուների հաշվին, ընդ որում բյուջեից իջեցված՝ մինչև 650 հազար դրամ պետպատվերի շրջանակներում:
Առողջապահության նախարարը Yerevan.Today-ի հետ զրույցում հաստատել էր այս ամբողջ տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ այո մենք բաց ու պատրաստակամ ենք բոլոր այլազգիների առաջ՝ անգամ այս սուղ բյուջեի միջոցներով՝ փաշինյանական կառավարության մոտեցումն է դա: Ահա այդ մետեցման «շնորհիվ էլ» այսօր առողջապահական համակարգը կանգնած է լուրջ կազուսի առաջ ու դեռ որոշ պաշտոնյաներ մտմտում են զինվորի բուժման խնդիրը ծածկադմփոց անել:
Պարզաբանումների համար դիմել ենք Առողջապահության նախարարություն, արձագանքը կհարապարակենք ամբողջությամբ:
Հ.Գ. Կառավարության ՝ N 318-Ն որոշումով, որն ստորագրվել է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից՝ 4 մարտի 2004 թվականին պետության կողմից երաշխավորվում է ԱՆՎՃԱՐ ԵՎ ԱՐՏՈՆՅԱԼ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՎ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ՕԳՆՈւԹՅՈւՆԸ՝
սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկված շահառուների համար (այդ թվում զինծառայողներ, ժամկետային զինվորների ընտանիքի անդամներ՝ զավակի ծառայության մեջ եղած շրջանում):

Медобслуживание в рамках госзаказа заморожено до 2022 года – Yerevan.Today
«Правительство в результате неправильного управления финансами в середине года парализовало систему здравоохранения.
Yerevan.Today стало известно, что государство накопило долги, не предоставив крупным медучреждениям около 4 млрд. драмов. С 1 августа Минздрав отказывается медобслуживания по госзаказу раненых военнослужащих, а также дорогостоящих операций и обследований: операции на сердце, диагностические исследования (МРТ, КТ). Закон, действующий еще с 2004 года, решили временно заморозить.
Государство же, чтобы избежать шума, предложило руководству медцентров провести подобные операции и обследования «в долг», за счет средств МЦ. Однако владельцы МЦ высказались против данного предложения.
Другое предложение заключалось в следующем — отсрочить лечение по госзаказу, оставив его на следующий год. Однако в этом случае также возникли проблемы, пациенты, у которых уже есть направление, отказываются столько ждать.
В распоряжении Yerevan.Today оказалась копия распоряжения Министерства здравоохранения Армении, спущенного медцентрам.
Поступают жалобы от инвалидов-участников 44-дневной войны. По их словам, им выдают направление, но после они вынуждены «скитаться» по больницам.
«Даже не говорят, что деньги закончились, чтобы мы знали как самим найти решение, это безразличие оскорбительно. Данный хаос показал, что государство и здесь умыло руки. Мы вынуждены взять кредиты, другого пути нет»,- отмечают они.
Получается, что стентирование и зондирование отныне становятся платными: направление выдается, но носит лишь формальный характер.
Почему же возник такой финансовый казус? У специалистов сферы есть ответ на данный вопрос. Как они отмечают, для Никола Пашиняна (премьер РА –ред.) ныне туристы дороже солдата.
Правительство заботится о гражданах Индии, Ирана, проходящих лечение от коронавируса.
Они проходят лечение на бесплатной основе за счет наших налогоплательщиков, причем в рамках госзаказа. Речь идет о средствах из госбюджета в размере 650 тысяч драмов.
Отметим, министр здравоохранения в беседе с Yerevan.Today ранее подтвердила вышеуказанную информацию, отметив, что они готовы «открыть двери» перед иностранцами, даже в условиях ограниченного бюджета, таков подход правительства Пашиняна.
С целью получить разъяснения мы обратились в министерство здравоохранения, ответ опубликуем, как только получим.
P.S. Решением правительства (N 318-Н), подписанным вторым президентом РА Робертом Кочаряном 4 марта 2004 года государством гарантируется БЕСПЛАТНОЕ И ЛЬГОТНОЕ МЕДИЦИНСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ для социально необеспеченных и вовлеченных в специальные группы бенефициаров (в том числе военнослужащих, членов семей военнослужащих срочной службы в период их службы)». .