Խուսափել աղետից. ՄԱԿ-ը կոչ է անում ապասառեցնել Աֆղանստանի ակտիվները
Առանց տնտեսական աջակցության Աֆղանստանը հետ կգլորվի «մի քանի սերունդ»: Այսպիսի նախազգուշացմամբ է հանդես եկել ՄԱԿ-ի առաքելության ղեկավար Դեբորա Լայոնսը Անվտանգության խորհրդի նիստում: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Կազմակերպությունը կոչ է արել միջազգային հանրությանը հատկացնել միջոցները, որոնք արգելափակվել են Թալիբանի՝ իշխանությունը զավթելուց հետո՝ հումանիտար աղետից խուսափելու համար:
«Թալիբանի վարչակազմին միջոցներ տրամադրելուց փաստացի հրաժարվելու նպատակը հասկանալի է: Սակայն անխուսափելի հետևանքը կլինի լուրջ տնտեսական անկումը, որը միլիոնավոր մարդկանց կդնի սովի ու աղքատության մեջ, կստեղծի փախստականների ալիք Աֆղանստանից և իսկապես հետ կմղի այս երկիրը մի քանի սերունդ»,- ասել է ՄԱԿ-ի բանագնացը։
Ռուսաստանը ակնկալում է, որ Աֆղանստանին հասանելի կլինի սառեցված ֆինանսական ակտիվները, ասել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան:
Թալիբանի իշխանության գալուց հետո ԱՄՆ-ը սառեցրել է Աֆղանստանի ակտիվները, իսկ ԱՄՀ-ն, Համաշխարհային բանկը և Եվրամիությունը դադարեցրեցին ֆինանսավորումը երկրում իրականացվող ծրագրերի համար:
Այսօր երկրի 38 միլիոն բնակչության 72%-ն ապրում է աղքատության շեմից ցածր (օրական մեկ դոլարից պակաս): Եթե ոչինչ չձեռնարկվի, ապա այս ցուցանիշը հաջորդ տարվա կեսերին կարող է բարձրանալ մինչև 97%, ասում են ՄԱԿ -ի փորձագետները:

ООН: Без экономической помощи Афганистан откатится «на несколько поколений назад»
Без экономической помощи Афганистан откатится "на несколько поколений назад", с таким предупреждением выступила на заседании Совета Безопасности глава миссии ООН в этой стране Дебора Лайонс. Об этом пишет euronews.
Организация призвала международное сообщество выделить средства, заблокированные после захвата власти талибами, чтобы избежать гуманитарной катастрофы.
"Вполне понятна цель отказать де-факто в предоставлении средств администрации "Талибана". Однако неизбежным следствием будет серьезный экономический спад, который ввергнет миллионы в нищету и голод, породит волну беженцев из Афганистана и действительно отбросит эту страну на несколько поколений назад", - заявила в Нью-Йорке спецпосланник ООН.
Сегодня 72% 38-миллионного населения страны живут за чертой бедности (меньше, чем на доллар в день). Если ничего не будет сделано, этот показатель может вырасти до 97% к середине следующего года, считают эксперты ООН.
В четверг первые самолёты с гуманитарной помощью из Пакистана, Казахстана и Бахрейна приземлились в аэропорту Кабула. Как уточнил посол Пакистана, приоритетными направлениями доставки продовольствия, медикаментов и медицинского оборудования станут провинции Кандагар, Герат и Хост.