ՄԱԿ-ը զգուշացրել է, որ Աֆղանստանի բնակիչներին սով է սպառնում
Աֆղանստանում սպառվում են սննդամթերքը և այլ անհրաժեշտ ապրանքները: Ինչպես գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ երեքշաբթի այդ մասին հայտարարել են ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերով համակարգման գրասենյակից (OCHA):
«Սնունդը և այլ կենսական նշանակության ապրանքները շուտով կսպառվեն: Մենք կոչ ենք անում միջազգային դոնորներին արագ և առատաձեռն աջակցություն ցուցաբերել»,- ֆրանսիական լրատվամիջոցները մեջբերել են ՄԱԿ-ի OCHA-ի խոսնակ Յենս Լաերկի խոսքերը:
Կազմակերպությունը նշել է 600 միլիոն դոլար հավաքելու անհրաժեշտության մասին, որը կնպատակաուղղվի սովի սպառնալիքի առջև կանգնած աֆղանական բնակչությանն օգնելուն:
Լաերկի հայտարարությունը հնչել է Աֆղանստանին օգնություն ցուցաբերելու միջազգային համաժողովի նախօրեին, որը նախատեսված է սեպտեմբերի 13-ին:
Նախկինում փորձագետները նշում էին, որ Աֆղանստանը կանգնած է սննդի շատ լուրջ պակասի առջև: Դա պայմանավորված է ինչպես երկրում տիրող անկայունությամբ, այնպես էլ բերքատվության ցածր տեմպերով: Նման իրավիճակում երկիրը մեծապես կախված կլինի արտաքին պարենային օգնությունից:

ООН: В Афганистане заканчиваются запасы продовольствия, жителям грозит голод
В Афганистане заканчиваются запасы продовольствия и других жизненно необходимых товаров, сообщили во вторник в Управлении по координации гуманитарных вопросов ООН (УКГВ ООН).
"Еда и другие жизненно важные товары скоро закончатся. Мы призываем международных доноров оказать поддержку быстро и щедро", - приводят французские СМИ слова представителя УКГВ ООН Йенса Лаерке.
Как передает Интерфакс, в организации указали на необходимость собрать $600 млн для помощи населению Афганистана, столкнувшегося с угрозой голода.
Заявление Лаерке прозвучало в преддверии международной конференции по оказанию помощи Афганистану, которая намечена на 13 сентября.
Ранее эксперты отмечали, что Афганистан рискует столкнуться с очень серьезной нехваткой продовольствия. Это вызвано как нестабильностью в стране, так и низкими показателями урожая. В такой ситуации страна будет очень сильно зависеть от иностранной продовольственной помощи.