Արա Զոհրաբյան. Չեն կարող հարկադրանքով պատվաստել մեզ, առնվազն 2 պատճառով
Փաստաբանների պալատի նախագահ, «զարթոնք» կուսակցության հիմնադիր Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամաբ տեղեկացնում է, որ նախաձեռնող խումբը ստեղծվել է և համալրվում է:
«Արդեն ներգրավվել են բժիշկներ, փաստաբաններ, մանկավարժներ և այլ ոլորտի մասնագետներ:
Տեղյակ եմ, որ կան նաև այլ հարթակներ: Այս նախաձեռնություններն ի վերջո նպաստելու են, որպեսզի քաղաքացին օբյեկտիվ տեղեկատվություն ստանա:
Կցանկանամ անդրադառնալ իրավական մի քանի խնդրի:
Կորոնավիրուսի կանխարգելման համար չեն կարող հարկադրանքով պատվաստել մեզ, առնվազն 2 պատճառով՝
1. Սահմանադրության 25-րդ հոդվածը չի թույլատրում բժշկական փորձի ենթարկել մարդուն առանց իր համաձայնության, իսկ այս փուլում լիարժեք չփորձարկված պատվաստանյութերի կիրառումը մարդկանց նկատմամբ բժշկական փորձի դասական օրինակ է.
2. Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը սահմանում է համաչափության սկզբունքը: Ինչ է սա: Սահմանադրությունն ասում է, պետություն, եթե դու կցանկանաս մարդու իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակել, ապա քեզ համար խաղի կանոն եմ տալիս: Դա կարող ես անել, եթե այդ սահմանափակման համար ընտրված միջոցները պիտանի են և անհրաժեշտ Սահմանադրությամբ սահմանված նպատակին հասնելու համար:
Հիմա միասին փորձենք վերլուծել արդյոք համաչափության սկզբունքը պահպանված է:
Հարկադրանքով պատվաստողների թիմը մեզ ասում են պատվաստելու ենք ձեզ 2 պատճառով՝ 1) հանրության առողջությունը պաշտպանենք, 2) պատվաստված մարդը ավելի թեթև է տանում վիրուսը: Կարծես թե առաջին հայացքից վատ բան չեն ասում:
1) Հանրային Առողջության մասով ուշադրություն պետք է դարձնենք, որ պատվաստանյութերը չեն ապահովում մարդուն վարակվելուց: Սա անվիճելի է: Պատվաստվածներն էլ են դիմակ կրում, քանի որ կարող են վարակվել և վարակել: Սա արդեն նշանակում է, որ հարկադրանքով պատվաստվելը չի լուծում հանրային առողջության պահպանման խնդիրը: Այսինքն այդ միջոցները չեն ծառայում հանրության առողջության պահպանման նպատակին:
2) Պատվաստված մարդը թեթև է տանում վարակը: Նախ այս թեզը դեռ ապացուցված չէ: Մենք դեպքեր գիտենք, որ պատվաստված մարդիկ մահացել են: Բայց նույնիսկ եթե ապացուցվի, որ պատվաստված մարդը թեթև է տանում վարակը, միևնույն է, սա արդեն վերաբերում է մարդու անձնական տիրույթին և ոչ թե՝ հանրային: «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքի 25-րդ հոդվածի համաձայն՝ յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի գրավոր հրաժարվելու բժշկական միջամտությունից կամ պահանջելու ընդհատել այն:
‼ Հարց է ծագում, այս դեպքում ինչու եք ուզում ստիպել մեզ: Հարկադրանքի գործընթացը ոտքից գլուխ հակասահմանադրական է: Մի փորձեք ստիպել մարդկանց:
‼ Պատվաստվել, թե՝ ոչ: Սա յուրաքանչյուր մարդու գիտակցված որոշումը պետք է լինի: Տվեք մարդկանց օբյեկտիվ տեղեկատվություն, թող իրենք որոշեն:
Նախաձեռնող խմբի հետագա քայլերի մասին կտեղեկացնեմ: Դրա մեջ է մտնելու նաև իրավական գործընթացները, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը»։

Ара Зограбян: Не могут нас принудить к вакцинации как минимум по двум причинам
Председатель палаты адвокатов, учредитель партии «Пробуждение» (Зартонк) Ара Зограбян на своей странице в Facebook сообщил о создании инициативной группы:
«Уже вовлечены врачи, адвокаты, педагоги и специалисты других отраслей.
Я в курсе, что есть и другие площадки. Эти инициативы в конце концов поспособствуют предоставлению гражданину объективной информации. Хочу коснуться нескольких правовых проблем:
Для предотвращения коронавируса нас не могут принудить к вакцинации как минимум по двум причинам:
1. 25-я статья Конституции не позволяет подвергать человека медицинским испытаниям без его согласия, а на данном этапе применение вакцины, находящейся в фазе клинических испытаний, является классическим примером медицинского опыта.
2. 78-я статья Конституции устанавливает принцип соразмерности. Что это значит? Конституция говорит: государство, если ты захочешь ограничить права и свободы человека, то я даю тебе условия игры. Ты можешь это сделать, если средства для этого ограничения пригодны и необходимы для достижения цели, установленной Конституцией.
Теперь давайте вместе проанализируем, соблюден ли принцип соразмерности?
Команда, принуждающая к вакцинированию, нам говорит: будем вас прививать по двум причинам: 1) чтобы защитить здоровье общества, 2) вакцинированный человек легче переносит вирус. С первого взгляда, кажется, ничего плохого.
1) В связи с общественным здоровьем следует обратить внимание, что прививка не защищает человека от заражения. Это бесспорно. Вакцинированные также носят маски, поскольку могут и заразить, и заразиться. Это уже означает, что принудительная вакцинация не решает проблемы сохранения общественного здоровья. То есть, эти средства не служат цели сохранения здоровья общества.
2) Привитый человек легче переносит болезнь. Во-первых, этот тезис не доказан. Есть случаи, когда вакцинированные люди умирали. Но даже если будет доказано, что вакцинированный гражданин легче переносит инфекцию, все равно, это уже касается личного диапазона человека, а не общественного. Согласно статье 25 закона «О медицинской помощи и обслуживании населения», каждый человек имеет право письменно отказаться от медицинского вмешательства или потребовать прервать его.
‼  Вопрос: в таком случае почему вы нас хотите принудить? Принуждение абсолютно антиконституционно. Не пытайтесь заставлять людей.
‼ Вакцинироваться или нет. Это должно быть осознанным решением каждого человека. Предоставьте людям объективную информацию, пусть они сами решают.
О дальнейших шагах инициативной группы сообщу. Туда войдут также правовые процессы, а также защита прав человека».