Ազոխ, Դրախտիկ, Քարին տակ և Ավետարանոց համայնքներից տեղահանվածների համար կկառուցվի շուրջ 650 առանձնատուն
Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքների վարչական տարածքներում կառուցվում են առանձին բնակավայրեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
Բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության համաձայն, Արցախի ղեկավարը հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։ Շուրջ 650 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023 թվականին։
Ա. Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։

Арцах: для семей, вынужденно оставивших Азох,  Драхтик, Карин Так и Аветараноц, построят 650 домов
На административных территориях общин Айгестан и Норагюх Аскеранского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) строятся населенные пункты.
Они предусмотрены для вынужденно переселившихся жителей из сел Азох и Драхтик Гадрутского района, Карин Так Шушинского района и общины Аветараноц Аскеранского района – вследствие развязанной Азербайджаном осенью 2020 года войны против Арцаха.
Строительство осуществляется на финансовые средства, выделенные правительством Республики Армения.
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, Араик Арутюнян ознакомился с ходом строительства, дал соответствующие поручения.
Жилые кварталы с 650 домами будут обеспечены всеми необходимыми инфраструктурами. Первые дома будут готовы уже в 2022 году, строительство полностью планируется завершить в 2023 году.
Араик Арутюнян подчеркнул, что вопрос обеспечения жильем всех перемещенных вследствие войны семей находится в центре особого внимания государства, и правительство не пожалеет усилий для решения этого вопроса в максимально короткие сроки.