Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար: Նման հաղորդագրություն է տաածել Հատուկ Քննչական ծառայությունը։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
«Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում»,-ասված է ՀՔԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Former Prosecutor General Aghvan Hovsepyan arrested on corruption and money laundering charges
Armenia’s Special Investigation Service has brought charges against the country’s former Prosecutor General (2004-2013) and Chairman of the Investigative Committee (2014-2018) Aghvan Hovsepyan, according to the released statement of the investigative body on Tuesday.
The charges are brought according to Article 310, Article 311 Part 4, Point 2, Article 178, Part 3, Point 2 and Article 190 (three episodes) of the Criminal Code of Armenia. Aghvan Hovsepyan has been arrested.
According to investigation bodies, holding the posts of Prosecutor General and then the Chairman of the Investigative Committee, Hovsepyan was involved in Illegal entrepreneurial activity, being in charge of number of  limited liability organizations, took bribes in large amount totaling 190.000.000 AMD and seized a property worth 800.000.000 AMD. Hovsepyan is also charged with legitimizing illegally obtained income in the amount of 1.299.404.414 AMD.
As the Investigation Service said, detailed information about the case will be provided during the preliminary investigation.
Notification: a person that is suspected or accused of an alleged crime, is considered innocent until his/her guilt is proved by a court judgement that has come into legal effect pursuant to the procedure determined by RA Criminal Procedure Code.