Մենք տրամադրված ենք վերականգնել խաղաղ գործընթացն Ադրբեջանի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
«Սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորումը կամ խորացումը կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է լինելու և սա արձանագրված է ԱԺ կողմից ընդունված կառավարության ծրագրում»,- կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտնեց նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց, որ ծրագրի իրականացումը դարձել է աշխատանքային օրակարգ իրենց համար:
Նա տեղեկացրեց, որ վերընտրվելուց հետո իր առաջին այցը կատարել է Իրան, իսկ այսօր էլ մեկնում է Վրաստան և քննարկումների ժամանակ առաջնային դիտարկվելու են կոմունիկացիաների զարգացման թեման՝ կարևորելով հյուսիս-հարավ ճանապարհը:
Փաշինյանը հավաստիացրեց, որ Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է նաև երկաթուղային կապի հաստատումը ՌԴ-ի ու ԻԻՀ-ի հետ և այդ խնդիրը լուծելու նպատակով Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափով քննարկվում են կոմունիկացիների վերաբացումը և հայտնեց, որ այդ հարցում վճռական են ջանքեր գործադրել կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար՝ գիտակցելով, որ Ադրբեջանն էլ իր հերթին ձգտում է հաղորդակցություն ստանալ իր արևելյան շրջանների և Նախիջևանի միջև:
«Մենք տրամադրված ենք վերականգնել խաղաղ գործընթացն Ադրբեջանի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում»,- հայտարարեց Փաշինյանը և կարևորեց Ադրբեջանի հետ սահմանազատման և սահմանագծման օրակարգը՝ տեղեկացնելով, որ շարունակում են աշխատել դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ:
Հայտնելով, որ Հայաստանի հետ հարաբերություն հաստատելուն հրապարակային արձագանքել է Թուրքիայի նախագահը՝ Փաշինյանն ասաց. «Այդ հայտարարություններում մենք տեսնում ենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու հայ-թուրքական երկաթուղին և ճանապարհները վերագործարկելու մասին խոսելու հնարավորություն, և մենք պատրաստ ենք այդ խոակցությանը, որը վերը նկարագրվածի ֆոնին կարող է ավելի լայն համատեքստ ստանալ»:
Ըստ Փաշինյանի՝ խոսքը տարածաշրջանը հյուսիսը հարավին և արևելքն արևմուտքին կապող  խաչմերուկ դարձնելուն է վերաբերում և ուրախությամբ արձանագրեց, որ այդ գործընթացին աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերել ՌԴ-ն, ԵՄ-ն, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը նույնպես հետաքրքրված են դրանով, իսկ  Չինաստանի և Հնդկաստանի շահագրգռվածությունը հայտնի է
«Խաղաղությունը, կայունությունը և համագործակցությունը հեշտ հայտարարելի և ցանկալի նպատակներ են, բայց դրանց իրագործման համար խելամիտ, մտածված, պրագմատիկ ջանքեր են պետք և ՀՀ-ն պատրաստ է նման ջանքեր գործադրել»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Мы настроены возобновить мирный процесс с Азербайджаном – Никол Пашинян
«Нормализация или углубление отношений с приграничными странами будет одним из важных направлений внешней политики правительства, и это зафиксировано в одобренной Национальным Собранием программе кабмина», – сказал в начале сегодняшнего заседания правительства Никол Пашинян, добавив, что реализация данной программы стала для них рабочей повесткой.
Он сообщил, что после переизбрания совершил свой первый зарубежный визит в Иран, а сегодня отбывает в Грузию, и во время обсуждений, в первую очередь, будет затронута тема развития коммуникаций, будет отмечена важность транспортного коридора Север-Юг.
Пашинян заверил, что для Армении чрезвычайно важно и налаживание железнодорожного сообщения с Россией и Ираном, для решения этого вопроса в трехстороннем формате Армения-Россия-Азербайджан обсуждается разблокирование коммуникаций.
По его словам, они настроены решительно в том, чтобы прилагать усилия в этом направлении для достижения конкретных результатов, осознавая, что Азербайджан, в свою очередь, стремится к получению железнодорожного сообщения между своими восточными регионами и Нахиджеваном.
«Мы настроены возобновить мирный процесс с Азербайджаном в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ», – заявил Пашинян и отметил важность повестки демаркации и делимитации границы с Азербайджаном, сообщив, что они продолжают работу в направлении создания необходимых условий для этого.
Сообщив, что об установлении отношений с Арменией публично высказался президент Турции, Пашинян сказал: «В этих заявлениях мы видим возможность говорить о нормализации отношений между Арменией и Турцией и перезапуске армяно-турецкой железной дороги и разблокировке дорог, и мы готовы к этому разговору, что в свете вышеизложенного может получить более широкий контекст».
По словам Пашиняна, речь идет о превращении региона в перекресток, соединяющий север с югом и восток с западом. Он с радостью констатировал, что готовность оказать содействие этому процессу выразила Россия, ЕС, Франция и США также заинтересованы в этом, а заинтересованность Китая и Индии известна.
«Мир, стабильность и сотрудничество – легко декларируемые и желанные цели, но для их реализации необходимы разумные, продуманные, прагматичные усилия, и Республика Армения готова к приложению таких усилий», – резюмировал Никол Пашинян.