Ադրբեջանցիների կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի փոխանցմամբ, արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
«Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ»,-ընդգծում է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Azerbaijani forces deployed near the Karmir Shuka and Taghavard settlements of the Martuni region of the Artsakh Republic opened fire at the Armenian positions and peaceful settlements on Monday, at around 7:30pm, Artsakh Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan said in a Facebook post on Tuesday.
The house of one of the residents of the Taghavard community was damaged in the Azerbaijani shooting. 3 bullets hit the wall of the house, while 1 bullet hit the window of one of the bedrooms.
6 civilians, including a minor, live in the house damaged as a result of the shooting, the ombudsman said.
After midnight, the Azerbaijani side continued shooting, but no casualties and material damage were reported.
Russian peacekeepers and the Artsakh law enforcement agencies were notified of the incident.
“The Azerbaijani positions deployed in the vicinity of peaceful settlements pose an immediate and real threat to the life, health and other vital rights of the Artsakh people and disrupt the normal life and activities of the people living in these settlements,” Stepanyan said, underlining that the failure to hold the perpetrators accountable leads to recurrence of such incidents.
“A comprehensive investigation of all ceasefire violation cases, including with the involvement of Russian peacekeepers, is extremely urgent,” he said.