Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար: Նման հաղորդագրություն է տաածել Հատուկ Քննչական ծառայությունը։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
«Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում»,-ասված է ՀՔԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Агван Овсепян задержан
При полученных достаточных доказательствах по делу, расследуемому в Спецследственной службе, было обосновано, что Агван Овсепян, с 18 марта 2004 года до 13 сентября 2013 года, занимая должность генерального прокурора РА, а с 18 июля 2014 года до 11 июня 2018 года – должность главы Следственного комитета Армении, в указанный период времени фактически участвовал в управлении рядом обществ с ограниченной ответственностью, осуществлявших предпринимательскую деятельность, кроме того, получил взятку в особо крупных размерах – на сумму 190 млн драмов, и мошенническим способом совершил хищение в особо крупных размерах – на сумму 800 млн драмов.
А. Овсепяну предъявлено обвинение также в легализации полученного преступным путем имущества в размере 1.299.404.414 драмов (отмывание денег). Об этом сообщает пресс-служба Спецследственной службы.
За совершение вышеназванных преступных деяний Агвану Овсепяну предъявлено обвинение по статье 310, пункту 2 части 4 статьи 311. Пункту 1 части 3 статьи 178 и пункту 1 части 3 статьи 190 (3 эпизода) Уголовного кодекса Армении.
07.09.2021 года А. Овсепян задержан.
«Исходя из интересов уголовного дела, подробности дополнительно будут опубликованы в ходе предварительного следствия»,- сказано в сообщении.
Уведомление: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.