Պատերազմից 10 ամիս անց շատ անձանց ճակատագրեր, որոնք ողջ հայտնվել են Ադրբեջանի հսկողության ներքո, մնում են անորոշ. Սիրանուշ Սահակյան
12:13 08/09/2021
«Ռազմագերիների հետ վարվելակերպը կանոնակարգված է միջազգային իրավունքով, խախտումները գնահատելիս մենք հաշվի ենք առել նաև գործող երաշխիքները»,- ՄԻՊ Արման Թաթոյանի հետ հրավիրված ասուլիսում ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը՝ ներկայացնելով անգլերենով կազմված արտահերթ զեկույց, որը վերաբերում է Ադրբեջանի պետության պատասխանատվությանը հայ գերիների իրավունքների կոպիտ խախտումներին, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նրանց խոշտանգելուն ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելուն, գերեվարման պայմաններին, քաղաքացիական անձանց իրավական պաշտպանությանը:
Ս. Սահակյանի խոսքով, ռազմագերիները համարվում են գերեվարող պետության պատասխանատվության ներքո գտնվողներ, անկախ այն հանգամանքից, թե նրանց գերեվարող ֆիզիկական անձինք հետագայում ինչ պատասխանատվության կենթարկվեն թույլ տրված խախտումների համար, միևնույնն է՝ գործում է պետության պատասխանավության սկզբունքը:
«Գերեվարման երաշխիքները սկսում են գործել հենց ամենասկզբից: Շատ կարևոր հանգամանք է այն, որ ռազմագերիներն անմիջապես պետք է էվակուացվեն ճամբարներ, ըստ էության, չի թույլատրվում նրանց պահել բանտերում, այլ փակ շինություններում: Բանտախցերում,  հանցագործներին պահման պայմաններին հավասար պահելն արգելված է»,- նշեց իրավապաշտպանը:
Նրա ներկայացմամբ, որոշակի հստակ պահանջներ կան ֆիզիկական անձեռնմխելիության տեսանկյունից, նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը գտնվում է ուժեղացված պաշտպանության ներքո, չի թույլատրվում ենթարկել ֆիզիկական բռնության, տանջանքների, պատիժների: Կան մանրակրկիտ կանոններ, որոնք առնչվում են պահման պայմաններին:
Ս.Սահակյանն ասաց, որ գործում են այլ պարտավորություններ, հատկապես վիրավորների, հիվանդների առնչությամբ, այս խումբը գտնվում է պաշտպանության ներքո, օկուպացնող պետությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի արագ կերպով հայտնաբերի մարտի դաշտում հիվանդներին, վիրավորներին, դրան պետք է հաջորդի բժշկական օգնությունը: Նույնկերպ դիերի արագ հայտնաբերման պարտականություն գոյություն ունի, այստեղ էլ  որոնողական գործողությունների արդյունավետության համար առաջին պատասխանատուն այն երկիրն է, որի հսկողության տակ մնացել են մարմինները:
Նա ընդգծեց՝ միջազգային կոնվենցիայով արգելվում է  բռնի անհետացումը, այսինքն՝ երբ անձը հայտնվել է պետության պաշտոնատար անձանց կամ նրանց անունից գործող անձանց հսկողության ներքո և պետության անգործության հետևանքով ազատությունից զրկված անձանց ճակատագրի առնչությամբ կա անհայտություն, նրանց ճակատագրի մասին տեղեկատվությունը միտումնավոր թաքցվում է, որի պայմաններում անձինք հայտնվում են իրավական պաշտպանությունից դուրս:
«Բռնի անհետացման երևույթն առկա է եղել նաև 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում: Շուրջ 10 ամիս անց շատ անձանց ճակատագրեր, որոնք ողջ հայտնվել են ադրբեջանական հսկողության ներքո, դեռևս մնում են անորոշ: Միջազգային ստանդարտները պահանջում են, որպեսզի  պատասխանատվություն նախատեսվի  բռնի անհետացման դեպքերի համար, պատասխանատու են ոչ միայն նրանք, ովքեր ուղղակիորեն ներգրավված են, այլ նաև այն պաշտոնատար անձինք, որոնք չեն կանխել կամ որոնց թույլ հսկողության, անգործության պատճառով հնարավոր է եղել բռնի անհետացումը»,- ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:

Спустя 10 месяцев после войны судьба многих лиц, оказавшихся живыми на территориях под контролем Азербайджана, остается неясной
«Обращение с военнопленными регулируется международным правом, при оценке нарушений мы приняли во внимание также существующие гарантии», – заявила правозащитник Сирануш Саакян на созванной 8 сентября с Защитником прав человека (омбудсменом) Армении Арманом Татояном пресс-конференции.
На пресс-конференции представляется составленный на английском языке внеочередной доклад об ответственности государства Азербайджан за грубые нарушения прав армянских пленных, пытки и бесчеловечное обращение с пленными со стороны азербайджанских вооруженных сил, условиях пленения, правовой защите гражданского населения.
По словам Сирануш Саакян, военнопленные считаются находящимися под ответственностью пленившего их государства, независимо от того обстоятельства, к какой ответственности в дальнейшем будут привлечены пленившие их физические лица за допущенные нарушения, все равно – действует принцип ответственности государства.
«Гарантии, касающиеся обращения с пленными, начинают действовать с самого начала. Очень важным обстоятельством является то, что в максимально краткий срок после взятия в плен военнопленные должны эвакуироваться в лагери. По сути, не разрешается удерживать их в тюрьмах, а в закрытых помещениях. Запрещается их содержание в тюремных камерах, в условиях, в которых содержат преступников», – пояснила Сирануш Саакян.
По ее словам, существуют определенные четкие требования и с точки зрения физической неприкосновенности, их честь и достоинство находятся под усиленной защитой, их нельзя подвергать физическому насилию, пыткам или наказаниям. Есть тщательно разработанные правила относительно условий их содержания.
Как напомнила Саакян, действуют и другие обязательства, особенно в отношении раненых и больных, эта группа находится под защитой, оккупирующее государство обязано принять меры, чтобы оперативно обнаружить на поле боя больных и раненых, за этим должно последовать оказание медпомощи. Точно так же существует обязательство по оперативному обнаружению тел, и здесь ответственной за эффективность поисковых операций является страна, под контролем которой остались тела.
Саакян подчеркнула также, что в соответствии с международной конвенцией, никто не может подвергаться насильственному исчезновению.
Она пояснила, что насильственным исчезновением считается арест, задержание, похищение или лишение свободы в любой другой форме представителями государства или же лицами или группами лиц, действующими с разрешения, при поддержке или с согласия государства, при последующем отказе признать факт лишения свободы или сокрытии данных о судьбе или местонахождении исчезнувшего лица, вследствие чего это лицо оставлено без защиты закона.
«Явление насильственного исчезновения налицо и во время войны 2020 года. Спустя примерно 10 месяцев судьба многих лиц, оказавшихся живыми под контролем Азербайджана, остается пока неясной. Международные стандарты предусматривают ответственность за насильственные исчезновения. Ответственность несут не только непосредственно причастные к этому, но и те должностные лица, которые не предотвратили насильственное исчезновение или из-за чьего слабого контроля или бездействия насильственное исчезновение стало возможным», – сказала Сирануш Саакян.