Չավուշօղլու. Թուրքիան Կատարի և ԱՄՆ-ի հետ աշխատում է Քաբուլի օդանավակայանի կառավարման ուղղությամբ
Թուրքիան համագործակցում է Կատարի և ԱՄՆ-ի հետ՝ Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում օդանավակայանի կառավարման հարցում։ Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ,  այսօր հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք աշխատում ենք Կատարի և ԱՄՆ-ի հետ՝ Քաբուլի օդանավակայանի կառավարման ուղղությամբ: Ներկայումս օդանավերը կարող են օդ բարձրանալ և վայրէջք կատարել օդանավակայանում: Որոշ ավիաընկերություններ արդեն վերսկսել են թռիչքները», - ասել է նա:
Չավուշօղլուի խոսքով, թալիբները կարող են անվտանգություն ապահովել Քաբուլի օդանավակայանից դուրս, սակայն դրա ներսում անվտանգությունը պետք է երաշխավորի «անվտանգության ընկերությունը կամ մեկ կամ երկու պետությունները, որոնց վստահում է միջազգային հանրությունը»: Թուրքիայի արտգործնախարարը նաև հավելել է, որ «ներկայումս 19 [թուրք] տեխնիկներ շարունակում են աշխատել Քաբուլի օդանավակայանում»:
Ավելի վաղ Թուրքիան բազմիցս արտահայտել էր իր ցանկությունը՝ շարունակել պատասխանատվությունը Քաբուլի օդանավակայանի անվտանգության և շահագործման համար, եթե ստեղծվեն համապատասխան պայմաններ: Ըստ վերջին հաղորդագրությունների՝ թալիբները Կատարին և Թուրքիային դիտարկում են որպես երկրներ, որոնք կարող են տեխնիկապես շահագործել Քաբուլի օդանավակայանը:

Чавушоглу: Турция работает с Катаром и США по вопросу эксплуатации аэропорта Кабула
Турция сотрудничает с Катаром и США по вопросу управления аэропортом в афганской столице, городе Кабул, как передает агентство ТАСС, об этом сообщил во вторник министр иностранных дел турецкой республики Мевлют Чавушоглу.
"Мы работаем с Катаром и Соединенными Штатами по вопросам управления аэропортом Кабула. В настоящее время самолеты могут взлетать и совершать посадку в аэропорту. Некоторые авиалинии уже возобновили рейсы", - сообщил он в интервью телеканалу NTV.
Сообщается, что, согласно утверждениям Чавушоглу, талибы могут обеспечивать безопасность за пределами аэропорта Кабула, однако безопасность внутри него должны гарантировать "охранная компания или одно-два государства, которым доверяет международное сообщество". Глава МИД Турции также добавил, что "в настоящее время в аэропорту Кабула продолжают работу 19 [турецких] техников".
Ранее Турция неоднократно выражала желание в будущем продолжить нести ответственность за безопасность и эксплуатацию аэропорта Кабула, если будут созданы соответствующие условия. По последним данным, талибы рассматривают Катар и Турцию как страны, которые могли бы технически управлять аэропортом в Кабуле.