Ռուսաստանում մանկապիղծների համար անհրաժեշտ է վերադարձնել մահապատիժը: Պետդումայի պետականաշինության և օրենսդրության հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Միխայիլ Եմելյանովն առաջարկել է վերացնել համապատասխան մորատորիումը: Այս մասին գրում է «ԼԵՆՏԱ»-ն։
Այսպիսով, Եմելյանովը մեկնաբանել է Կիսելյովսկում երկու 10-ամյա դպրոցական աղջիկների բռնաբարումն ու սպանությունը, որը կատարվել էր նախկինում երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգության համար դատապարտված տղամարդու կողմից:
«Մենք կարծում ենք, որ մանկապիղծներն ու ահաբեկիչները, մանկապիղծ մարդասպանները պետք է մահապատժի ենթարկվեն, պետք է վերացնել մահապատժի մորատորիումը, անկախ Եվրոպայի խորհրդի դիրքորոշումից, և առաջնորդվել մեր երկրում առկա իրավիճակով», - ասել է նա:

В России необходимо вернуть смертную казнь для педофилов. Снять мораторий предложил депутат, первый зампред комитета Госдумы по государственному строительству и законодательству Михаил Емельянов, передает «Lenta.ru».
Так Емельянов прокомментировал убийство двух 10-летних школьниц в Киселевске, которое совершил мужчина, ранее судимый за насильственные действия сексуального характера.
«Мы считаем, что педофилам и террористам, педофилам-убийцам надо назначать смертную казнь, отменять мораторий на смертную казнь независимо от позиции Совета Европы, ориентироваться на свои ситуации в стране», — сказал он.