Անհրաժեշտ է նոր ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին առանց նախապայմանների ազատ արձակելու ուղղությամբ․ ԵԺԿ
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) քաղաքական վեհաժողովի շրջանակում սեպետմբերի 6-7-ը հանդիպում է տեղի ունեցել Բրյուսելում, որի ժամանակ քննարկվել են քաղաքական զարգացումներն անդամ երկրներում, ինչպես դիրքորոշումն Աֆղանստանի հարցով և իրավիճակը Հայաստանում ու Բելառուսում: Այս մասին ասվում է ԵԺԿ հայտարարության մեջ:
«ԵԺԿ քաղաքական վեհաժողովը տեղեկացվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների հետ կապված իրավիճակի մասին, որոնք դեռևս կալանավորված են, ինչը խախտում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ու միջազգային մարդասիրական օրենքը: Արձանագրվել է եվրոպական ինստիտուտների կողմից նոր ջանքերի անհրաժշտությունն՝ ուղղված ռազմագերիների պատշաճ և առանց նախապայմանների ազատ արձակումն ապահովելուն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Renewed efforts necessary to fulfil unconditional release of Armenian POWs – EPP
The European People’s Party (EPP) Political Assembly (PA) met in a hybrid format in Brussels on 6 and 7 September to update on political developments across member states, adopt a position paper on Afghanistan with a focus on Afghan women and discuss the situation in Belarus and Armenia, EPP said in a statement.
“EPP Political Assembly was informed about the current situation with Armenian prisoners of war in Azerbaijan, who are still detained in violation of the Trilateral Statement of November 9 and international humanitarian law. The necessity for renewed efforts from the European institutions to fulfil the proper and unconditional release of Prisoners of War was stressed,” reads the statement.
The EPP delegates were updated on the preparations for the next Congress taking place on 17 and 18 November in Rotterdam.