Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ ավելի շատ պատվաստվել են կանայք
COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մեկնարկից ի վեր սեպտեմբերի 5-ի դրությամբ` կատարվել է 303 325 պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ` 195 290, երկրորդ դեղաչափ` 108 035։
Առողջապահության նախարարության հրապարակած տեղեկատվության համաձայն, պատվաստվածների մեծ մասը կանայք են։ Առաջին դեղաչափ ստացածների 53.1 տոկոսը կանայք են, երկրրդ դեղաչափ ստացածների՝ 50.3 տոկոսը։
Սա թերևս կարելի է պայմանավորել այն հանգամանքով, որ ուսուցիչների գերակշռող մասը կանայք են։ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 1-ից կամ ուսուցիչները կլինեն պատվաստված, կամ 15 օրը մեկ պետք է ներկայացնեն  թեստավորման արդյունքը։

As of September 5, 303,325 coronavirus vaccination doses have been administered in Armenia. Out of the total number, 195,290 people have received one dose of a coronavirus vaccine and 108,035 have received both shots, the Ministry of Health reported on Monday.
According to the ministry update, more women than men are getting coronavirus vaccines in Armenia. The statistics show that women made up 53.1% of those who had received the first shot and 50.3%  - for both shots.
The reasons for the difference is perhaps explained by the fact that women make up the majority of the workforce in the public education sector, which had earlier mandated for getting vaccines starting from October 1, alternatively to present  a negative PCR test result every 15 days.