Ադրբեջանցիների կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի փոխանցմամբ, արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
«Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ»,-ընդգծում է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Произведенные азербайджанской стороной выстрелы повредили дом жителя общины Тагавард в Арцахе – Гегам Степанян
6 сентября, около 19:30, азербайджанская сторона с дислоцированных в направлении населенных пунктов Кармир шука-Тагавард Мартунинского района Республики Арцах позиций открыла огонь в направлении армянских позиций и мирных населенных пунктов.
Как сообщает омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, вследствие произведенных выстрелов пострадал дом одного из жителей общины Тагавард. В результате обстрела дома 3 пули повредили стену дома, 1 пуля – окно одной из спален.
«В пострадавшем от выстрелов азербайджанской стороны доме проживают 6 гражданских лиц, в том числе несовершеннолетний ребенок.
После полуночи азербайджанская сторона продолжила обстрел, в результате чего пострадавших и материального ущерба не было зафиксировано.
Об инциденте были уведомлены российские миротворцы и правоохранительные органы Арцаха.
Дислоцированные по соседству с мирными населенными пунктами азербайджанские позиции представляют непосредственную и реальную угрозу жизни, здоровью и другим жизненным правам народа Арцаха и нарушают нормальную жизнь и деятельность населения в этих населенных пунктах.
В связи с регистрируемыми случаями азербайджанская сторона, в частности, авторы инцидентов, не привлекаются к какой-либо ответственности, что служит основанием для повторения подобных инцидентов.
Крайне актуально всеобъемлющее расследование, в том числе с участием российских миротворцев, всех случаев нарушения режима прекращения огня», – говорится в сообщении.