«Ազատ կամք»-ը կվիճարկի 14 օրը մեկ ՊՇՌ թեստ հանձնելու կամ պատվաստվելու վերաբերյալ նախարարի հրամանը
Փաստաբանների, բժիշկների, դեղագործների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների, լրագրողների և այլ ոլորտների մասնագետների մասնակցությամբ ստեղծվել է «Ազատ կամք» նախաձեռնությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը:
«Նախաձեռնության առաջին քննարկման ժամանակ ելույթներ են ունեցել մասնավորապես՝ փաստաբաններ՝ Արա Զոհրաբյանը, Արաքս Վարդանյանը, Նաիրա Արտաշեսյանը, բժիշկներ՝ Դմիտրի Հարությունյանը, Տիգրան Գրիգորյանը, Նունե Ներսիսյանը, ՏՏ ոլորտի մասնագետներ Արթուր Գրիգորյանը և Վարդան Կատվալյանը: Քննարկումների ժամանակ հստակեցվել են նախաձեռնության խնդիրները և հետագա գործողությունների ընդհանուր ծրագիրը:
«ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը՝
1. ապակուսակցական միավորում է, որը նպաստելու է բնակչության իրազեկմանը և մարդու հետևյալ իրավունքների պաշտպանությանը՝
• Մարդն իրավունք ունի չենթարկվել առանց իր ազատ և հստակ արտահայտած համաձայնության բժշկական կամ այլ փորձերի.
• Մարդն իրավունք ունի բժշկական միջամտությունից հրաժարվելու.
• Մարդն իրավունք ունի չկրելու օրենքով չնախատեսված և/կամ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներին հակասող օրենքներով նախատեսված պարտականություններ.
2. ձևավորել է երեք խումբ՝ իրավական, առողջապահական և տեղեկատվական, որոնք մշտապես համալրվելու են.
3. բաց է անդամակցության համար.
4. կազմակերպելու է ՀՀ առողջապահության նախարարի 20.08.2021թ. թիվ 65-ն հրամանի վիճարկումը ՀՀ վարչական դատարանում: Նշված հրամանն ուժի մեջ է մտնելու 01.10.2021թ-ից և աշխատողների համար սահմանում է յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության մասին փաստաթուղթ ներկայացնել կամ պատվաստվել.
5. կատարելու է հարցումներ, կազմակերպելու է մասնագիտական քննարկումներ, ժողովներ, անհրաժեշտության դեպքում նաև բողոքի ակցիաներ.
6.  Երևանում և մարզերում կազմակերպելու է քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը՝ իրավական հալածանքներից:
«ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը գտնում է, որ՝
.  պատվաստվելու հարցը պետք է լինի յուրաքանչյուր քաղաքացու գիտակցված որոշումը (ազատ կամքը).
. չի կարելի պատվաստվածների և չպատվաստվածների միջև խտրականություն դնել՝ հանրության առողջության պահպանման տեսակետից, քանի որ պատվաստվածները նույնպես կարող են վարակվել և վարակել.
.  չի կարելի պարտադրել քաղաքացիներին պատվաստվել:
Հ.Գ. «ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությանն անդամակցելու, տեղեկություններ փոխանցելու կամ ստանալու համար կարող եք գրել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով»,- գրել է Արա Զոհրաբյանը:

«Свободная воля» обжалует приказ министра о предоставлении через каждые 14 дней отрицательного результата ПЦР-теста
При участии юристов, врачей, фармацевтов, специалистов IT-сферы, журналистов и представителей других отраслей учреждена инициатива «Свободная воля». Об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
«В ходе первого проведенного инициативой обсуждения выступили юристы Ара Зограбян, Аракс Варданян, Наира Арташесян, врачи Дмитрий Арутюнян, Тигран Григорян, Нуне Нерсисян, специалисты IT-сферы Артур Григорян и Вардан Катвалян. Во время дискуссий были уточнены задачи инициативы и общий план дальнейших действий.
Инициатива "Свободная воля"
1. является непартийным объединением, цель которого – способствовать информированию населения и защите следующих прав человека:
• человек без своего свободно и четко выраженного согласия имеет право не подчиняться на проведение медицинских или других экспериментов.
• человек имеет право отказаться от медицинского вмешательства.
• человек имеет право не нести обязательств, не предусмотренных законом и/или противоречащих гарантированным Конституцией правам.
2. сформировала три группы – правовую, здравоохранительную и информационную, которые будут постоянно пополняться,
3. открыта для вступления,
4. 20.08.2021 организует обжалование приказа № 65 министра здравоохранения в Административном суде РА. Приказ вступает в силу с 01.10.2021 г и предусматривает предоставление трудящимися отрицательного результата ПЦР-теста каждые 14 дней или вакцинацию,
5. будет проводить опросы организовывать профессиональные дискуссии, собрания и, при необходимости, акции протеста,
6. в Ереване и областях организует защиту прав граждан от судебных преследований.
Инициатива "Свободная воля" считает, что:
– Вопрос о вакцинации должен быть осознанным решением (свободной волей) каждого гражданина.
– С точки зрения охраны общественного здоровья не допускается ставить различие между вакцинированными и не вакцинированных, поскольку вакцинированные также могут заражаться и заражать.