Բրավո ու բիս. Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Խաչատրյանի ելույթը Դուբայի օպերային թատրոնում
Դուբայի օպերային թատրոն, սեպտեմբերի 5, օդը հագեցված էր հայկական բարձրակարգ երաժշտությամբ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, և աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը Դուբայի օպերային թատրոնի շքեղ դահլիճում նույնքան շքեղ ու փառահեղ կատարողականությամբ ներկայացրեցին հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը։
Ստեղծագործությունը «բրավո» բացականչություններով ընդունվեց ունկնդրի կողմից։ Օտարազգի հանդիսատեսը երկար ժամանակ թույլ չէր տալիս մենակատարին և դիրիժորին հեռանալ բեմից։ Բուռն ծափահարություններին ի պատասխան Սերգեյ Խաչատրյանը կատարեց Գրիգոր Նարեկացու «Հավուն, հավուն»-ը՝ հայկական միջնադարյան մեղեդիներով լցնելով Դուբայի օպերային թատրոնը։
Արամ Խաչատրյանն իր այս կոնցերտը գրել է 1940 թվականին։ Այն հնչել է աշխարհի տարբեր բեմերում՝ մեծապես սիրվելով ունկնդիրների կողմից։
Սերգեյ Խաչատրյանը, ում շնորհիվ ևս ճանաչում են Հայաստանը, հայկական մշակույթը, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանեց՝ շատ է սիրում Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, և աշխարհի տարբեր երկրներում նվագել է այս գործը։
«Ուրախ եմ է, որ այսօր էլ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբով կարող ենք մասնակցել նման միջազգային փառատոնի ու օտարազգի հանդիսատեսին ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների հանճարեղ գործերը»,- նշեց նա։
Հարցին՝ տարբերություն կա՞, թե որ ազգի ներկայացուցիչն է կատարում Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, ջութակահարը նկատեց՝ ըստ իրեն, կա, հայերը միգուցե ծանոթ լինելով և իրենց գենոֆոնում կրելով հայկական երաժշտությունը, այլ կերպ են ներկայացնում այն։
«Եթե դու մեծացել ես հայկական դասական երաժշտություն լսելով, ծանոթ ես ազգային երաժշտությանը, քո հոգում կա այդ ժողովրդականի տարրերը, ավելի լավ ես ընկալում, բայց իհարկե, այլազգիները նույնպես կարող են հրաշալի կատարել այդ կոնցերտը»,- նշեց Սերգեյ Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով հետագա ծրագրերին, ջութակահարն ասաց, որ դեռ կոնկրետ նախանշված համերգներ չկան, բայց նախատեսում է մինչև տարեվերջ գալ Հայաստան և ներկայանալ արվեստասեր հանրությանը։ Այլ պլանների մասին Սերգեյ Խաչատրյանը չցանկացավ բարձրաձայնել՝ ասելով, որ դրանք դեռ իր մտքում են և պետք է փորձի կյանքի կոչել։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասաց, որ Դուբայի օպերային թատրոնում նվագախումբը բազմիցս ելույթ է ունեցել։
«Դուբայում տեղի ունեցավ շատ սպասված համերգ Սերգեյ Խաչատրյանի հետ։ Այստեղ շատ ենք ելույթ ունեցել, ամեն համերգ յուրահատուկ է և այս համերգը նույնպես բացառություն չէ»,- ընդգծեց նա։
Խոսելով «InClassica» փառատոնից, Սերգեյ Սմբատյանն ասաց, որ այն ամենամասշտաբայիններից է, և նման փառատոնի մասնակցելը նվագախմբի համար մեծ ձեռքբերում է։
«Կարծում եմ, որ նման միջազգային փառատոնի մասնակից լինելը հաջողություն է։ Փառատոնին ներկա նվագախմբերը ընդգրկված են աշխարհի լավագույն 20 սիմֆոնիկ նվագախմբերի ցանկում։ Եւ դրանց կողքին տեսնել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին, կարծում եմ, որ մեծ ձեռքբերում է»,- նշեց Սերգեյ Սմբատյանը։
Բացի փառատոնին մասնակցելուց, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ են ունեցել նաև InClassica փառատոնի շրջանակում անցկացվող Classic Piano միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլերի մասնակիցները, ինչն, ըստ նվագախմբի ղեկավարի, պատասխանատու գործ է։
Նշենք նաև, որ Սերգեյ Սմբատյանը InClassica փառատոնի շրջանակում կղեկավարի 10 համերգ այլ նվագախմբերի և մենակատարների հետ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Խաչատրյանի համերգը տեղի ունեցավ Դուբայում անցկացվող «InClassica» դասական երաժշտության 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Հոբելյանական փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Այն անցկացվում է SAMIT Event Group-ի հետ համատեղ։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։ Փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենան 37 առաջատար երաժիշտներ, 7 հայտնի նվագախմբեր և 12 անվանի դիրիժորներ։

Bravo and bis: Armenian State Symphony Orchestra and famous violinist Sergey Khachatryan perform at Dubai Opera
19:27 07/09/2021
The air was filled with high-quality Armenian music sounds at the Dubai Opera on 5 September. The Armenian State Symphony Orchestra (ASSO), led by its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan, and world-renowned violinist Sergey Khachatryan brilliantly performed prominent Armenian composer Aram Khachaturian's Violin Concerto at the luxurious Dubai Opera hall.
The performance drew shouts of “Bravo!” from the audience. For a long time, the foreign audience did not allow the soloist and the conductor to leave the stage. In response to the applause, Sergey Khachatryan performed "Havun, Havun" by Gregory of Narek, filling the Dubai Opera with medieval Armenian melodies.
Aram Khachaturian wrote the concerto in 1940. It has been performed on different stages of the world, being greatly loved by audiences.
Speaking to Panorama.am, Sergey Khachatryan, thanks also to whom Armenia and Armenian culture are known, confessed that he loves Khachaturian’s Violin Concerto and has performed the composition in different countries of the world.
"I am glad that we can participate in such an international festival with the Armenian State Symphony Orchestra today as well and present the masterpieces of Armenian composers to foreign audiences," he said.
Asked whether the nationality of a musician performing Khachaturian's Violin Concerto makes any difference, the violinist said there is probably a difference, adding maybe the Armenians, being familiar with the Armenian music and carrying it in their genes, perform it differently.
"If you grew up listening to Armenian classical music, you are familiar with national music, you have those elements of folk music in your mind, you understand it better, but of course, foreigners can also perform the concerto brilliantly," Khachatryan said.
Referring to further programs, the violinist said that there are no specific concerts planned yet, but he plans to come to Armenia by the end of the year to perform for art lovers. Sergey Khachatryan did not unveil other plans, saying that they are still in his mind and are yet to be brought to life.
Sergey Smbatyan said in turn that the orchestra has performed at the Dubai Opera numerous times. "A long-awaited concert with Sergey Khachatryan was held in Dubai. We have performed here a lot, every concert is unique and this concert is no exception," he said.
Speaking about the InClassica Festival, Sergey Smbatyan said that it is one of the biggest music events, adding participation in such a festival is a great achievement for the orchestra.
"I think that participating in such an international festival is a success. The orchestras performing at the festival are among the top 20 symphony orchestras of the world and, I think, it is a great achievement for the Armenian State Symphony Orchestra to perform here with them,” Smbatyan said.
In addition to participating in the festival, the participants of the final rounds of the “Classic Piano” International Piano Competition held within the framework of the InClassica Festival shared the stage with the ASSO, which, according to its head, was a responsible task.
It’s worth noting that Sergey Smbatyan will conduct 10 concerts with other orchestras and soloists within the framework of the InClassica Festival.
To note, the concert of the Armenian State Symphony Orchestra and Sergey Khachatryan took place within the framework of the 10th InClassica International Music Festival in Dubai. The special 10th-anniversary edition of the festival is organized by the European Foundation for Support of Culture (EUFSC) in partnership with the SAMIT Event Group.
The event's Composer-In-Residence is Alexey Shor. The festival has brought together 37 outstanding musicians, 7 famous orchestras and 12 renowned conductors. The InClassica International Music Festival runs until September 26.