«Ժողովուրդ». Աղվան Հովսեփյանի դեմ ցուցմունք են տվել իր մտերիմ ընկերնե՞րը
««Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի շուրջ կատարվող իրադարձություններից: Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար՝ մի քանի դրվագներով:
Իսկ ինչո՞ւ հիմա սկսվեց Հովսեփյանի նկատմամբ հետապնդումը. ի վերջո մեղադրանքի ոչ մի դրվագ նոր չէ։ 2004-2013 թվականի արարքներն են հիշել և, ըստ հաղորդագրության, փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն:
Ըստ ArmLur.am-ին հասած տեղեկությունների՝ Աղվան Հովսեփյան դեմ ցուցմունք է տվել իր մտերիմ ընկերներից գործարար Շանթի Յուրա անվամբ հայտնի Յուրա Ղարիբյանը և պատմել է ինչ-որ հողակտորի մասին, իսկ, ահա, մյուս ցուցմունք տվողը նրա դեմ եղել է իր մյուս մտերիմ ընկերը՝ Արշավիր Սարգսյանը, որը ՀԷԿ-ի շինարարությամբ է զբաղվել:
Մեզ այլ մանրամասներ ևս հայտնի դարձան: Առաջին հերթին Հովսեփյանի շուրջ կատարվող իրադարձությունները կապում են ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ: Բանն այն է, որ վերջինիս հայրն ու Աղվան Հովսեփյանը մտերիմ են, և, տարածված խոսակցությունների համաձայն, մինչև օրս Հովսեփյանի դեմ քրեական գործ չհարուցելու հարցում օգնել և նպաստել է հենց Ավինյանը, որի հեռանալուց հետո գործընթաց սկսվեց: Նկատենք՝ դեռ 2019 թվականին Տիգրան Ավինյանը քննադատվեց Ապարանում առաջին հանրապետության անկախության առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին Աղվան Հովսեփյանի կողքին լինելու համար, սակայն ամեն ինչ դրանով էլ ավարտվեց:
Մեկ այլ վակածի համաձայն՝ Աղվան Հովսեփյանի դեմ աշխատել է ԲԴԽ ներկայիս նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանը, քանի որ 2008 թվականին հենց Աղվան Հովսեփյանն է նրան փաստացի մեկուսացնողը եղել, և Ջհանգիրյանն ու Հովսեփյանը վաղեմի ոխերիմ թշնամիներ են: Ինչո՞ւ եք վրեժ լուծում. այս հարցի մեկնաբանության համար «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանին, որին ի պատասխան՝ վերջինս նշեց. «Ոնց որ Դուք եք այդ դեպքի մասին մամուլից տեղեկացել, այնպես էլ ես։ Ես ոչ մի տեղեկություն չունեմ»»։

«Жоховурд»: Показания против Агвана Овсепяна дали его близкие друзья
Газета «Жоховурд» сообщает новые подробности в связи с происходящими вокруг бывшего генпрокурора, экс-председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна событиями.
Согласно официальному сообщению, Агван Овсепян задержан по обвинению в мошенничестве и отмывании денег в особо крупных размерах – в легализации имущества в размере 1.299.404.414 драмов. А почему именно сейчас началось преследование в отношении Овсепяна: ведь ни один из эпизодов обвинения – не новость. Вспомнили о каких-то совершенных в 2004-2013гг. деяниях. Согласно сообщению, он фактически участвовал в управлении ряда компаний, занимавшихся предпринимательской деятельностью, кроме того, получил взятку в размере 190.000.000 драмов и путем мошенничества присвоил имущество в размере 800.000.000 драмов.
«По сведениям ArmLur.am, против Агвана Овсепяна дал показания один из его близких друзей, известный бизнесмен Юра Гарибян ("Шанти Юра") и рассказал о каком-то земельном участке. А второй давший показания против него – другой близкий друг Агвана Овсепяна – Аршавир Саркисян, который занимался строительством ГЭС.
Нам стали известны также другие подробности. В первую очередь, происходящие вокруг Агвана Овсепяна события связывают с бывшим вице-премьером Тиграном Авиняном, отец которого близок с бывшим генпрокурором. И согласно муссируемым разговорам, именно Авинян до сих пор препятствовал возбуждению уголовного дела против Овсепяна и этот процесс начался после его отставки. Отметим, что еще в 2019 году Тиграна Авиняна критиковали за то, что участвовал вместе с Агваном Овсепяном в  Апаране в торжественных мероприятиях по случаю Дня Первой республики, но этим все закончилось.
Согласно другой версии, против Агвана Овсепяна работал нынешний председатель Высшего судебного совета Гагик Джангирян, поскольку в 2008 году именно Агван Овсепян фактически изолировал его. Джангирян и Овсепян – давние враги.
В ответ на вопрос издания, почему мстите, Джангирян отметил: «Я, как и вы, узнали об этом случае из прессы. У меня нет никаких сведений», - пишет газета.