Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, մերժել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին պաշտպանների միջնորդությունը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, այսօր կայացել է Առուշ Առուշանյանի և Լուսինե Ավետյանի գործով առաջին դատական նիստը։ Գործի՝ դատաքննության նախապատրաստման փուլում դատարանը քննարկել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը։
Մասնավորապես, պաշտպանության կողմը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ։
Դատարան ներկայացված միջնորդության հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ մինչդատական վարույթն ավարտվել է, փաստացի դատավարական մեկ փուլ արդեն ավարտված է և այն քննությանը խոչընդոտելու հավանականությունը, որը մինչդատական վարույթում դատարաններն արձանագրել են, ըստ պաշտպանության կողմի, նվազման աստիճան ունի, քանի որ քրեական գործով արդեն հարցաքննվել են բոլոր վկաները։ Պաշտպանության կողմի դիտարկմամբ՝ ՄԻԵԴ որոշումների համաձայն՝ քննությանը խոչընդոտելու հիմքը նվազում է այնքանով, որքանով դատավարական ինչ-որ փուլ ավարտվում է։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ընդգծել է, որ որևէ վկայի վրա ազդեցություն գործադրելու տրամաբանություն, նպատակ չկա, որովհետև փաստացի վկաներից որևէ մեկը մեղադրական բնույթի ցուցմունք չի տալիս։ Ինչ վերաբերում է Լուսինե Ավետյանի ցուցմունքին, ապա Ալեքսանյանը հայտնեց, որ միանշանակ չի կարելի ասել, որ Լուսինե Ավետյանը միայն մեղադրական բնույթի ցուցմունք է տվել, նա նաև արդարացնող բնույթի ցուցմունք է տվել և, ըստ էության, Ավետյանի նկատմամբ ևս ազդեցություն գործադրելու նպատակ և շարժառիթ չկա այնքանով, որքանով նա նաև արդարացնող բնույթի ցուցմունք է տալիս և դատարանը հետագայում պետք է գնահատի այդ ցուցմունքները։
Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը չի մասնակցել միջնորդության քննությանը, քանի որ ունի առողջական խնդիրներ և դժվարությամբ է հաղթահարում Երևան-Գորիս ճանապարհը։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցվել էր քրեական գործ՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։ Քրեական գործի շրջանակներում նախ՝ հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով, ապա կալանավորվել, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ արձակվել։  Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, գործն այժմ գտնվում է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գնել Գասպարյանի վարույթում։

Аруш Арушанян останется под стражей
Горисский областной суд общей юрисдикции под председательством Гнеля Гаспаряна отклонил ходатайство защиты об изменении ареста Аруша Арушаняна на залог.
Как передает «ФактИнфо», в Горисском областном суде общей юрисдикции под председательством Гнеля Гаспаряна сегодня состоялось первое судебное заседание по делу Аруша Арушаняна и Лусине Аветян.
На подготовительном этапе судебного процесса по делу суд рассмотрел вопрос изменения меры пресечения, избранной в отношении мэра Гориса.
В частности, сторона защиты представила в суд ходатайство об изменении меры пресечения ареста на залог.
В основу представленного в суд ходатайства положено то обстоятельство, что досудебное производство завершено, фактически, один судебный этап завершен, и вероятность препятствования следствию, о котором говорили суды в досудебном производстве, согласно стороне защиты, имеет степень снижения, поскольку все свидетели по делу уже допрошены. По наблюдению стороны защиты, согласно решениям ЕСПЧ, основание для препятствования следствию снижается настолько, насколько завершается какой-либо этап судебного разбирательства.
Адвокат Эрик Алексанян в беседе с «ФактИнфо» подчеркнул, что логики, цели как-то повлиять на какого-то свидетеля нет, потому что никто из свидетелей не дает показаний обвинительного характера. Что касается показания Лусине Аветян, то Алексанян сообщил, что однозначно нельзя сказать, что показание Аветян носило только обвинительный характер, она давала также показание оправдательного характера, и суд в дальнейшем должен дать оценку этому показанию.
Сам Арушанян не участвовал в рассмотрении ходатайства, поскольку у него проблемы со здоровьем, и он с трудом преодолевает дорогу Ереван-Горис.
Напомним, мэру Гориса Арушу Арушаняну предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 35-154.2, пункту 4 части 2 статьи 38-149 и части 3 статьи 38-154.2 Уголовного кодекса Армении.
«В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела выяснилось, что руководитель общины Горис Сюникской области Армении, занимающий 32-ю строчку в предвыборном списке альянса "Армения" А.А., для обеспечения максимального количества голосов за упомянутый альянс и руководствуясь личными и групповыми интересами зафиксировать желательный результат на выборах, подготовил тяжкое преступление, в частности дачу взятки одному и более избирателям», – сообщили ранее из ССС.
Предварительное следствие по делу завершено, на сегодняшний день дело находится в производстве судьи Горисского областного суда общей юриосдикции Гнеля Гаспаряна.