Հայաստանի անկախության 30-ամյակը Մոսկվայում նշվելու է հայ գեղանկարչության ցուցահանդեսով
Սեպտեմբերի 18 -ին Մոսկվայի ՎԴՆԽ -ում «Արմենիա» (թիվ 68) վերանորոգված տաղավարում կբացվի ժամանակակից հայ գեղանկարչության ցուցահանդես` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 30 -ամյակին: ՌԴում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ իր տեսակի մեջ առաջինը դարձած այս ցուցահանդեսը միավորում է տարբեր վարպետների վառ և վավերական աշխատանքները և պատմում մեր Հայրենիքի մասին:
Ցուցահանդեսը կդառնա ՀՀ անկախության հռչակման 30 –ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում գլխավոր իրադարձությունը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում է 17 նկարիչ Հայաստանի և Ռուսաստանից՝ Վահագն Գալստյան, Լևոն Աբրահամյան, Անդրեյ Շուգարով, Սուրեն Սաֆարյան, Արմինե Թումանյան, Պետո Պողոսյան, Տիգրան Հակոբյան, Արև Պետրոսյան, Արամ Մաշուրյան, Տիգրան Ասատրյան, Արմեն Վահրամյան, Արթուր Շարաֆյան, Աշոտ Թադևոսյան, Կարեն Մովսիսյան, Լիլիթ Սողոմոնյան, Աշոտ Խաչատրյան, Վարդան Ոսկանյան:
Ժամանակակից հայկական գեղանկարչության ցուցահանդեսը «Հայաստան» տաղավարում կտևի մինչև 2021 թվականի հոկտեմբերի 18-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանությունը, ՎԴՆԽ -ում գտնվող «Հայաստան» տաղավարը և ՀՀ նկարիչների միությունը՝ ի դեմս դրա նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի: Ցուցահանդեսի համադրողն է նկարչուհի Արմինե Թումանյանը:

30-летие Независимости Армении отметят в Москве выставкой армянской живописи
18 сентября (в 15:00) в обновленном павильоне «Армения» (№68) на ВДНХ в Москве откроется выставка современной армянской живописи, посвященная 30-летию провозглашения Независимости Республики Армения. Подробности представляют в посольстве Армении в РФ.
Эта выставка, ставшая первой в своем роде экспозицией, объединяет яркое и аутентичное творчество разных армянских мастеров кисти и рассказывает о нашей Родине.
Выставка станет главным событием в рамках мероприятий, приуроченных к юбилейной дате – 30-летию провозглашения Независимости Республики Армения. Организаторами выступают Посольство Армении в РФ, павильон «Армения» на ВДНХ и Союз художников Республики Армения в лице его президента Сурена Сафаряна. Куратор выставки - художница Армине Туманян.
Хедлайнерами экспозиции являются семнадцать художников из Армении и России. Среди них - Ваагн Галстян, Левон Абраамян, Андрей Шугаров, Сурен Сафарян, Армине Туманян, Пето Погосян, Тигран Акопян, Арев Петросян, Арам Машурян, Тигран Асатрян, Армен Ваграмян, Артур Шарафян, Ашот Татевосян, Карен Мовсисян, Лилит Согомонян, Ашот Хачкалян, Вардан Восканян.
Выставка современной армянской живописи в павильоне «Армения», который недавно открыл свои двери после реконструкции и ремонтных работ, продлится до 18 октября 2021 года (ежедневно с 10.00-19.00).