ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանի ճամփորդական նոթերը․ Արայի լեռ ու Ծաղկեվանք
Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Նիկո Սխերմերսը շարունակում է բացահայտել Հայաստանն ու նրա տեսարժան վայրերը։ Կիրակին դեսպանն անցկացրել է Ծաղկեվանքում, Արայի Լեռում։
«Այս կիրակի այցելեցի Ծաղկեվանք, Արայի Լեռ։ Թագավորի` Արայի դեմքը լավ տեսանելի էր, իսկ մրգերը հասել են ու քաղելու ժամանակն է»,-ֆեյսբուքի իր էջում գրել է դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկո Սխերմերսը Նիդերլանդների առաջին դեսպանն է Հայաստանում։ Նա Հայաստան էր ժամանել անցյալ տարվա օգոստոսի 29-ին։
Դեսպանը նաև բացահայտել է, որ պաշտոնավարման մեկ տարվա կապակցությամբ իրեն հրավիրել էին արշավի՝ դեպի Հայաստանի ամենաբարձր լեռան` (4090 մետր) Արագածի հյուսիսային գագաթ:
«Հիացմունքի արժանի լեռ բազում առումներով, առավել ևս հոլանդացու համար, որ սովոր է շուրջբոլորը հարթավայր տեսնել` Նիդերլանդների ամենաբարձր գագաթը Վաալսերբերգն է ՝ 322 մետր, ինչը փոքր է Հայաստանի ամենացածր կետից` Դեբեդի կիրճից, որ 390 մետր խորություն ունի»,-գրել է դեսպանը։

Путевые заметки посла Нидерландов в Армении. Гора Ара и Цахкеванк
Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Нико Схермерс продолжает открывать для себя Армению и ее достопримечательности. Воскресенье посол провел в монастыре Цахкеванк (дословно с армянского – «монастырь цветов») на южном склоне горы Ара.
«В это воскресенье побывал в Цахкеванке, на горе Ара. Лик царя – Ара – был хорошо различим, а фрукты уже поспели, настала пора сбора урожая», – написал на своей странице в соцсети Facebook посол.
Напомним, Нико Схермерс – первый посол Нидерландов в Армении. Он прибыл в Армению 29 августа прошлого года.
Посол также сообщил, что по случаю года пребывания в должности его пригласили в поход – восхождение на самую высокую гору в Армении (4090 метров), северную вершину Арагаца.
«Гора, достойная восхищения во многих смыслах, тем более, для голландцев, которые привыкли видеть вокруг равнину. Самая высокая точка Нидерландов – Ваальсерберг, пик которого находится на высоте 322,5 м, что ниже самой низкой точки в Армении – ущелья Дебед, глубина которого составляет 390 метров», – отметил дипломат.