Բրավո ու բիս. Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Խաչատրյանի ելույթը Դուբայի օպերային թատրոնում
Դուբայի օպերային թատրոն, սեպտեմբերի 5, օդը հագեցված էր հայկական բարձրակարգ երաժշտությամբ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, և աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը Դուբայի օպերային թատրոնի շքեղ դահլիճում նույնքան շքեղ ու փառահեղ կատարողականությամբ ներկայացրեցին հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը։
Ստեղծագործությունը «բրավո» բացականչություններով ընդունվեց ունկնդրի կողմից։ Օտարազգի հանդիսատեսը երկար ժամանակ թույլ չէր տալիս մենակատարին և դիրիժորին հեռանալ բեմից։ Բուռն ծափահարություններին ի պատասխան Սերգեյ Խաչատրյանը կատարեց Գրիգոր Նարեկացու «Հավուն, հավուն»-ը՝ հայկական միջնադարյան մեղեդիներով լցնելով Դուբայի օպերային թատրոնը։
Արամ Խաչատրյանն իր այս կոնցերտը գրել է 1940 թվականին։ Այն հնչել է աշխարհի տարբեր բեմերում՝ մեծապես սիրվելով ունկնդիրների կողմից։
Սերգեյ Խաչատրյանը, ում շնորհիվ ևս ճանաչում են Հայաստանը, հայկական մշակույթը, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանեց՝ շատ է սիրում Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, և աշխարհի տարբեր երկրներում նվագել է այս գործը։
«Ուրախ եմ է, որ այսօր էլ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբով կարող ենք մասնակցել նման միջազգային փառատոնի ու օտարազգի հանդիսատեսին ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների հանճարեղ գործերը»,- նշեց նա։
Հարցին՝ տարբերություն կա՞, թե որ ազգի ներկայացուցիչն է կատարում Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, ջութակահարը նկատեց՝ ըստ իրեն, կա, հայերը միգուցե ծանոթ լինելով և իրենց գենոֆոնում կրելով հայկական երաժշտությունը, այլ կերպ են ներկայացնում այն։
«Եթե դու մեծացել ես հայկական դասական երաժշտություն լսելով, ծանոթ ես ազգային երաժշտությանը, քո հոգում կա այդ ժողովրդականի տարրերը, ավելի լավ ես ընկալում, բայց իհարկե, այլազգիները նույնպես կարող են հրաշալի կատարել այդ կոնցերտը»,- նշեց Սերգեյ Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով հետագա ծրագրերին, ջութակահարն ասաց, որ դեռ կոնկրետ նախանշված համերգներ չկան, բայց նախատեսում է մինչև տարեվերջ գալ Հայաստան և ներկայանալ արվեստասեր հանրությանը։ Այլ պլանների մասին Սերգեյ Խաչատրյանը չցանկացավ բարձրաձայնել՝ ասելով, որ դրանք դեռ իր մտքում են և պետք է փորձի կյանքի կոչել։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասաց, որ Դուբայի օպերային թատրոնում նվագախումբը բազմիցս ելույթ է ունեցել։
«Դուբայում տեղի ունեցավ շատ սպասված համերգ Սերգեյ Խաչատրյանի հետ։ Այստեղ շատ ենք ելույթ ունեցել, ամեն համերգ յուրահատուկ է և այս համերգը նույնպես բացառություն չէ»,- ընդգծեց նա։
Խոսելով «InClassica» փառատոնից, Սերգեյ Սմբատյանն ասաց, որ այն ամենամասշտաբայիններից է, և նման փառատոնի մասնակցելը նվագախմբի համար մեծ ձեռքբերում է։
«Կարծում եմ, որ նման միջազգային փառատոնի մասնակից լինելը հաջողություն է։ Փառատոնին ներկա նվագախմբերը ընդգրկված են աշխարհի լավագույն 20 սիմֆոնիկ նվագախմբերի ցանկում։ Եւ դրանց կողքին տեսնել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին, կարծում եմ, որ մեծ ձեռքբերում է»,- նշեց Սերգեյ Սմբատյանը։
Բացի փառատոնին մասնակցելուց, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ են ունեցել նաև InClassica փառատոնի շրջանակում անցկացվող Classic Piano միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլերի մասնակիցները, ինչն, ըստ նվագախմբի ղեկավարի, պատասխանատու գործ է։
Նշենք նաև, որ Սերգեյ Սմբատյանը InClassica փառատոնի շրջանակում կղեկավարի 10 համերգ այլ նվագախմբերի և մենակատարների հետ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Խաչատրյանի համերգը տեղի ունեցավ Դուբայում անցկացվող «InClassica» դասական երաժշտության 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Հոբելյանական փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Այն անցկացվում է SAMIT Event Group-ի հետ համատեղ։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։ Փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենան 37 առաջատար երաժիշտներ, 7 հայտնի նվագախմբեր և 12 անվանի դիրիժորներ։

Браво и бис: выступление Государственного симфонического оркестра Армении и Сергея Хачатряна в Дубайской опере
18:36 07/09/2021
В Оперном театре Дубая 5 сентября воздух был наполнен высококлассной армянской музыкой. Государственный симфонический оркестр Армении под управлением художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна и всемирно известный скрипач Сергей Хачатрян в роскошном зале Дубайской оперы со столь же роскошным и великолепным исполнительским мастерством представили Скрипичный концерт выдающегося армянского композитора Арама Ильича Хачатуряна.
Слушатели встретили произведение восклицаниями «браво». Зарубежная публика долгое время не отпускала со сцены солиста и дирижера. В ответ на бурные аплодисменты Сергей Хачатрян исполнил культовое произведение Григора Нарекаци «Хавун, хавун» (гимн Воскресения Христова), наполнив средневековыми армянскими мелодиями Дубайский оперный театр.
«Концерт для скрипки с оркестром» был сочинен Арамом Хачатуряном летом 1940 года за неполных два месяца. Он звучал на разных сценах мира, сильно полюбившись слушателям.
Сергей Хачатрян, благодаря которому также знают Армению, армянскую культуру, в беседе с корреспондентом Panorama.am признался: очень любит Скрипичный концерт Хачатуряна, исполнял это произведение в разных странах мира.
«Я рад, что сегодня мы можем участвовать в таком международном фестивале с Государственным симфоническим оркестром Армении и представить зарубежной публике гениальные произведения армянских композиторов», – указал он.
На вопрос, есть ли разница, представитель какой нации исполняет Скрипичный концерт Хачатуряна, скрипач отметил, что, на его взгляд, разница есть – возможно, армяне, будучи знакомыми с армянской музыкой, ее носителями в своем генофонде, преподносят его иначе.
«Если ты рос, слушая армянскую классическую музыку, знаком с национальной музыкой, у тебя в душе есть элементы фолка, то ты воспринимаешь лучше. Но, конечно, иностранцы тоже могут прекрасно сыграть этот концерт», – отметил Сергей Хачатрян.
Коснувшись дальнейших планов, скрипач указал, что запланированных конкретных концертов пока нет, но он планирует приехать в Армению до конца года, чтобы выступить перед ценителям искусства. О других планах Сергей Хачатрян не захотел говорить, отметив, что они пока в его голове, он должен попытаться их реализовать.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян отметил в свою очередь, что оркестр неоднократно выступал в Дубайской опере. «В Дубае состоялся долгожданный концерт с Сергеем Хачатряном. Мы много выступали здесь, каждый концерт уникален, этот концерт также не стал исключением», – сказал он.
Говоря о проходящем в Дубае юбилейном X фестивале классической музыки InClassica, Сергей Смбатян кказал, что он – один из самых масштабных, участие в таком фестивале – большое достижение для оркестра.
«Считаю, что участие в таком международном фестивале – это успех. Представленные на фестивале оркестры входят в список 20 лучших симфонических оркестров мира. И видеть рядом с ними Государственный симфонический оркестр Армении – считаю, большое достижение», – сказал Сергей Смбатян.
Помимо участия в фестивале, с Государственным симфоническим оркестром Армении выступили участники третьего и четвертого этапов финала II Международного конкурса пианистов Classic Piano, проводимого в рамках фестиваля InClassica, что, по словам руководителя оркестра, является ответственным делом.
Отметим, что в рамках фестиваля InClassica под управлением Сергея Смбатяна пройдут 10 концертов – с другими оркестрами и солистами.
Напомним, что концерт Государственного симфонического оркестра Армении и Сергея Хачатряна состоялся в рамках проводимого в Дубае юбилейного X фестиваля классической музыки InClassica. Организаторами фестиваля выступают Европейский фонд поддержки культуры (EUFSC) и SAMIT Event Group. Композитор-резидент фестиваля – Алексей Шор. В рамках фестиваля выступят 37 ведущих музыкантов, 7 известных оркестров и 12 ведущих дирижеров.