Ադրբեջանը գերիների հստակ թիվ չի տրամադրում, նպատակն է՝ ռազմագերիներին իրավական պաշտպանությունից դուրս պահելը. Սահակյան
13:53 08/09/2021
«Ադրբեջանը թաքցնում է հայկական կողմից ռազմագերիների իրական թիվը: Կեղծիքները  բացահայտվում են ժամանակի ընթացքում»,- Ադրբեջանում գտնվող հայկական կողմի գերիների իրավունքների խախտումներին, Ադրբեջանի պետության պատասխանատվությանը հայ գերիների իրավունքների կոպիտ խախտումներին նվիրված զեկույցի ներկայացմանն ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Նա նշեց, որ մինչև հիմա էլ դեռևս իրական, ստուգված տեղեկատվություն չի տրամադրում ռազմագերիների քանակի և անհատականացնող այլ տվյալների առնչությամբ:
«Գերեվարման վերջին երկու դեպքերի վերաբերյալ պաշտոնական հաստատում չկա, ինչը թույլ է տալիս խոսել այն մասին, որ գործ ունենք բռնի անհետացման երևույթի հետ, և այս բռնի անհետացման նպատակը ռազմագերիներին իրավական, օրենքի պաշտպանությունից դուրս պահելն է, որի պայմաններում ցանկացած կամայական վարքագիծ կարող է դրսևորվել նշված անձանց նկատմամբ»,-ասաց իրավապաշտպանը:
Նա նշեց, որ ռազմագերիների թվերի թաքցնելու վերաբերյալ շատ ապացույցներ, տեսանյութեր կան, դատական գործընթացներում Ադրբեջանը մի շարք ապացույցների արժանահավատությունը անգամ չի էլ փորձել վիճարկել, այսինքն, ընդունել է, որ դրանք իրականությանը համապատասխանում են, կապված են կոնֆլիկտի հետ, սակայն մինչ օրս չի կարող պատասխանել, թե տեսանյութում հայտնված անձանց հետ ի՞նչ է պատահել, նրանք դեռևս ողջ պահվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո՞, թե՞ տեղի են ունեցել արտակարգ զարգացումներ, որի մանրամասները ներկայացնելու պարտականությունը ևս ադրբեջանական կողմինն է:
«Այս պահին մեր բոլոր միջազգային գործընկերներն ունեն համոզմունք և ապացույցներ, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների թիվը նվազեցված է և չի արտացոլում իրական պատկերը: Այստեղ վիճելիություն չունենք, մնում է հասկանալ, թե ի՞նչ մեխանիզմներով, մեթոդներով պետք է արձագանքել այս երևույթներին, որոնք պատերազմական հանցագործություն են»,- ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:

Азербайджан не предоставляет четкого числа пленных, цель – удерживать военнопленных вне правовой защищенности - Саакян
15:56 08/09/2021
«Азербайджан скрывает реальное число военнопленных армянской стороны. Ложь вскрывается со временем»,- сегодня заявила правозащитница Сирануш Саакян, представляя доклад по нарушениям прав пленных армянской стороны и ответственности Азербайджана в связи с этими нарушениями.
Она отметила, что до сих пор не предоставляется проверенной, реальной информации по реальному числу военнопленных и прочих персональных данных.
«По последним двум случаям пленения официального подтверждения нет, что позволяет говорить о том, что мы имеем дело с насильственным исчезновением, и целью этого насильственного исчезновения является удержание военнопленных вне правовой, законной защищенности, в условиях которого в отношении данных лиц может применяться любое своеволие»,- сказала правозащитница.
Она отметила, что в связи со сокрытием реального числа военнопленных есть множетсво доказательств, видеоматериалов, на судебных процессах Азербайджан даже не пытался оспорить достоверность ряда доказательств, то есть, признал, что они соответствуют действительности, связаны с конфликтом, однако по сей день не может ответить, что случилось с изображенными на видео лицами, живы ли они, содержатся ли они до сих пор под контролем Азербайджана, или имели место чрезвычайные развития, обязанность по представлению которых также лежит на азербайжданской стороне.
«На сегодняшний день у всех наших международных партнеров есть убеждение и доказательства, что азербайджанская сторона снижает цифру военнопленных и не отражает реальную картину. Это бесспорно, остается понять, какими механизмами и методами надо отреагировать на эти явления, считающиеся военными преступлениями»,- сказала Сирануш Саакян.