ՔՊ-ն 7 ձեռնպահ ձայներով մերժեց Արցախի անունը կրող մշտական հանձնաժողովի ձևավորման առաջարկը
«Խմբակցությունը գտնում է, որ երբ տարբեր գործընթացներ են ընթանում Արցախի շուրջ, մենք պետք է կարողանանք որպես խորհրդարանական երկիր, մեր մշտական հանձնաժողովներում Արցախի խնդրի հետ առնչվող հարցեր ներառել»,- ԱԺ պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը:
Պատգամավորն ասաց, որ խմբակցությունն առաջարկում է «Հայաստանի Հանրապետության ութերորդ գումարման ԱԺ-ի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը ընդգրկել խորհրդարանի առաջիկա մեծ օրակարգ:
Նախագծով «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ-ում ստեղծել Արտաքին հարաբերությունների և Արցախի հարցերի մշտական հանձնախողով:
Աղվան Վարդանյանը հայտնեց, որ ԱԺ 12 հանձնաժողովների անվանումներում որևէ բառ չկա Արցախի հանրապետության մասին:
«Քանի որ ունենք Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով, որի հիմնական գործառույթը նաև Արցախի հարցերով զբաղվելն է, խմբակցությունն առաջարկու է այն անվանափոխել»,- ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:
Հանձնաժողովի ՔՊ 7 անդամ ձեռնպահ քվեարկեց նախագծին և դրանով մերժվեց այն ԱԺ օրակարգ ընդգրկելու առաջարկը: «ԱԺ կանոնակարգ» օենքով նախատեսվում է, որ «Հայաստան» խմբակցության առաջարկը քվեարկության է դրվելու լիագումար նիստի մեկնարկին:
«Արցախ բառով հանձնաժողովի ստեղծմանը ձեռնպահ քվեարկելով՝ իշխող մեծամասնությունն իր վերաբերմունքը ցույց տվեց Արցախի վերաբերյալ»,- նիստից հետո լրագրողներին ասաց Աղվան Վարդանյանը:

«Гражданский договор» отклонил предложение о формировании парламентской комиссии со словом «Арцах» в названии
«Фракция альянса «Армения» считает: когда происходят различные процессы вокруг Арцаха, Армения, как парламентская страна, должна иметь возможность включать касающиеся проблемы Арцаха вопросы в постоянных комиссиях НС», – заявил на внеочередном заседании постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам депутат от фракции «Армения» Агван Варданян.
Депутат представил предложение фракции: проект о внесении изменения в решение «О создании постоянных комиссий НС РА 8-го созыва» включить в предстоящую повестку парламента.
Проектом фракция «Армения» предлагает реорганизовать Постоянную комиссию НС по внешним отношениям в комиссию по внешним отношениям и по вопросам Арцаха.
При этом Агван Варданян обратил внимание на то, что в названиях 12 постоянных комиссий Национального Собрания Армении нет ни слова о Республике Арцах.
После обсуждений вопрос был вынесен на голосование, в итоге проект был отклонен, так как 7 депутатов от фракции правящей партии «Гражданский договор» воздержались при голосовании. Закон «Регламент НС» предусматривает, что предложение фракции «Армения» будет вынесено на голосование в начале заседания НС.
«Таким голосованием по предложению о создании комиссии, в названии которого будет слово Арцах, парламентское большинство продемонстрировало свое отношение к Арцаху», –сказал журналистам Варданян.