Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնը մասնակցում է «Բելայա Վեժա» միջազգային փառատոնին
Սպետմբերի 9-14-ը Երևանի Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը մասնակցում է Բրեստում (Բելառուս) կայանալիք «ԲԵԼԱՅԱ ՎԵԺԱ» XXV միջազգային թատերական փառատոնին։  Ռուսական դրամատիկական թատրոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ սեպտեմբերի 12-ին Բրեստի ակադեմիական դրամայի թատրոնի բեմում ռուսական դրամատիկական թատրոնը կցուցադրի Է․ Հովանեցի «Գարդենիա» դրաման` Գոռ Մարգարյանի բեմադրությամբ:
Ներկայացման դերակատարներն են Ելենա Վարդանյանը, Տաթևիկ Մելքոնյանը, Հայարփի Զուռնաչյանը և Հռիփսիմե Նահապետյանը։ Նկարչական ձևավորումն ու զգեստները՝ Նելլի Բարսեղյանի, երաժշտական ձևավորումը` Գոռ Մարգարյանի:
Ներկայացումը  նախատեսված է 16-ից բարձր հանդիսականների համար: Ներկայացման առաջնախաղը կայացել է 2020թ․ օգոստոսի 20-ին։
Չորս կին, որ հայտնվել են նույն ընթացքի մեջ, չորսն էլ գեղեցիկ, չորսն էլ անանուն, ընդամենը համարակալված, չորսն էլ մտովի, ենթագիտակցաբար, նույնիսկ՝  անգիտակցաբար, փնտրում են իրենց սեփական ընտանիքի պատկերը՝ այդ փնտրտուքի ճանապարհին բացահայտելով իրենց ներսում քնած զգայական աշխարհը, որի ցուցադրումը ստեղծագործության հեղինակը կարողացել է հմտորեն պրոյեկտել կենցաղային խնդիրների ու ցանկությունների վրա։ Հոգում ալիքվող փոթորիկները պոռթկում են ինչ-որ բան խմելու, ինչ-որ բան նկարելու  տարօրինակ թվացող ցանկություններով։ Չորս տարբեր տարիքի կանայք, որոնք փնտրում են իրենց՝ այդպես էլ չիմանալով դրա մասին։
«Բելայա Վեժա»-ն Բելառուսում անցկացվող միջազգային թատերական փառատոնն է: Փառատոնին հրավիրվում են ոչ միայն դրամատիկական, այլև տիկնիկային թատրոնները, ինչպես նաև տարբեր թատերական դպրոցներ ներկայացնող պարային համույթներ ամբողջ աշխարհից:
Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը մասնակցում է փառատոնին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Ереванский русский драматический театр им. К.Станиславского участвует в юбилейном фестивале «Белая вежа» в Бресте
11:27 10/09/2021
С 9 по14 сентября Ереванский русский драматический театр им. К.Станиславского принимает участие в XXV Международном театральном фестивале «Белая вежа», проводимом в городе Бресте (Беларусь).
Как сообщает пресс-служба театра, 12 сентября на сцене Брестского академического драматического театра Русский драматический театр представит драму Э.Хованец «Гардения» в постановке Гора Маркаряна.
В спектакле задействованы актеры театра: Елена Варданян, Татевик Мелконян, Айарпи Зурначян и Рипсиме Нагапетян. Сценография и костюмы - Нелли Барсегян, музыкальное оформление - Гора Маркаряна.
Спектакль рассчитан на зрителей старше 16 лет. Премьера спектакля состоялась 20 августа 2020 года.
«Четыре женщины, оказавшиеся в одном «потоке»: все четверо - красивы и анонимны (они лишь «пронумерованы»), и мысленно, подсознательно и даже неосознанно ищут образ своей собственной семьи, открывая на пути этих поисков спящий в них чувственный мир, отображение которого автор произведения умело спроецировал на повседневные проблемы и желания. Бушующие в душе ураганы порождают казалось бы странные желания что-нибудь выпить, что-то нарисовать. Четыре женщины разного возраста, которые ищут себя, даже не подозревая об этом», - говорится о спектакле..
«Белая вежа» - международный театральный фестиваль, проводимый в городе Бресте (Беларусь). К участию в нем приглашаются не только драматические, но и кукольные театры, а также танцевальные коллективы со всего мира, представляющие различные театральные школы.
Ереванский русский драматический театр им. К.Станиславского участвует в фестивале при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта РА.