Ազոխ, Դրախտիկ, Քարին տակ և Ավետարանոց համայնքներից տեղահանվածների համար կկառուցվի շուրջ 650 առանձնատուն
Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքների վարչական տարածքներում կառուցվում են առանձին բնակավայրեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
Բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության համաձայն, Արցախի ղեկավարը հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։ Շուրջ 650 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023 թվականին։
Ա. Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։

Nearly 650 private houses to be built for those displaced from four Artsakh communities
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan on Friday visited Aygestan and Noragyukh communities of the Askeran region in the administrative territories of which separate settlements are being built for the residents from the communities of Azokh and Drakhtik of the Hadrut region, Karin Tak of the Shushi region, and Avetaranots of the Askeran region who were displaced as a result of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in 2020.
The construction of the settlements is carried out with the financial means provided to the Artsakh government by the government of Armenia, the presidential office reported.
The head of state followed the start of the construction and gave appropriate instructions. The residential districts with about 650 private houses will be provided with all the necessary infrastructure. The first apartments will be ready in 2022, and the construction is planned to be completed in 2023.
Harutyunyan stressed that the issue of providing housing to all displaced families after the third Artsakh war is in the center of the state's special attention, and the government will spare no effort to solve this issue at the shortest possible time. The Artsakh leader emphasized that in addition to housing projects, the state will support displaced families to carry out economic activities and provide their own income.